MotoNews.pl

Peugeot Onyx – nowy, hybrydowy, futurystyczny i mroczny supersamochód

11 września 2012

Peugeot Onyx 3

Peugeot pochwalił się już dwoma nowymi produktami, które ma zamiar pokazać premierowo podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu, sportowym modelem 208 GTI i eleganckim modelem 208 XY . Okazuje się jednak, że największą niespodziankę wciąż trzymał w zanadrzu i dopiero dziś zdecydował się nieco uchylić rąbka tajemnicy. Chodzi o koncepcyjny supersamochód o nazwie Onyx. Francuski producent opublikował właśnie film zapowiadający debiut Onyxa w Paryżu.

Peugeot Onyx Concept wyróżnia się futurystycznym i nieco mrocznym wyglądem. Onyx ma klinowatą sylwetkę z przesuniętą ku przodowi kabiną, dwukolorowe nadwozie, aktywny, regulowany elektrycznie spojler tylny unoszący się ku górze przy dużych prędkościach i przypominający komponent z Bugatti Veyron, reflektory z diodami LED i kilka innych ciekawych cech. Widać także wyraźnie, że stylistycznie nawiązuje do sportowych samochodów pokazowych zaprezentowanych przez Peugeota w przeszłości, takich jak: kabriolet SR1, czy roadster EX1.

Hiszpańska edycja magazynu Autoblog twierdzi, że Peugeot Onyx Concept będzie korzystać z napędu hybrydowego bazującego na rozwiązaniu Grupy PSA – Hymotion4system, który zadebiutował w zeszłym roku w modelu Peugeot 3008 HYbrid4. W Onyxie napęd będą tworzyć: 1,6-litrowy silnik benzynowy THP o mocy 256 KM oraz jednostka elektryczna (napędzająca przednią oś) generująca 120 koni mechanicznych. Model ma zużywać tylko 4 l paliwa na 100 km.

Ponieważ Peugeot nie wypowiedział się oficjalnie na temat dalszych losów konceptu po debiucie w Paryżu, prasa motoryzacyjna spekuluje, czy supersamochód trafi do produkcji. Odpowiedź brzmi: niestety nie, a Onyx jest najprawdopodobniej jedynie zapowiedzią tego, w jakim kierunku ewoluować będzie język designu Peugeota.

Zdjęcia: Peugeot, Autoblog, opracowanie: BM