Akcja -Trzeźwość- na radomskich drogach

Akcja -Trzeźwość- na radomskich drogach07.11.2007
Pod hasłem "Trzeźwość" wczoraj na ulicach Radomia rozpoczęła się akcja wzmożonych kontroli trzeźwości. Głównym celem jest uświadomienie kierowcom, jak ogromne zagrożenie niesie ze sobą prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.

Akcję zakończy andrzejkowy weekend. W tym roku radomskie patrole "drogówki" zasili Marcin Dobrociński, aktor polskiej sceny i ekranu.

Podczas tegorocznej akcji policjanci z Radomia będą prowadzić poranne kontrole kierowców, a sprawdzą szczególnie zawartość alkoholu w wydychanym przez nich powietrzu. Jeżdżącym zgodnie z przepisami, policjanci z "drogówki" będą wręczać podręczne testery trzeźwości. Do kierowców trafi też kilka tysięcy ulotek mówiących o konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu oraz specjalne breloczki DRIvera przypominające o zachowaniu trzeźwości za kierownicą.

Trzeba pamiętać, że alkohol powoduje zmniejszenie sprawności umysłowej i fizycznej, ale pijący jest przekonany o podwyższeniu sprawności, niemal o doskonałości działania.

Powszechne opinie o piciu alkoholu przed jazdą samochodem potwierdzają opinie lekarzy. Zespół francuskich naukowców z "Centre Hospitalier Universitaire" w Bordeaux przeprowadził badanie, którego celem było określenie wpływu zmęczenia i spożycia alkoholu na częstość wypadków komunikacyjnych. Spośród 68 tys. przeanalizowanych wypadków przyczyną aż 10% z nich było zmęczenie kierowcy, a 23% spożycie alkoholu przez osobę prowadzącą pojazd.

Zaobserwowano, że zmęczeni i pijani kierowcy ponad 7-krotnie częściej powodują śmiertelne w skutkach wypadki komunikacyjne w porównaniu z trzeźwymi i wypoczętymi osobami siadającymi za kierownicą. Spożycie alkoholu zwiększa ryzyko śmierci ponad 4-krotnie. Wykazano, że najwięcej wypadków, których sprawcami są pijani kierowcy zdarza się w nocy, kiedy rozpoczynają się powroty ze spotkań towarzyskich.

Wyniki badania wykazały, że zmęczenie znacznie wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Zmęczony kierowca ma wydłużony czas reakcji i nie jest w stanie w porę zareagować na nagłe zmiany sytuacji na drodze. Wzmożona senność, ograniczenie widoczności i trudności w skupieniu uwagi sprawiają, że kierowcy tracą panowanie nad pojazdem.

Stężenie alkoholu szybko narasta przez pierwsze 30 minut po spożyciu (przy pustym żołądku połowa dawki wchłania się po kwadransie od spożycia), ale część wypitej dawki wchłania się znacznie dłużej. Może się zdarzyć, że siadając za kierownicą swojego auta mamy tylko 0,1 promila, czyli dopuszczalny poziom alkoholu. Niestety, kwadrans później wynik podnosi się do 0,4, a po kolejnych 15 minutach nawet do 0,8 promila. Warto o tym pamiętać i nie liczyć na pobłażliwość ze strony policji.

Źródło: Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie