MotoNews.pl

Bolid F1 - jaki ma silnik? Ile waży? Różnice względem normalnego auta

Bolid F1 - jaki ma silnik? Ile waży? Różnice względem normalnego auta17.03.2022
Odpowiedzmy sobie na pytanie, jaki silnik F1 wykorzystuje w swoich samochodach oraz ile waży bolid F1? A czym różni się od seryjnego samochodu?

Formuła 1 jest w czołówce pod względem technologii ze wszystkich sportów wyścigowych. Najnowsze silniki są tak skomplikowane, że muszą przejść procedurę przed uruchomieniem obejmującą zdalne operacje i grupę sprytnych inżynierów, zanim zostaną odpalone. Chociaż w ostatnich latach F1 doprowadziło do zmniejszenia rozmiarów silników, nadal pozostają one imponujące dla każdego entuzjasty samochodów. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, jaki silnik F1 wykorzystuje w swoich samochodach oraz ile waży bolid F1?

Jaki silnik F1 wykorzystuje w bolidach?

Specyfikacje silników F1 stanowią serce samochodów. Osiągi każdego bolidu Formuły 1 mierzy się w kategoriach mocy, którą przedstawia się w watach. Wat to nic innego jak ilość energii przekazywanej w jednostce czasu. W wyścigach Formuły 1 nie ma przepisów określających ilość mocy, jaką zespół może wykorzystać w swoich pojazdach. Przemyślane są specyfikacje, jaki silnik F1 musi posiadać. Zestawienie przepisów dotyczy czterosuwowych, turbodoładowanych silników V6 o pojemności 1,6 litra. Zastąpiły one wolnossące, 2,4-litrowe jednostki V8, które stosowano od sezonu 2006. Maksymalna prędkość obrotowa silnika F1 to 15 000 obrotów na minutę.

Wiedza na temat, jaki silnik F1 jest wykorzystywany w samochodach oraz ile waży bolid F1, ma duży wpływ podczas typowania najważniejszych wyścigów Gran Prix w sezonie. Doświadczeni typerzy wiedzą, że sezon Formuły 1 trwa mniej więcej 9 miesięcy. Podczas Mistrzostw Świata Formuły 1 kierowcy ścigają się na 22 torach rozmieszczonych na całym świecie. W związku z tym daje to możliwość obstawiania zakładów praktycznie co dwa tygodnie. Wszystkie typy są dostępne u legalnych polskich bukmacherów, a jednym z nich jest Betclic, który powrócił do Polski w 2019 roku. Serwis posiada znakomitą ofertę na sporty wyścigowe, w tym również Formułę 1. W dodatku każdy nowy gracz podczas rejestracji może wpisać specjalny betclic kod promocyjny, który gwarantuje jeden z największych zakładów bez ryzyka na rynku. Nie przegap tej okazji i dołącz do grona wielu zadowolonych użytkowników!

Moc silników F1

Jeśli chodzi o ilość mocy, jaką silnik F1 generuje, dokładne liczby są wysoce sklasyfikowane przez dostawców jednostki napędowej. Obecni dostawcy silników F1 to Ferrari, Mercedes, Honda i Renault. Zespoły inwestują mnóstwo pieniędzy w badania, aby dać im dodatkową przewagę nad rywalami. Całkowitą moc silnika F1 mierzy się po obliczeniu mocy silników V6 i systemu odzyskiwania energii (ERS). Biorąc pod uwagę rozwój silnika przez wspomnianych dostawców, uważa się, że obecne bolidy Formuły 1 mają więcej niż magiczną liczbę 1000 KM. Pomimo tego, bolidy F1 są niezwykle bezpieczne w prowadzeniu, a poważniejsze wypadki na torach zdarzają się rzadko.

Elementy silnika F1

W nowoczesnej jednostce napędowej Formuły 1 możemy wyróżnić sześć podstawowych elementów. Najważniejszym z nich jest silnik o spalaniu wewnętrznym (ICE), który łączy podwozie ze skrzynią biegów. Drugim istotnym elementem jest turbosprężarka (TC), która zarządza gęstością powietrza w celu wygenerowania dodatkowej mocy w silnikach. Następnie istnieją dwa typy jednostek prądotwórczych:

  • Kinetyczna (MGU-K),
  • Cieplna (MGU-H).

Jednostka MGU-K zbiera i przechowuje energię kinetyczną podczas hamowania samochodu. Z kolei MGU-H jest podłączona do turbosprężarki i wykorzystuje energię odpadową ze spalin, co przyczynia się do ogólnej mocy bolidu. Nowoczesne silniki turbodoładowane V6 zawierają energię elektryczną magazynowaną w tzw. magazynie energii (ES). Wszystkie pięć elementów jest kontrolowanych przez ostatni element – elektronikę sterującą (CE). Każdy kierowca F1 może korzystać z trzech ICE, MGU-H i TC oraz dwóch ES, CE i MGU-K w jednym sezonie.

