MotoNews.pl

Chevrolet Corvette Z06 2015 – mocny, jak nigdy przedtem

22 stycznia 2014

Kategoria | Premiery
Corvette Z06 8

Chevrolet przedstawił w Detroit najlepiej radzący sobie na torze model Corvette w historii marki – Corvette Zo6 w wersji na 2015 rok. Samochód może się pochwalić tym, że świetnie trzyma się drogi, nawet na ekstremalnych zakrętach, generuje moc przynajmniej 625 KM z nowego, turbodoładowanego silnika i ma zupełnie nową, wyczynową przekładnię automatyczną o ośmiu biegach. Wszystkie te rozwiązania to ewolucyjne rozwinięcie technologii użytych w Corvette Stingray.

Chevrolet Corvette Zo6 2015 został wyposażony w mocniejszą, sztywniejszą ramę nadwozia wykonaną z aluminium i panel dachowy z włókna węglowego, który można zdemontować. Nowa, 6,2-litrowa jednostka napędowa LT4 V8 o wspomnianej już mocy 625 KM/466 kW i maksymalnym momencie obrotowym 861 Nm może współpracować z 7-biegową skrzynią ręczną lub 8-biegowym automatem z manetkami do zmiany biegów umożliwającymi manualną kontrolę. Silnik ma wtrysk bezpośredni, sprężarkę doładowującą, funkcję aktywnego zarządzania paliwem (Active Fuel Management) i system dezaktywacji cylindrów oraz układ zmiennych faz rozrządu. Pojazd porusza się na ogumieniu Michelin Pilot Super Sport Cup w rozmiarze P285/30ZR19 z przodu i 335/25ZR20 z tyłu zapewniającym lepszą przyczepność do podłoża. Ma także karbonowo-ceramiczne tarcze hamulcowe marki Brembo.

Ukształtowanie poszczególnych komponentów nadwoziowych podporządkowano przede wszystkim funkcjonalności (choć przy okazji, całkiem nieźle wyglądają): poszerzone błotniki mieszczą większe, szersze koła i opony, większe otwory wentylacyjne dostarczają więcej chłodnego powietrza do silnika, układu hamulcowego, przekładni i dyferencjału, bardziej agresywny pakiet aerodynamiczny ułatwia pokonywanie zakrętów przy dużych prędkościach.

Miłośników jazdy na torze z pewnością ucieszy listy technologii zastosowanych w Corvette Z06 2015, pozwalających na udoskonalenie osiągów pojazdu, takich jak: system Launch Control, elektroniczny system kontroli stabilności StabiliTrak, system kontroli trakcji ze specjalnym trybem jazdy wyczynowej i elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego.

Zdjęcia: Chevrolet, opracowanie: BM