Jak zgodnie z prawem transportować samochody autolawetą?

Jak zgodnie z prawem transportować samochody autolawetą?02.12.2022
Czym jest autolaweta i jak zgodnie z obowiązującym prawem transportować samochody dzięki autolawecie? Podpowiadamy!

Określenia laweta i autolaweta często błędnie są ze sobą utożsamiane lub używane zamiennie. Oba pojazdy znacząco się jednak od siebie różnią. Także przepisy prawa regulujące transport z wykorzystaniem autolawety będą nieco inne niż w przypadku lawety. Czym jest autolaweta? Jak zgodnie z prawem transportować samochody dzięki autolawecie? Podpowiadamy!

Czym jest autolaweta?

Autolaweta – jak sugeruje sama nazwa, to połączenie lawety i samochodu. Podczas gdy laweta montowana jest jedynie do innego pojazdu, autolaweta spełnia jednocześnie obie te funkcje. Składa się ona ze specjalnej platformy służącej do przewozu samochodów oraz kabiny kierowcy. W odróżnieniu od tradycyjnej lawety, aby prowadzić autolawetę nie potrzeba specjalnych uprawnień. Wystarczy, że kierujący będzie dysponował prawem jazdy kategorii B. Oczywiście będzie tak w przypadku, gdy pojazd nie przekracza DMC 3,5 tony. Autolaweta jest także pojazdem znacznie łatwiejszym do prowadzenia niż samochód z przyczepioną lawetą.

Rodzaje autolawet

Istnieje wiele różnych rodzajów autolawet. Pojazdy tego typu rozróżnia się m.in. ze względu na ich konstrukcję oraz zastosowanie. Możemy wyróżnić autolawety przeznaczone do przewozu różnego rodzaju samochodów np. osobowych, ciężarowych, maszyn rolniczych lub budowlanych. Dodatkowego podziału autolawet można także dokonać ze względu na ich otwartą lub zamkniętą formę.

Przepisy dotyczące przewozu samochodów na autolawecie

Aby móc zgodnie z prawem dokonywać przewozu samochodów za pomocą autolawety należy przestrzegać obowiązujących obostrzeń i przepisów dotyczących transportu drogowego. Jak zostało wyżej wspomniane, transportu za pomocą autolawety może dokonać każdy kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B. Należy jednak zaznaczyć, że kierowca o takich uprawnieniach może kierować jedynie pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Gdy DMC przekracza 3,5 t, wówczas kierowca autolawety zobowiązany jest do posiadania prawa jazdy kategorii C, aktualnego kursu na przewóz rzeczy oraz karty kierowcy, jeśli pojazd dysponuje tachografem cyfrowym. Za kierowanie pojazdem przekraczającym wyznaczoną DMC bez odpowiednich uprawnień grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz mandaty karne.

Aby zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dokonać przewozu samochodu za pomocą autolawety, oprócz posiadania odpowiednich uprawnień (prawo jazdy kategorii B lub C) należy zadbać także o odpowiednią ładowność autolawety. Pojazd typu autolaweta o DMC do 3,5 t – a więc ta, którą bez obaw może kierować posiadający jedynie kategorię B, najczęściej dysponuje ładownością pomiędzy 1200 kg a 1500 kg. Pojazd przewożony na autolawecie musi więc mieścić się w przedziale jej ładowności. W przeciwnym wypadku, gdy przeważony samochód będzie cięższy, będzie to traktowane jako przeładowanie autolawety, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami i wiąże się z wysokimi mandatami i karami administracyjnymi.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas przewozu samochodu na autolawecie

Decydując się na przewóz pojazdu na autolawecie, należy mieć na uwadze nie tylko obowiązujące przepisy prawne, lecz także bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Już podczas umieszczenia samochodu na autolawecie należy zadbać o odpowiednie wprowadzenie samochodu na platformę oraz bezpieczne zamocowanie pojazdu. Umieszczenie samochodu na autolawecie powinno być przeprowadzane ostrożnie i powoli, by uniknąć przechylenia bądź zsunięcia się transportowanego pojazdu. Jeśli ładunek nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, to za ewentualne zagrożenie powstałe z tego tytułu na drodze, odpowiada kierowca pojazdu.

Pomimo tego, że transportu autolawetą może dokonywać kierowca kategorii B, to poruszanie się załadowaną autolawetą znacząco różni się od kierowania tradycyjnym samochodem osobowym czy małym autem dostawczym. Jeśli więc kierowca nie posiada wiedzy i doświadczenia koniecznego do odpowiedniego zabezpieczenia samochodu na platformie oraz kierowania autolawetą, warto zastanowić się nad wynajęciem autolawety wraz z kierowcą.

Artykuł powstał we współpracy z Prilo.com - transport aut