MotoNews.pl

Nissan pomaga najsilniejszemu człowiekowi świata w ustanowieniu nowego rekordu Guinessa

06 grudnia 2013

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Nissan

Zydrunas Savickas, najsilniejszy człowiek na świecie, ustanowił nowy rekord Guinnessa w kategorii „najwięcej samochodów ciągniętych przez jedną osobę”, holując 12 nowych Nissanów Note o łącznej masie 12 941 kg.

Savickas, pięciokrotny zdobywca tytułu Najsilniejszego Człowieka Świata i jeden z największych siłaczy wszechczasów, miał tylko jedno podejście do ustanowienia nowego rekordu. Ubrany w specjalną uprząż z doczepionymi linami, przeciągnął 12 Nissanów Note na odcinku 5 metrów. Ten oszałamiający wyczyn zajął mu tylko 32,9 sekundy.

Mimo dodatkowych 45 litrów pojemności bagażnika i dużej ilości miejsca na nogi dla mierzącego 191 cm wzrostu siłacza, zupełnie nowy Nissan Note jest o 21 kg lżejszy od swojego poprzednika (masa własna od 1 036 kg). Dla porównania, waga Savickasa to imponujące 170 kg!

Próbę pobicia rekordu świata zorganizowano w Druskienikach na Litwie, na zakończenie testów przeprowadzanych w ramach plebiscytu na Litewski Samochód Roku. Impreza zgromadziła tłumy kibiców przybyłych z całego kraju, aby zobaczyć narodowego bohatera ustanawiającego nowy rekord.

Savickas otrzymał oficjalny certyfikat od Jacka Brockbanka, przedstawiciela Guinness World Records, potwierdzający to ważne w karierze siłacza osiągnięcie.

Licznie zgromadzeni widzowie byli nie tylko świadkami ustanowienia rekordu, ale mieli także okazję zapoznać się z zupełnie nowym Nissanem Note. Opracowany specjalnie pod kątem specyfiki europejskiego rynku silnik nowego Note – Pure Drive – to doładowana jednostka benzynowa 1.2 o mocy 98 KM, współpracująca z manualną skrzynią biegów. Atutami tego silnika są niska emisja CO2 (99 g/km), wysoki moment obrotowy i bardzo niskie zużycie paliwa. Nawet on nie sprostałaby jednak zadaniu, jakiego podjął się najsilniejszy człowiek świata!

„W Nissanie lubimy ustanawiać rekordy i zawsze mierzymy wysoko. Dziś z przyjemnością pomogliśmy Zydrunasowi w ustanowieniu kolejnego rekordu świata na oczach kibicującego mu tłumu. To wspaniały akcent na zakończenie zgrupowania w ramach litewskiej edycji COTY” – powiedziała Taina Erkkilä, dyrektor ds. komunikacji w Nissan Nordic Europe.

Po zakończeniu próby pobicia rekordu Savickas powiedział: „

Ustanawianie nowego rekordu zawsze jest źródłem satysfakcji, a z holowaniem 12 Nissanów Note wszystko udało się znakomicie. Oczywiście bardzo dziękuję Nissanowi za pomoc w osiągnięciu tego wyniku i umożliwienie zorganizowania całego wydarzenia”.

Po udanej litewskiej próbie Nissan już drugi raz w tym roku trafia do księgi rekordów. W sierpniu japońska marka pomogła Unii Pojazdów Elektrycznych oraz Norweskiemu Stowarzyszeniu Właścicieli Pojazdów Elektrycznych w ustanowieniu rekordu świata Guinnessa, jakim była parada z udziałem 260… i pół samochodu elektrycznego. Większość z tych pojazdów stanowiły Nissany LEAF, zaś wspomnianą „połową samochodu” był Nissan Half LEAF – pokazowy egzemplarz pozbawiony połowy nadwozia.

Zdjęcia: Nissan