MotoNews.pl

Volvo XC60 Plug-In Hybrid Concept

04 stycznia 2012

Volvo XC60 Plug-In Hybrid Concept

Volvo Car Corporation przedstawi podczas North American International Auto Show nowy, innowacyjny pojazd z napędem hybrydowym typu plug-in o nazwie XC60 Plug-In Hybrid Concept. Dotykając odpowiednich przycisków kierowca decyduje, w jaki sposób chce wykorzystać moc silnika benzynowego i motoru elektrycznego. XC60 pracuje w trzech trybach: Pure, Hybrid i Power.

W trybie Pure samochód korzysta jedynie z energii elektrycznej i po jednokrotnym naładowaniu baterii może przejechać do 45 km. Tryb Hybrid to domyślny tryb, w którym pracuje pojazd – silnik benzynowy i jednostka elektryczna kooperują w nim ze sobą, by dostarczyć maksimum przyjemności z jazdy i w minimalny sposób zanieczyszczać środowisko. Emisja CO2 w tym trybie wynosi 53 g/km. W trybie Power, kierowca korzysta z maksymalnej mocy, czyli 280 KM i 380 Nm maksymalnego momentu obrotowego silnika benzynowego oraz 70 KM i 200 Nm maksymalnego momentu obrotowego silnika elektrycznego. Przekłada się to na przyspieszenie z miejsca do 100 km/h w 6,1 sekundy.

Jednostka benzynowa turbo z nowej rodziny VEA (Volvo Environment Architecture) napędza przednie koła za pośrednictwem nowej, 8-stopniowej przekładni automatycznej. Tylna oś napędzana jest przez wspomniany już silnik elektryczny pobierający energię z baterii litowo-jonowej 12kWh zainstalowanej pod podłogą bagażnika. Baterię można naładować przy wykorzystaniu zwykłego gniazdka elektrycznego. Przy napięciu 220V ładowanie trwa 3,5 godzin, przy 110V – 7,5 godziny.

Volvo XC60 Plug-In Hybrid Concept został także wyposażony w system informacyjno-rozrywkowy Volvo Sensus, dostarczający kierowcy najróżniejszych informacji. System potrafi zasugerować najlepszą trasę dojazdu do określonego miejsca w zależności od priorytetów kierowcy (małe zużycie energii, najkrótszy odcinek, najszybsze połączenie itp.). Informuje także, kiedy warto użyć trybu Pure, gdzie są najbliższe stacje, w których można podładować baterie itp. Kierowca może się również połączyć z samochodem za pośrednictwem specjalnej aplikacji telefonicznej, by odczytać szereg danych.

XC60 Plug-In Hybrid Concept posiada także elektryczny napęd na wszystkie koła, aktywowany przez przyciśnięcie guzika AWD. W trybie tym moc nie jest przekazywana mechanicznie, jak w konwencjonalnych napędach tego typu, lecz centralna jednostka kontrolna zajmuje się dystrybucją mocy między przednimi kołami napędzanymi przez silnik benzynowy, a osią tylną napędzaną przez motor elektryczny.

Koncept debiutujący w Detroit będzie mieć białe nadwozie i 21-calowe felgi podkreślające jego muskularny wygląd.Wnętrze wykończono tapicerką z ciemnoniebieskiej skóry i wstawkami z niebiesko-szarej okładziny drewnianej.

Zdjęcia: Volvo, opracowanie: BM