MotoNews.pl

Nissan Invitation, czyli zaproszenie

13 marca 2012

Nissan Invitation 19

Nissan ujawnił szczegóły koncepcyjnego hatchbacka będącego zapowiedzią przyszłych kompaktowych modeli nowej generacji tej marki i debiutującego podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie. Wyróżniający się atrakcyjną sylwetką samochód ma rywalizować z popularnymi modelami w segmencie B, obok miejskiej Micry i innowacyjnego crossovera Juke. W dynamicznym Invitation zaprezentowano innowacyjne i atrakcyjne rozwiązania przygotowane na potrzeby nowego modelu, którego sprzedaż w Europie powinna ruszyć w 2013 roku.

Dynamiczna stylistyka
Emanująca energią sylwetka Invitaion prezentuje się świeżo, innowacyjnie i atrakcyjnie na tle popularnych modeli w swoim segmencie. Opływowe kształty nadwozia sugerują dobre osiągi i znakomite własności aerodynamiczne sprzyjające efektywności napędu. Najbardziej widocznym elementem profilu jest wyraźnie zarysowana tzw. Squash Line, która wraz z unikatową estetyką przodu i tyłu nadaje sylwetce pojazdu zdecydowany wizerunek. W przestronnej kabinie postawiono na funkcjonalność i nowoczesność oraz imponująco wysoką jakość. Nie brakuje także przydatnych rozwiązań technicznych.

François Bancon, Zastępca Dyrektora Generalnego Działu Strategii Produktowej i Planowania Produktów powiedział: „Nazwa, jaką nadaliśmy koncepcyjnemu modelowi wiele wyjaśnia… Ten samochód ma zapraszać i zachęcać do korzystania z zalet, które oferuje. Takim zaproszeniem jest przyjemna dla zmysłów sylwetka nadwozia oraz przestronne i wygodne wnętrze, urządzone w przemyślany sposób przy kompaktowych wymiarach zewnętrznych. To zaproszenie Nissana skierowane do klientów zainteresowanych zakupem kompaktowego hatchbacka.”

Najwyższe osiągi i wydajność w swojej klasie
Połączenie zaawansowanej technologii silnikowej z uznaną lekką platformą Nissana i aerodynamicznym nadwoziem zaowocowały najlepszymi w tej klasie wynikami pod względem zużycia paliwa i emisji spalin. Celem Nissana jest uzyskanie ultra niskiej emisji CO2 poniżej 100g/km w najlepszym modelu pod tym względem oraz we wszystkich jego wersjach oznakowanych emblematem PURE DRIVE. Zwrotność i elastyczność sprawiają natomiast, że dynamiką jazdy Invitation może konkurować z najlepszymi w swoim segmencie.

Podobnie jak w nowej Mikrze, w Invitation Nissan zastosował nową platformę V – skonstruowaną pod kątem zapewnienia optymalnej sztywności gwarantującej bardzo dobre właściwości jezdne bez uszczerbku dla komfortu – a jednocześnie możliwie jak najlżejszą, co ma znaczenie dla osiągów oraz obniżenia zużycia paliwa i emisji.

Samochód jest więc wyposażony w niezależne zawieszenie z kolumnami MacPhersona z przodu i kompaktową belkę skrętną z tyłu, której konstrukcja tylko w minimalnym stopniu wpływa na kształt przestrzeni bagażowej. Zarówno przednie, jak i tylne zawieszenie jest zamontowane na ramie pomocniczej w celu ograniczenia hałasu i wibracji oraz lepszego tłumienia nierówności nawierzchni. Wymiary Invitation to 4150 mm długości, 1740 mm szerokości i 1470 mm wysokości. Pojazd jest wyposażony w ogumienie o rozmiarze 215 / 45 R18.

Zaawansowane rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa
Atrakcyjny wygląd, przyjemność z jazdy i oszczędny napęd to nie jedyne atuty Invitation. Koncepcyjny model wyposażono najnowocześniejsze rozwiązania, służące zapewnieniu bezpieczeństwa, jakie można spotkać w segmencie B. Jednym z nich jest Around View Monitor (AVM) – zastosowany po raz pierwszy w segmencie B system, który maksymalnie ułatwia bezstresowe parkowanie równoległe. INVITATION jest też chroniony tzw. tarczą bezpieczeństwa Nissana, czyli systemem interakcji z otoczeniem informującym kierowcę o tym, co dzieje się wokół pojazdu.

Zdjęcia: Nissan. newspress