MotoNews.pl

BMW Individual M760Li inspirowane przez luksusowe jachty

18 września 2017

Kategoria | Premiery  Rynek Premium
Marka, model | , ,
85 bmw-individual-m760li

25-letnia historia BMW Individual obfituje w spektakularne sukcesy. BMW Individual Manufaktur ma siedzibę w Garching koło Monachium. To właśnie tam już od ćwierćwiecza powstają kolejne niepowtarzalne modele BMW. Aby uczcić tę wyjątkową okazję, BMW Individual prezentuje samochód, który wyróżnia się nawet na tle wszystkich dotychczasowych edycji specjalnych i modeli indywidualnych – BMW Individual M760Li inspirowane przez Nautor’s Swan (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 12,8 l /100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 294 g/km).

Luksus i doskonała technologia: Nautor’s Swan

Na przestrzeni ostatnich 50 lat firma Nautor’s Swan wypracowała renomę, która wyszła poza kręgi żeglarskie, a marka stała się synonimem luksusowych jachtów o znakomitych osiągach. BMW oraz fiński projektant i producent jachtów współpracują ze sobą od wielu lat. Obie marki uczestniczą wspólnie w prestiżowych regatach, na przykład „Les Voiles de Saint-Tropez”.

Owocem tej wyjątkowej współpracy jest niepowtarzalny model stworzony z okazji 25-lecia BMW Individual, który łączy w sobie najlepsze rozwiązania z branży motoryzacyjnej i jachtingowej. Powstał on na bazie luksusowego BMW M760Li xDrive V12 Excellence, w które wkomponowano elementy zaczerpnięte z ekskluzywnego jachtu.

BMW Individual M760Li  – żeglarski klimat na pokładzie

Wystarczy jedno spojrzenie na unikatowe BMW Individual M760Li inspirowane przez Nautor’s Swan, aby dostrzec motywy zapożyczone ze świata jachtingu. Na potrzeby tego szczególnego modelu niektóre elementy zostały wykonane ręcznie w zakładzie Nautor’s Swan w zachodniej Finlandii. Należą do nich na przykład tekowe panele precyzyjnie łączone ze sobą cienką warstwą gumy. Dzięki temu drewno może swobodnie rozszerzać się i kurczyć w zależności od temperatury. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się nie tylko na pokładzie jachtu, ale i w samochodzie. Dlatego właśnie łączony karbonem drewniany element zastosowano wewnątrz bagażnika w BMW Individual M760Li inspirowanego przez Nautor’s Swan. Bagażnik jest ponadto wykończony alcantarą w odcieniu białego dymu.

Listwy ozdobne, progi i dywaniki wykonano z drewna tekowego w zakładzie Nautor’s Swan. Jachtowe inspiracje są widoczne niemal na każdym kroku. Kropką nad i są elementy dekoracyjne inspirowane logo fińskiej marki. Charakterystyczny dla Nautor’s Swan symbol łabędzia wyszyto na przykład na zagłówkach i poduszkach. Zdobi także osłony przeciwsłoneczne i wykonane z europejskiego dębu listwy ozdobne po stronie kierowcy i w obrębie konsoli środkowej.

Eleganckie i dyskretne elementy stylistyczne na zewnątrz

Efekty wyjątkowo udanej współpracy obu marek są również widoczne na zewnątrz. Każdy z zacisków hamulców w BMW Individual M760Li, ekskluzywnie wykończonych w kolorze karoserii, ozdobiono wyrafinowanym wypukłym logo przedstawiającym łabędzia, wytworzonym w odrębnym procesie technologicznym. Na pokrywie bagażnika umieszczono charakterystyczną dla Nautor’s Swan listwę, która jednoznacznie przywodzi na myśl wykończenie jachtów. Jej dopełnieniem jest listwa biegnąca wzdłuż boków auta, podkreślając luksusową jakość wykończeń.

Na bazie luksusowej limuzyny BMW M760Li xDrive

Ten wyjątkowy egzemplarz powstał na bazie fenomenalnego modelu BMW M760Li xDrive V12 Excellence. Nadwozie wykończono specjalnym lakierem BMW Individual w odcieniu czerwieni damasceńskiej. Wewnątrz z kolei zastosowano skórę Merino o delikatnej fakturze w dwóch kolorach: białego dymu i kreolskiego brązu. Skórą pokryte są także inne elementy, na przykład podnóżki dla pasażerów podróżujących z tyłu. BMW Individual wynosi całkowicie skórzane wykończenie wnętrza na całkiem nowy poziom, łącząc ze sobą najwyższej jakości skóry oferowane przez BMW na pokryciu słupków A i B, wykończeniach foteli, progów i paneli bocznych deski rozdzielczej. W Manufaktur powstała również unikatowa instrukcja pojazdu oprawiona w szlachetną skórę Merino w kolorze kreolskiego brązu.

Sportowe osiągi na drodze w parze z maksymalnym komfortem

Inspirowany przez Nautor’s Swan model specjalny BMW Individual M760Li zachwyca nie tylko estetyką, ale także osiągami. Za fenomenalną charakterystykę odpowiada 12-cylindrowy silnik benzynowy M Performance TwinPower Turbo. Dzięki pojemności 6,6 litra uzyskano moc 448 kW / 610 KM i maksymalny moment obrotowy 800 Nm. Wysokowydajny silnik zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,7 sekundy.

W połączeniu z nowoczesną 8-stopniową sportową skrzynią biegów Steptronic znakomity silnik V12 gwarantuje sportowy zryw bez uszczerbku dla perfekcyjnej kontroli nad autem. Innowacyjny system regulacji układu jezdnego Executive Drive Pro pozwala uzyskać świetną dynamikę jazdy przy maksymalnym komforcie. Jak przystało na najwyższej klasy auto, podziw wzbudza najnowocześniejsza technologia pokładowa. Wśród wielu nowinek technicznych zastosowanych w tym wyjątkowym składniku historii BMW wymienić można choćby automatyczne prowadzenie, ekran dotykowy czy system sterowania gestami.

BMW Individual M760Li inspirowane przez Nautor’s Swan zadebiutuje podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych we Frankfurcie 12 września 2017 r.

Elitarne modele BMW łączy ta sama tożsamość i filozofia

Samochód wchodzi w skład odrębnej kategorii produktowej w ramach nowej strategii obecności marki opracowanej dla samochodów luksusowych. Unikatowa tożsamość i filozofia, z którymi kojarzą się elitarne modele BMW, m.in. BMW serii 7 oraz nowe BMW X7, BMW i8 i nowe BMW i8 Roadster, znalazły teraz swoje odzwierciedlenie w zmodyfikowanym logo. Stanowi ono połączenie biało-czarnej wersji wprowadzonego po raz pierwszy 100 lat temu okrągłego emblematu producenta z nazwą firmy w pełnym brzmieniu: „Bayerische Motoren Werke”. Dzięki klasycznej, stonowanej estetyce oraz umieszczeniu oryginalnej nazwy firmy nowe logo idealnie wpisuje się w unikatową historię BMW.

Zdjęcia: BMW