Import auta z USA - jak to wygląda w praktyce i kiedy warto się zdecydować?

Import auta z USA - jak to wygląda w praktyce i kiedy warto się zdecydować?23.04.2024
Jak w praktyce przebiega sprowadzenie auta z USA? Zobacz poradnik i działaj, aby zdobyć wymarzony pojazd!

Amerykańskie samochody wyróżniają się przede wszystkim sporymi gabarytami oraz dużymi jednostkami silnikowymi. To tylko kilka cech, które zachęcają coraz większą grupę osób w Polsce do importu takiego pojazdu z zagranicy. Jak w praktyce przebiega sprowadzenie auta z USA? Zobacz poradnik i działaj, aby zdobyć wymarzony pojazd!

Import pojazdów z zagranicy często wiąże się z możliwością zaoszczędzenia nawet kilkunastu tysięcy złotych. Kiedy w grę wchodzą auta z USA, chodzi nie tylko o oszczędności, ale także sprowadzenie pojazdu, który będzie niepowtarzalny na polskich drogach. W praktyce import samochodów ze Stanów Zjednoczonych nie jest taki trudny – ale z pomocą pośrednika.

Sprowadzanie samochodów z USA – od czego zacząć i jak sfinalizować transakcję?

Zanim zaczniesz działać w kierunku importu pojazdu ze Stanów Zjednoczonych, musisz przede wszystkim ustalić swoje preferencje. Na początek wybierz auto, które w 100% spełnia Twoje oczekiwania. W kolejnym kroku poszukaj pośrednika, który zajmie się importem. Dalsza procedura jest już prosta.

  1. Wpłacasz kaucję i podpisujesz umowę, dzięki której pośrednik wylicytuje i kupi wybrany przez Ciebie samochód.
  2. Kiedy pojazd zostanie wylicytowany, wpłacasz pozostałą kwotę i ustalasz warunki transportu.
  3. Import aut z USA odbywa się drogą morską – to jedyna opcja, aby sprowadzić wymarzony pojazd ze Stanów Zjednoczonych.

Oczywiście podczas importu pojazdów z USA musisz pamiętać o licznych formalnościach. Chodzi nie tylko o opłaty związane z transportem i obsługą przez pośrednika. Oprócz tego musisz opłacić: CŁO, podatek VAT i akcyzę.

Ile kosztuje import auta z USA?

Sprowadzenie samochodu z Ameryki wymaga przede wszystkim cierpliwości i doświadczenia. Z tego względu warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika. Używany samochód z USA to wydatek na poziomie do kilkudziesięciu tysięcy złotych, natomiast do podstawowej ceny auta musisz doliczyć:

  • akcyzę, której wysokość jest zależna od rodzaju auta i pojemności silnika,
  • podatek VAT o wartości 23% w Polsce,
  • cło w wysokości 10% wartości sprowadzanego pojazdu.

Dodatkowo na cenę składa się koszt transportu z USA do Polski, a także prowizje domu aukcyjnego. Niemniej jednak kwota rzędu do 100 tysięcy złotych powinna być wystarczająca do sprowadzenia kultowego samochodu z amerykańską historią.

Czy warto sprowadzać samochody z USA?

Typowe samochody z USA to wielkogabarytowe auta, które idealnie sprawdzą się w garażach rodzin z dziećmi, a także u pasjonatów amerykańskiej motoryzacji. Jeśli chcesz mieć wyróżniający się pojazd, którego nie spotkasz na polskich drogach, koniecznie postaw na import auta z USA.

Samodzielne przeprowadzenie całej procedury jest skomplikowane, chociażby ze względu na konieczność osobistej licytacji auta za granicą. Jeśli jednak skorzystasz z pomocy pośrednika – bez wysokich kosztów sprowadzisz wymarzone auto z USA zaledwie w ciągu kilku tygodni od czasu sfinalizowania transakcji i pokrycia kosztów.