Zmęczeni kierowcy niebezpieczni tak jak pijani

Zmęczeni kierowcy niebezpieczni tak jak pijani16.11.2007
Specjalistyczny, brytyjski magazyn "What Car?" udowodnił, że prowadzenie pojazdu w stanie zmęczenia może być równie niebezpieczne, co siadanie za kółkiem po spożyciu alkoholu. What Car? przeprowadził specjalne testy w symulatorach ...

...należących do brytyjskiego Transport Research Laboratory (Laboratorium Badań Transportu), podczas których porównywano zachowania za kierownicą zmęczonego kierowcy i kierowcy pijanego.

Serwis whatcar.com przeprowadził także ankietę, w której 40% badanych przyznało, że zdarzyło im się raz zasnąć za kołkiem, a 22% wyjawiła, że doszło do tego więcej niż jeden raz. Tym bardziej więc alarmujący był fakt, iż w czasie testów pozbawiony snu kierowca radził sobie gorzej niż kierowca, w którego krwi poziom alkoholu był o 25% wyższy od dopuszczalnego w Wielkiej Brytanii. Nawet po 4-godzinnej drzemce zmęczony kierowca wciąż nie potrafił się dostatecznie skoncentrować na prowadzeniu auta.

Zmęczeni kierowcy niebezpieczni tak jak pijani 1 Steve Fowler, redaktor naczelny grupy What Car? powiedział: "To żadna niespodzianka, że spożycie alkoholu poważnie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdu, jednak niepokojący jest fakt, że umiejętność kierowania samochodem u trzeźwej osoby może zostać poważnie zakłócona przez zmęczenie."

"Nasz komunikat dla kierowców jest prosty: nie prowadźcie samochodu po spożyciu alkoholu i nie siadajcie za kółkiem, jeśli jesteście zmęczeni. Jeśli poczujesz się senny, zjedź z drogi w bezpieczne miejsce, zabezpiecz drzwi i zrób sobie małą drzemkę – lepiej się spóźnić niż nie dojechać w ogóle."

A teraz kilka szczegółów na temat testu. Obu kierowców poddano serii badań. Kierowcy nr 1 nie pozwolono zasnąć do godziny 3 nad ranem, a kierowca nr 2 spożył w ciągu nocy 12 jednostek alkoholu. Oboje musieli „przejechać” taką samą trasę na symulatorach. Gdy kierowca nr 2 miał we krwi o 25% więcej alkoholu niż norma dopuszczalna w Wielkiej Brytanii, umiejętność do utrzymywania stałego odstępu od pojazdu znajdującego się przed nim pogorszyła się o 25%, a umiejętność trzymania się środka wyznaczonego pasa pogorszyła się o 23%.

O godzinie drugiej nad ranem, kierowca pozbawiony snu miał o 39% gorsze wyniki w utrzymywaniu stałego dystansu w stosunku do pojazdu znajdującego się przed nim, a jego umiejętność poruszania się środkiem pasa pogorszyła się o 37%.

Kierowca pod wpływem alkoholu uzyskał gorszy wynik ogólny, gdy stężenie alkoholu w jego krwi było dwa razy większe od norm dopuszczalnych w Wielkiej Brytanii. Zdolność do utrzymywania stałego odstępu pogorszyła się o 49%, a umiejętność utrzymywania auta na środku pasa o 42%.

Rezultaty testów przeprowadzonych dnia następnego na kierowcy, który spożywał alkohol były tragiczne. Po ośmiu godzinach snu jego umiejętności były poniżej normy. Umiejętność utrzymywania stałego odstępu w stosunku do normalnej pogorszyła się o 26%, a utrzymywanie pojazdu na środku pasa udawało się o 18% gorzej niż w zwykłej sytuacji, a do tego kierowca niemal spowodował wypadek.

A oto porady What Car? dla kierowców:
- Wyśpij się dobrze przed długą podróżą. Spróbuj pójść spać nieco wcześniej i nie pij przedtem kawy.
- Unikaj prowadzenia przez całą noc – nawet jeśli dobrze się wyspałeś poprzedniej nocy, zmęczenie szybko da o sobie znać i wpłynie na twój styl jazdy.
- Nie próbuj oszukiwać sam siebie myśląc, że wyłączenie ogrzewania w samochodzie, otwarcie szyb i puszczenie głośnej muzyki cię rozbudzi – to nie zadziała.
- Zaplanuj regularne przerwy – zatrzymuj się przynajmniej co 2 godziny na 20 minut.
- Jeśli czujesz się senny, znajdź bezpieczne miejsce i zatrzymaj się. Zabezpiecz drzwi i zdrzemnij się na 20 minut. Po obudzeniu wypij kawę lub inny napój zawierający kofeinę.

Źródło: opr. BM na podst. Newspress