MotoNews.pl

Citroen Racing rozpoczyna testy samochodu WRC na sezon 2017

25 kwietnia 2016

Kategoria | Sport
Marka, model | ,
Citroen-C3-WRC-2017-Test 1

Zgodnie z ustalonym harmonogramem Citroen Racing przeprowadził pierwszą serię testów samochodu, który zostanie zgłoszony w przyszłym sezonie Rajdowych Mistrzostw Świata. Na szutrowych drogach winnicy Chateau de Lastour, a następnie na torze w Fontjoncouse, Kris Meeke miał okazję sprawdzić możliwości samochodu rajdowego nowej generacji.

Samochody World Rally Car na sezon 2017 nie mają nic wspólnego z modelami, które pojawiły się w 2011 r., ani pod względem wizualnym, ani akustycznym. Poszerzona o 55 mm karoseria ma lepsze właściwości aerodynamiczne, przedni zderzak z dużym spojlerem, wyprofilowane wloty i wyloty powietrza i tylny dyfuzor. Dzięki temu idealnie nawiązuje do legendarnych modeli Grupy B z lat 80.!

Pod maską znalazł się silnik 1,6 turbo z bezpośrednim wtryskiem. W układzie dolotowym zastosowano 36-milimetrową zwężkę, jak w modelu WTCC Citroen C-Elysee. Mając do dyspozycji 380 KM, kierowca będzie mógł delektować się mocą w każdym momencie. Zwłaszcza, że według regulaminów minimalna masa pojazdu została zmniejszona o 25 kg, a w układzie napędowym zastosowano ponownie centralny mechanizm różnicowy, poprawiający właściwości trakcyjne.

Poczułeś dreszcz podniecenia? To normalne! Nowa generacja samochodów World Rally Car została wymyślona przez FIA i konstruktorów, aby tchnąć nowego ducha w WRC. To oczywiste, że po ogłoszeniu powrotu do rajdów w 2017 r., Citroen stawia sobie za punkt honoru zdobycie kolejnych zwycięstw i tytułów.

Kierowca testowy zespołu, Alexander Bengue pierwsze metry nowym samochodem przejechał w sobotę 9 kwietnia w Wersalu, na torze znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby Citroen Racing. Dwa dni później za kierownicą prototypu zasiadł Kris Meeke, by wykonać kilka przejazdów próbnych i wykryć ewentualne błędy w konstrukcji. Już po pierwszym okrążeniu Brytyjczyk uśmiechał się od ucha do ucha, co dobitnie wskazywało, jak wielką przyjemność sprawiło mu prowadzenie tego pojazdu!

Zdjęcia: Citroen