MotoNews.pl

Ford Tourneo Courier – premiera nowego wariantu vana

06 marca 2013

Kategoria | Auto firmowe  Premiery  Targi
Marka, model | ,
Ford Tourneo Courier 1

Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie możemy oglądać wiele luksusowych modeli, ale znalazło się tam także miejsce na premiery samochodów użytkowych. Jednym z nich jest nowy wariant Forda Tourneo o nazwie Courier, który do sprzedaży trafi w połowie przyszłego roku. Oprócz tego w Szwajcarii Ford prezentuje pięcioosobowy model Tourneo Connect i 7-osobowy Grand Tourneo Connect, a także Tourneo Custom, który może przewieźć do 9 osób.

Tourneo Courier
Tourneo Courier to pięcioosobowy, kompaktowy van charakteryzujący się stosunkowo niewielkim zużyciem paliwa i obszernym pakietem systemów zapewnienia bezpieczeństwa. Bazuje na globalnej platformie Forda, którą znamy z takich modeli, jak Ford Fiesta czy B-MAX. Kompaktowy van ma tylko 4,16 m długości.

W tyle zamontowano podwójne, przesuwane drzwi. Innymi rozwiązaniami, zapewniającymi świetne właściwości użytkowe są schowek szufladowy w bagażniku o regulowanej wysokości, duży schowek w konsoli środkowej, w którym zmieści się nawet laptop, schowek w podsufitce i schowek szufladowy pod fotelem kierowcy.

Pasażerowie i kierowca Tourneo Courier będą mogli także korzystać z aktywowanego głosem systemu komunikacji Ford SYNC z funkcją wzywania pomocy Emergency Assistance, tylnej kamery cofania i najnowszych systemów bezpieczeństwa czynnego i biernego.

Gama silnikowa Forda Tourneo Courier obejmuje dwa diesle Duratorq TDCi – pierwszy o pojemności 1,5 l i mocy 75 KM, a drugi o pojemności 1,6 l i mocy 95 KM i silnik benzynowy EcoBoost o mocy 100 KM.

Ford Tourneo Connect i Grand Tourneo Connect

Ford Tourneo Connect korzysta z globalnej platformy segmentu C, wykorzystywanej także w Fordzie Focusie i Kuga. Pięcioosobowa wersja ma długość 4,42 m, a siedmioosobowy wariant Gran Tourneo Connect jest o 40 cm dłuższy. Napęd może stanowić jednostka wysokoprężna 1.6 Duratorq w trzech wariantach mocy (75, 95 i 115 KM) lub 1-litrowy, benzynowy EcoBoost o mocy 100 KM. Dodatkowo dostępne będą: układ Auto-Start-Stop oraz aktywna żaluzja wlotu powietrza do komory silnika.

Ford Tourneo Custom
Ford Tourneo Custom może zabrać w podróż nawet dziewięć osób wraz z bagażami. Dostępne są dwie wersje nadwoziowe – o długości 4,97 oraz 5,34 metra. Przedłużona wersja oferuje dodatkową przestrzeń na bagaże za trzecim rzędem foteli. Wszystkie odmiany posiadają podwójne przesuwane drzwi oraz szeroko otwieraną pokrywę przedziału bagażowego.

Pojazd napędza udoskonalona wersja najnowszego wysokoprężnego silnika 2.2 Duratorq TDCi, który zapewnia ponadprzeciętne osiągi, wysoką kulturę pracy oraz niskie zapotrzebowanie na paliwo. Jednostka, która dostępna jest w trzech wersjach – 100, 125 oraz 155-konnej, współpracuje z sześciostopniową przekładnią automatyczną i standardowo montowanym układem Auto-Start-Stop. Silnik zużywa średnio 6,5 l/100 km, emitując przy tym 172 g CO2 na kilometr.

Zdjęcia: Ford, opracowanie: BM