Jakie paliwo wykorzystuje silnik F1?

Samochody w Formule 1 wykorzystują paliwo składające się ze związków zwykle występujących w paliwach komercyjnych, bez specjalnych związków chemicznych zwiększających moc. Obecnie co najmniej 10% paliwa musi zawierać zaawansowany zrównoważony etanol. Bolidy F1 podczas wyścigu zużywają około 135 litrów paliwa. Jest to wartość o 1⁄3 mniejsza niż w przypadku starych wersji z silnikami V8.

Ile waży bolid F1?

Bolidy F1 mogą ustanawiać coraz to lepsze rekordy pod względem prędkości, ale są też większe i cięższe niż kiedykolwiek wcześniej. Samochody Formuły 1 przez lata stawały się coraz cięższe. W ciągu ponad 10 lat masa samochodu wzrosła o ponad 130 kg. Dużą w tym rolę odegrały turbo-hybrydowe silniki V6 Formuły 1, większe koła i opony oraz szereg zmian związanych z bezpieczeństwem. Innym czynnikiem wpływającym na to ile waży bolid F1, jest to, że samochody muszą teraz przejeżdżać cały dystans w wyścigu Grand Prix na jednym zbiorniku paliwa. Podczas gdy F1 pozostaje niebywałym widowiskiem podczas sesji kwalifikacyjnej, ze znacznym wzrostem docisku i przyczepności, które przyczyniają się do zawrotnych prędkości na zakrętach, w dniu głównego wyścigu kierowcy są obciążeni bolidami z pełnym bakiem paliwa. W związku z tym kierowcy okrążają tor wolniej niż podczas treningów i walki o pole position.

Ponadto zwiększona masa silnika F1 przyczynia się do zużycia opon i innych ważnych części samochodu. To w połączeniu z ograniczoną liczbą elementów silnika na sezon prowadzi do tego, że kierowcy ścigają się w tzw. trybie ekonomicznym. Kilku znanych kierowców kilkukrotnie kwestionowało, ile waży bolid F1 i jak stale rośnie waga pojazdów, zwłaszcza biorąc pod uwagę dążenie tego popularnego sportu do bardziej zrównoważonego rozwoju. W 2022 roku do samochodów dodano kolejne 38 kilogramów, ponieważ Formuła 1 wprowadza zupełnie nowy zestaw przepisów technicznych. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 15 lat waga bolidu F1 wzrośnie o prawie 200 kg!

Bolid F1 i samochód komercyjny – różnice

Chociaż samochody F1 wykorzystują silniki spalinowe, tak jak każdy pojazd, który można znaleźć na drogach miejskich, nadal są one o wiele lepsze niż zwykłe silniki samochodowe. Dlaczego? Bolidy F1 są bardziej nastawione na prędkość niż zwykłe pojazdy codziennego użytku. Mogą pochwalić się silnikami, które pozwalają rozpędzić bolid do co najmniej 320 km/h. Charakter i specyfikacje silników F1 również ewoluowały z biegiem lat. Obecnie to jaki silnik F1 wykorzystuje w samochodach, różni się, a jest to turbodoładowane V6 o pojemności 1,6 litra. W przeciwieństwie do zwykłych samochodów, których silniki są bardziej nastawione na długowieczność i niezawodność, silniki F1 bardziej sprzyjają wysokim prędkościom i zwiększonej mocy. Co więcej, nowoczesne silniki Formuły 1 są tak zaprojektowane, aby pomóc w zmniejszeniu zużycia paliwa nawet o 30%.

Przyspieszenie w samochodach F1, a w zwykłych pojazdach

Kolejną istotną zaletą samochodów F1 w porównaniu z samochodami drogowymi jest to, o ile szybciej bolidy F1 mogą przyspieszyć. Mówiąc prościej, samochodom F1 rozpędzanie się od 0 do 100 km/h zajmuje około trzech sekund. W porównaniu z pojazdami komercyjnymi jest to od pięciu do nawet dziewięciu sekund krócej. Samochody F1 są projektowane z myślą o maksymalnej prędkości, a nie bardziej funkcjonalnym, ukierunkowanym na nawigację celu zwykłych pojazdów. Dotyczy to zwłaszcza prędkości na torze, a zazwyczaj bierze się pod uwagę, jak szybko samochód może przyspieszać i wykonywać ostre zakręty, gdy jest to konieczne. Dodatkowo na przyspieszenie ma wpływ to, ile waży bolid F1. Od 2022 roku wartość ta będzie wynosić mniej więcej 795 kg.