MotoNews.pl

Innowacyjny system multimedialny w nowym Oplu Insignia

31 lipca 2013

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Opel Insignia

Podczas 65. Targów Motoryzacyjnych we Frankfurcie (12–22 września 2013 r.) odbędzie się premiera dwóch modeli Opla: Insignii i Insignii Country Tourer wyposażonych w nowy kokpit i system multimedialny najnowszej generacji. W trakcie udoskonalania tych elementów skoncentrowano się na następujących kryteriach: przejrzystej, prostej, a przez to intuicyjnej obsłudze; indywidualizacji oferty audio-informacyjnej oraz, oczywiście, wygodzie i bezpieczeństwie kierowcy i pasażerów. Komfort i bezpieczeństwo wszystkich podróżujących w samochodzie osób zapewniono poprzez minimalizację rozpraszania uwagi, które mogłoby uniemożliwić kierowcy skupienie się na sytuacji na drodze.

„Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji systemu multimedialnego i jego supernowoczesnej obsługi za pomocą panelu dotykowego nasza oferta rozrywki jest nieprześcigniona w swojej klasie”, stwierdził dyrektor generalny Opla dr Karl-Thomas Neumann. „Duży wyświetlacz, kilka przycisków i innowacyjne rozwiązania w dziedzinie łączności zapewniające naprawdę indywidualną mobilność sprawiają, że jazda nową Insignią to czysta przyjemność.”


Przejrzysty wygląd konsoli centralnej zapewnia łatwą obsługę

Całkowicie zmieniono wygląd i obsługę konsoli centralnej. Obecnie wykorzystuje ona całą gamę zaawansowanych technologii i oferuje imponującą liczbę funkcji. Ponadto zdecydowanie uproszczono panel sterowania, dzięki czemu obsługa systemu multimedialnego i klimatyzacji stała się szybka i intuicyjna.

System multimedialny stanowi część rodziny IntelliLink wprowadzonej w Oplu ADAMie na początku roku. Łatwa w obsłudze technologia IntelliLink pozwala optymalnie zintegrować z samochodem funkcje smartphona – w Insignii kierowca ma do wyboru cztery opcje obsługowe. Ponadto przy użyciu ośmiocalowego wyświetlacza sterować można dotykowo nowym systemem Navi 900 Europe. Z ekranu głównego – przy użyciu wyświetlacza dotykowego, jak również przycisku na kierownicy, funkcji sterowania głosowego i nowego panelu dotykowego – kierowca może także uzyskać dostęp do wszystkich podstawowych funkcji i podmenu, takich jak stacje radiowe, tytuły piosenek, połączenie ze smartphonem czy mapy nawigacji 3D.

System wyróżniają unikatowe możliwości indywidualizacji – pozwalają na przechowywanie nawet 60 ulubionych elementów. Poprzednie systemy multimedialne umożliwiały jedynie wybieranie stacji radiowych, ale w Insignii zarówno kierowca, jak i pasażer mogą wybierać ulubione elementy w nawigacji, telefonie i funkcjach rozrywkowych. A zatem obok najpopularniejszej stacji radiowej na wyświetlaczu mogą pojawić się na przykład najważniejsze numery telefonów, system może też umożliwić łatwy dostęp do adresu służbowego zapisanego w katalogu nawigacji.

Informacja i rozrywka sterowane panelem dotykowym: wystarczy jedno dotknięcie

Panel dotykowy, ergonomicznie umieszczony w konsoli centralnej, zapewnia szybki i intuicyjny dostęp do systemu multimedialnego. Powierzchnia wrażliwa na dotyk rozpoznaje pismo ręczne i natychmiast reaguje na ruchy palca, lekko drgając, by przekazać zauważalne dotykowe informacje zwrotne oraz maksymalnie ułatwić obsługę nowego systemu bez rozpraszania uwagi kierowcy.

