MotoNews.pl

Citroen C-Elysee WTCC – na podbój torów wyścigowych świata

24 lipca 2013

Kategoria | Sport
Marka, model | ,
C-Elysee WTCC 2

26 września ubiegłego roku, przy okazji konferencji prasowej na Salonie Samochodowym w Paryżu, Frederic Banzet, Yves Matton i Sebastien Loeb wspólnie ogłosili plany wzięcia przez Citroena udziału w Wyścigowych Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych. Tuż przed tym wydarzeniem, w obecności dziennikarzy odbyła się światowa premiera modelu C-Elysee. W dziesięć miesięcy później poznajemy wspólną konsekwencję tych dwóch faktów: Citroen udostępnia pierwsze zdjęcia i informacje dotyczące modelu C-Elysee WTCC!

W miesiąc po potwierdzeniu przystąpienia do rywalizacji w Wyścigowych Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych od sezonu 2014, Citroen przedstawia model, którym na torach ścigać się będzie Sebastien Loeb. Citroen C-Elysée WTCC jest pierwszym samochodem zbudowanym według przepisów nowego regulaminu tej serii wyścigowej, przygotowywanego przez FIA na przyszły sezon.

Pewnie trzymający się asfaltu C-Elysee WTCC ma 18-calowe koła i prosty, lecz przykuwający uwagę design. Wyposażono go w zintegrowany splitter poprawiający profil aerodynamiczny auta i przedni zderzak akcentujący atrapę chłodnicy z widocznym logo marki. Poszerzona przednia tylna część nadwozia sprawiają, że pojazd ma bardziej wyścigowy charakter. W tyle znalazło się też miejsce na stylowe, duże skrzydło, które poprawia docisk osi do podłoża.

Pod maską Citroena C-Elysee WTCC znajdziemy ten sam 1,6-litrowy silnik turbo z wtryskiem bezpośrednim, co w modelu DS3 WRC. Jego moc jednak zbliża się teraz do wartości 380 KM. Jednostka napędowa współpracuje z 6-biegową skrzynią sekwencyjną, która przekazuje moc na przednią oś.

Samochód w finalnej wersji zaprezentuje się publicznie w dniach 12-22 września podczas IAA we Frankfurcie.

Zdjęcia: Citroen, opracowanie: BM