MotoNews.pl

Nissan Juke Origami

04 listopada 2015

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Nissan Juke origami 11

Mówi się, że najlepsze pomysły zaczynają się od czystej kartki papieru. Z okazji piątej rocznicy powstania modelu – oraz dla uczczenia jego rynkowego sukcesu w postaci ponad 700 000 sprzedanych egzemplarzy – Nissan oraz brytyjski artysta tworzący papierowe rzeźby nawiązali współpracę w celu skonstruowania pełnowymiarowej makiety Juke w technice origami.

Czyniąc ukłon w stronę japońskiego rodowodu Nissana oraz inspirując się pierwszym etapem projektowania samochodu – przenoszeniem pomysłów na papier – artysta Owen Gildersleeve ręcznie zbudował papierową replikę modelu Juke naturalnej wielkości.

Szczegółowe odwzorowanie kształtu samochodu z ponad 2000 odpowiednio złożonych arkuszy papieru zajęło mu ponad 200 godzin.

W Juke Origami można dostrzec te same odważne motywy stylistyczne – kształt błotników, reflektorów czy kraty wlotu powietrza – które nadają tak wyrazisty charakter prawdziwemu Juke.

Owen Gildersleeve powiedział:

„Z wielką przyjemnością pracowałem nad tym projektem – zadanie było trudne, ale też bardzo pasjonujące. To dzieło okolicznościowe, w którym można odnaleźć szereg nawiązań, zaś sama technika origami to oczywiście inspiracja japońskim rodowodem marki. Wykorzystanie tak wielu kawałków papieru do stworzenia konstrukcji odzwierciedla udział tysięcy ludzi, którzy pomogli w zaistnieniu Nissana Juke oraz kolejnych tysięcy zaangażowanych w proces jego produkcji w Wielkiej Brytanii”.

Odważna, wyróżniająca się stylistyka Nissana Juke była jednym z głównych czynników, które zadecydowały o jego sukcesie. Wprowadzając ten samochód na rynek, Nissan stworzył zupełnie nowy sektor „kompaktowych crossoverów”, oferując zmotoryzowanym coś zupełnie odmiennego pod względem wzornictwa w porównaniu z innymi pojazdami poruszającymi się po drogach.

W tym roku mija pięć lat odkąd Juke jest produkowany w zakładach Nissana w Sunderland. Od października 2010 roku tylko w Wielkiej Brytanii sprzedano ponad 150 000 egzemplarzy tego modelu, zaś w całej Europie liczba ta przekroczyła 700 000, co daje mu pozycję najlepiej sprzedającego się kompaktowego crossovera na kontynencie.

Przyszłość Juke w Wielkiej Brytanii w długim okresie została ostatnio zagwarantowana ogłoszeniem przez Nissana, że również druga generacja modelu będzie produkowana w Sunderland. W związku z tym japońska firma zainwestuje w fabrykę dalsze 100 milionów GBP, otwierając przed nią perspektywy przynajmniej do 2020 roku.

Darryl Scriven, dyrektor ds. projektowania w Europejskim Centrum Projektowym Nissana powiedział:

„Pierwszym etapem projektowania każdego samochodu jest rysunek ołówkiem na papierze. Od tego prostego kroku zaczyna się skomplikowany proces przygotowań do uruchomienia produkcji, wymagający zaangażowania setek wykwalifikowanych pracowników, tysięcy roboczogodzin i milionowych inwestycji. Uważamy, że to bardzo trafny pomysł, aby z okazji piątej rocznicy Nissana Juke przypomnieć ten pierwszy prosty, ale odważny krok, który został podjęty w typowym dla marki duchu innowacji i emocji”.

Juke Origami został zaprezentowany w czasie „Światowych Dni Origami” obchodzonych między 24 października a 11 listopada.

 

Zdjęcia: Nissan