Aquaplaning - co to za zjawisko, jak go uniknąć i co zrobić gdy się pojawi

Aquaplaning - co to za zjawisko, jak go uniknąć i co zrobić gdy się pojawi07.09.2021
Wszyscy kierowcy kojarzą zjawisko aquaplaningu jako coś negatywnego, czego najlepiej jest unikać. Jednak nie każdy z nich wie dokładnie na czym polega.

Po przeczytaniu poniższego artykułu nie będziesz mieć wątpliwości czym właściwie jest aquaplaningu i co robić, aby do niego nie dopuścić.

Aquaplaning - co to jest?

Aquaplaning, czyli zjawisko utraty przyczepności samochodu na mokrej nawierzchni. Aquaplaning inaczej nazywamy hydroplaningiem lub akwaplanacją jest wynikiem zmagań ogumienia z wodą. Dzieje się to w momencie, gdy:

  • kształt opony pracuje nad rozproszeniem wody,
  • rzeźba bieżnika kanalizuje i odprowadza nieskanalizowaną wodę.

Przez kształt opony rozumiemy też jej wewnętrzne ciśnienie. Bo właśnie wtedy, kiedy opona uderza o wodę przed kontaktem z nawierzchnią, wytwarza ciśnienie większe niż te w środku ogumienia. Co powoduje oderwanie się opony od powierzchni drogi i utracenie kontroli nad pojazdem.

Rowki i lamele w bieżniku mają zapewnić skuteczne odprowadzanie wody oraz brak komplikacji w miejscach kanałów obwodowych. Szczególną uwagę zwraca się na głębokość i wysokość rowków. Dlatego tak istotne jest kontrolowanie wysokości zużycia bieżnika.

Aquaplaning

Aquaplaning - jak zapobiec?

Pierwszą, najważniejszą wskazówką by skutecznie zapobiec zjawisku aquaplaningu, jest zakup dobrej jakości ogumienia. Opona powinna mieć wystarczającą wysokość bieżnika. W Polsce opony samochodowe od nowości mają 7 - 8 mm wysokości bieżnika. Oprócz tego wskaźnika, ważna jest gęstość rzeźby. Aby się w tym nie pogubić podczas dokonywania zakupu warto poprosić o fachową pomoc. Taką też otrzymasz w sklepie internetowym z oponami Autobuty.pl, gdzie znajdziesz znakomite opony od sprawdzonych producentów.

Aquaplaning - jak go uniknąć?

Oprócz dobranie najlepszych opon do twojego pojazdu istnieją inne metody, aby zapobiec aquaplaningu. Co jeszcze robić, aby przezwyciężyć to zjawisko:

  1. Sprawdzać wartość bieżnika i stopień zużycia opon. Trzeba pamiętać o minimalnej wysokości - 1,6 mm, która obowiązuje na terenie całej UE.
  2. Ograniczać prędkość na mokrej nawierzchni.
  3. Kontrolować poziom ciśnienie w oponach, tak aby było prawidłowe według zaleceń producenta pojazdu.
  4. Ograniczać lub uważać na większą głębokość wody na drodze.

Co robić gdy wystąpi Aquaplaning?

Gdy auto wpadnie w aquaplaning, istotne jest, tak jak w każdej niebezpiecznej sytuacji drogowej, zachować spokój. Jako prowadzący samochód nie można wykonywać żadnych gwałtownych ruchów kierownicę. Co jeszcze ważniejsze, nie wolno dociskać pedał gazu, a utrzymywać go w neutralnej pozycji. Z bardzo prostej przyczyny, ponieważ w momencie odzyskania przez nas kontroli nad pojazdem, auto może gwałtownie ruszyć zgodnie z skręconymi kołami.