Kursor przesunąć można jednym palcem – po lekkim naciśnięciu panelu dotykowego otwiera się wybrana opcja menu. Przesuwając po powierzchni panelu dotykowego dwoma palcami, kierowca może między innymi zmienić źródło dźwięku, a trzema – otworzyć listę „ulubionych”. Mapę systemu nawigacji wyposażono w funkcję przybliżania, którą steruje się poprzez rozsuwanie palców, dokładnie tak, jak na smartphonie. Dotknięciem panelu wprowadza się nawet pojedyncze litery – na przykład podczas wyszukiwania tytułu piosenki w bazie danych czy miasta w systemie nawigacji (po wpisaniu pierwszej litery w systemie nawigacji pojawia się lista przechowywanych adresów). A zatem panel dotykowy reaguje na różne gesty, zarówno typowe dla smartphona, jak i unikatowe dla Opla Insignii.

Inteligencja systemu multimedialnego i nawigacyjnego nie ogranicza się jednak tylko do powyższych cech. Podczas wyszukiwania ulicy w mieście, w którym kierowca w danym momencie przebywa, wystarczy wpisać jej nazwę. Jeśli ulica znajduje się w innym mieście, zaraz po jej nazwie należy wprowadzić nazwę miasta. Podanie kraju jest konieczne tylko wówczas, gdy cel podróży znajduje się w państwie innym niż to, w którym aktualnie przebywa kierowca. Nazwy wpisuje się bez kropek ani przecinków, poszczególne dane oddziela się spacjami – trudno o łatwiejsze i szybsze rozwiązanie. Mapę dróg i ulic dla ponad 30 krajów europejskich można wyświetlić w trybie 2D lub 3D.

Synchronizacja systemu multimedialnego i smartphona jest równie łatwa. Wystarczy, że kierowca podłączy telefon do systemu, a wiele treści ze smartphona wyświetli się na kolorowym ekranie dotykowym w konsoli centralnej. Chodzi nie tylko o książkę telefoniczną i listy piosenek – na ośmiocalowym monitorze zainstalowanym w Insignii można także oglądać zapisane w smartphonie filmy (oczywiście tylko wówczas, gdy samochód jest zaparkowany).

Do sterowania najnowszej generacji systemem multimedialnym poza przyciskami, ekranem dotykowym i panelem dotykowym służą nowo zaprojektowane i przejrzyście rozmieszczone elementy obsługowe na kole kierownicy, jak również polecenia głosowe. Aby włączyć zaawansowaną funkcję rozpoznawania głosu, wystarczy nacisnąć umieszczony na kierownicy przycisk. Za pomocą poleceń głosowych można wprowadzać adresy do systemu nawigacji, odtwarzać zapisane piosenki lub dzwonić do znajomych ze smartphona. W trakcie wszystkich tych czynności, ręce kierowcy spoczywają bezpiecznie na kole kierownicy, a oczy śledzą sytuację na drodze.

Panel wskaźników z centralnym kolorowym wyświetlaczem
Nowo zaprojektowany panel wskaźników z ośmiocalowym kolorowym wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości przekazuje kierowcy wiele istotnych informacji. Poza klasycznymi odczytami prędkości, liczby obrotów na minutę i poziomu paliwa bezpośrednio na linii wzroku kierowcy, znajdują się inne indywidualnie definiowane dane na temat nawigacji, korzystania ze smartphona i opcji dźwięku.

Podobnie jak w przypadku wyświetlacza systemu multimedialnego w konsoli centralnej najważniejsze funkcje można przywołać na ekranie głównym, a następnie wybierać podmenu. Służą do tego przyciski po prawej stronie kierownicy; za pomocą przycisków po jej lewej stronie steruje się funkcjami bezpieczeństwa, takimi jak tempomat i ogranicznik prędkości. A zatem kierowcy Insignii mogą korzystać nie tylko z funkcjonalnego, personalizowanego systemu multimedialnego, ale także z panelu wskaźników z centralnie umieszczonym kolorowym wyświetlaczem, który można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Doskonałe wrażenia zapewnia także nowoczesny system nagłośnienia Bose. W jego skład może wchodzić nawet dziewięć głośników, dwa subwoofery, cztery głośniki szerokopasmowe i cyfrowy przetwornik dźwięku.

Zdjęcia: Opel