MotoNews.pl

Leon CUPRA 300 KM – najmocniejszy SEAT w historii

14 grudnia 2016

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
seat-leon-cupra300

Trzystukonny silnik, wersja ST z napędem na cztery koła i przekładnią DSG – oto nowy SEAT Leon CUPRA. Najbardziej dynamiczne auto hiszpańskiego producenta zyskuje na mocy. W najnowszym wydaniu 2-litrowy, 4-cylindrowy silnik TSI generuje 300 KM, co oznacza, że CUPRA nie tylko przoduje wśród modeli Leona, ale również jest najmocniejszym seryjnie produkowanym samochodem w historii SEAT-a.

Modele CUPRA perfekcyjnie łączą sportowy charakter i komfort samochodu osobowego. Auta te słyną ze znakomitych osiągów, dobrego prowadzenia oraz dynamicznego napędu. SEAT konsekwentnie rozwija swój najszybszy samochód, dodając mu najwięcej mocy w historii.

300 KM i napęd 4×4 nowego Leona CUPRA

W porównaniu z poprzednią jednostką napędową SEAT wyraźnie zwiększył maksymalny moment obrotowy Leona CUPRA. Zamiast 350 Nm silnik dysponuje teraz 380 Nm, dostępnymi w niespotykanie szerokim zakresie – pomiędzy 1800 a 5500 obr./min.

O ile w odmianach 3- i 5-drzwiowej za przeniesienie napędu odpowiadają wyłącznie przednie koła, o tyle Leon CUPRA ST otrzymał właśnie układ 4×4, dostępny z automatyczną skrzynią DSG. To pierwsza taka wersja w nowym wcieleniu najmocniejszego Leona. Najnowszy system 4Drive, oparty o sprzęgło Haldex 5. generacji, współpracuje z układami wspomagającymi prowadzenie samochodu, sprawiając, że Leon CUPRA ST to nowy wzór wśród sportowych modeli pod względem prowadzenia, osiągów, bezpieczeństwa i uniwersalności. Nowe auto SEAT-a wyraźnie udowadnia, że można cieszyć się sportowym charakterem nawet przy licznej rodzinie – bagażnik najszybszego Leona CUPRA ST liczy niemal 600 litrów, a po złożeniu foteli prawie 1 500 litrów.

Znakomite możliwości nowego Leona CUPRA to zasługa nie tylko mocnego silnika, lekkiej konstrukcji i perfekcyjnie dostrojonego układu jezdnego. Każdy egzemplarz jest wyposażony w adaptacyjne zawieszenie (DCC) oraz progresywny układ kierowniczy, ułatwiający manewrowanie (np. na parkingach) i jednocześnie zapewniający ogromną precyzję prowadzenia. Nad skutecznym wykorzystaniem wszystkich niutonometrów udostępnianych przez silnik czuwa elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy przy przedniej osi.

Wjeżdża najmocniejszy SEAT w historii – oto nowy Leon CUPRA 300KM!

Do dyspozycji kierowcy przygotowano układ CUPRA Drive Profile. Do wyboru jest pięć trybów: Comfort, Sport, Eco, Individual oraz CUPRA. Każdy z nich zmienia nie tylko działanie adaptacyjnego zawieszenia i układu kierowniczego, ale również reakcję silnika na dodanie gazu.
CUPRA uzbrojona w nowe technologie

W nowym modelu wersji CUPRA, podobnie jak w innych niedawno odmłodzonych odmianach Leona, zastosowano najnowsze technologie z zakresu bezpieczeństwa, komfortu oraz connectivity. Kierowca może skorzystać z asystentów jazdy w korkach i pasa ruchu, aktywnego tempomatu czy z systemu awaryjnego hamowania z funkcją rozpoznawania pieszych. W wyposażeniu SEAT-a Leona CUPRA pojawiły się również nowe elementy, np. elektroniczny hamulec postojowy oraz system bezkluczykowego dostępu do samochodu Kessy (z możliwością uruchamiania silnika).

CUPRA wyposażona została również w nowy system multimedialny. Ośmiocalowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości m.in. z łatwością łączy się ze smartfonami, reaguje na komendy głosowe oraz na gesty. CUPRA udostępnia ponadto możliwość indukcyjnego ładowania telefonu – wystarczy umieścić urządzenie w przeznaczonym do tego miejscu na konsoli środkowej. Tam także znalazł się specjalny moduł wzmacniający sygnał GSM.

Leon CUPRA to ikona motoryzacji SEAT-a. Stanowi udane połączenie dynamiki i hiszpańskiego charakteru z atrakcyjnym designem, czym całkowicie wyraża filozofię producenta. Najmocniejszy SEAT w historii na ulice wyjedzie już w lutym 2017 r.