MotoNews.pl

Ford Mustang Cobra Jet Concept – potęga biturbo

02 listopada 2012

Kategoria | Premiery  Targi
Marka, model | ,
Mustang Cobra Jet 18

Koncepcyjny Ford Racing Mustang Cobra Jet właśnie debiutuje na targach SEMA Show w Las Vegas udowadniając, że pojemność silnika to nie jedyny czynnik wpływający na moc pojazdu. Zespół Ford Racing wyposażył fabrycznego “drag racera” w turbodoładowany silnik, w którym wykorzystano tę samą technologię, jakiej używa się w ulicznych modelach Forda z silnikami EcoBoost.

Oryginalny, wyścigowy Mustang Cobra Jest, który zszedł z linii fabrycznej w 1968 roku krył pod maską 7-litrową jednostkę V8. W 2011 roku do modelu trafił nowy, 5-litrowy silnik V8 z Mustanga GT oferowany zarówno z 2,9-litrowym kompresorem Whipple Supercharger, jak i bez niego. Problem polegał na tym, że kompresor potrzebował aż 100 KM mocy, by zacząć poprawnie działać, co oznaczało spore ubytki w liczbie koni mechanicznych, jakimi mógł dysponować kierowca.

W koncepcyjnym Mustangu Cobra Jet 2013 pracują za to dwie turbosprężarki marki Borg-Warner z Focusa ST, w których zastosowano tytanowe komponenty. Konstruktorzy Forda obiecują, że wykorzystanie technologii biturbo bardzo pozytywnie wpłynęło na osiągi Mustanga Cobry Jet, jednak nie pochwalili się jeszcze, jak konkretnie to wygląda.

Wystawowy Ford Mustang Cobra Jet pokazuje się także w nowych kolorach Ford Racing. Białe nadwozie zostało zaakcentowane umieszczonymi asymetrycznie czarno-niebieskimi pasami biegnącymi od zderzaka przedniego do tylnego. Oczywiście nadwozie ozdobił także wizerunek stylizowanej kobry.