MotoNews.pl

Bentley prezentuje koncept EXP 9 F – luksusowego, sportowego SUVa

13 marca 2012

Bentley EXP 9F 23

Bentley przedstawia na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie swój koncept pojazdu typu „sport utility vehicle”. Pierwszy SUV brytyjskiego producenta luksusowych samochodów nosi nazwę EXP 9 F i sygnalizuje pojawienie się w ofercie Bentleya trzeciej serii modelowej po przystosowanym do indywidualnych wymagań Mulsanne i mocnych Continentalach GT, GTC i Flying Spur.

Oczywiście EXP 9 F to SUV bardzo specyficzny i przeznaczony dla klientów o najbardziej zasobnych portfelach. Jego sylwetka nadal nawiązuje kształtem to limuzyn Bentleya. Pojazd zaopatrzono w 23-calowe obręcze z lekkich stopów. Wnętrze wykończono drewnem, skórą i metalami, takimi jak: aluminium, brąz i spiż. Dywaniki wykonano ze splotu jedwabiu i wełny. W dachu zamontowano panoramiczny panel ze szkła.

Pasażerowie na tylnej kanapie mogą skorzystać z trybu biznes, który oferuje dużo przestrzeni na swobodne wyciągnięcie nóg, dostęp do składanej klawiatury, połączenie z Internetem za pośrednictwem iPada lub tabletu lub trybu relaksacyjnego, w którym mogą swobodnie wyciągnąć się na fotelach i użyć stolika na napoje i ekranów, na których wyświetlane są filmy. Gdy tylne fotele nie są potrzebne, można je przesunąć do przodu, by powiększyć przestrzeń bagażową i zmieścić w EXP 9 F na przykład ekwipunek sportowy. Podłokietnik w tyle kryje pod spodem chłodziarkę na szampana i szafkę z kieliszkami.

Dwuczęściowa pokrywa bagażnika może zostać wykorzystana w charakterze ławki lub stolika piknikowego (cały „osprzęt” potrzebny do zorganizowania pikniku również jest na miejscu – elegancko poukładany odpowiednich pojemnikach). Można na niej także zamontować dwa parasole, by osłonić piknikowiczów przed deszczem.

Kierowca Bentleya EXP 9 F korzysta z wielu zaawansowanych rozwiązań technicznych, m.in. z nawigacji 3D, panelu TFT, centralnego ekranu dotykowego oraz trzech trybów jazdy: komfortowego, sportowego i terenowego.

Napęd Bentleya EXP 9 F stanowi 6-litrowy silnik W12 biturbo współpracujący z 8-biegową przekładnią, jednak producent zaznaczył, że w SUVie będzie można również zamontować 4-litrową jednostkę V8 biturbo lub napęd hybrydowy. Koncept Bentleya może pochwalić się 600 KM mocy i maksymalnym momentem obrotowym 800 Nm.

Zdjęcia: Bentley, opracowanie: BM