MotoNews.pl

MINI Electric Concept – elektryczna nowość na targach IAA we Frankfurcie

18 września 2017

25 mini-electric-concept

MINI wykorzystuje targi motoryzacyjne IAA 2017 we Frankfurcie nad Menem, aby zaprezentować swoją wersję miejskiej mobilności indywidualnej rodem z przyszłości – pod postacią MINI Electric Concept. Ten samochód koncepcyjny, zaprojektowany do poruszania się po obszarach miejskich, oferuje wgląd w to, jak codzienna mobilność elektryczna mogłaby wyglądać w nadchodzących latach. Jednocześnie MINI Electric Concept przenosi charakterystyczne dla marki kultowe wzornictwo, elementy miejskiego dziedzictwa i znajome gokartowe właściwości jezdne w epokę mobilności elektrycznej. Seryjny model elektryczny zostanie zaprezentowany w 2019 roku.

 Konsekwentna elektryfikacja asortymentu marki i produktów jest filarem strategii NUMBER ONE > NEXT BMW Group. MINI Electric Concept stanowi ekscytujący zwiastun całkowicie elektrycznego samochodu seryjnego. MINI i elektryfikacja idealnie do siebie pasują – zauważa Harald Krüger, prezes zarządu BMW AG.

Marka MINI ma miejską mobilność we krwi . Miasto to jej środowisko naturalne. To właśnie przestrzeń miejska z jej specyficznymi wymaganiami zapewniły kanwę, na której zespół projektowy MINI powołał do życia MINI Electric Concept. Czuły układ napędowy, doskonale zestrojone zawieszenie i aerodynamiczne dodatki zaowocowały charakterystyczną dla MINI dynamiką jazdy i wydłużonym zasięgiem. Wszystko razem czyni MINI Electric Concept niezwykle atrakcyjnym, zeroemisyjnym rozwiązaniem odpowiadającym na aktualne wyzwania, przed którymi stoi mobilność indywidualna w miastach i ich najbliższym otoczeniu.

MINI przeciera szlak dla mobilności elektrycznej w BMW Group

Minęło już niemal dziesięć lat odkąd MINI wykonało znaczący krok w przyszłość pod postacią MINI E i położyło fundamenty w BMW Group pod przygotowanie rozwiązań z zakresu mobilności elektrycznej do produkcji seryjnej. MINI E, który ujrzał światło dzienne w 2008 roku, był pierwszym całkowicie elektrycznym samochodem BMW Group przeznaczonym do codziennego użytkowania przez osoby prywatne, w ramach szeroko zakrojonych badań terenowych. Do ich przeprowadzenia zostało oddanych do użytku ponad 600 sztuk MINI E na całym świecie. Te egzemplarze pomogły uzyskać niezbędne informacje na temat wykorzystania samochodów elektrycznych, a następnie spożytkować pozyskaną wiedzę przy opracowaniu BMW i3. MINI E oferowało również mnóstwo radości z jazdy dzięki doskonałemu przyspieszeniu i sterowności.

Pierwszy model seryjny brytyjskiej marki z segmentu premium z hybrydowym układem napędowym typu plug-in został zaprezentowany wiosną 2017 roku pod postacią MINI Cooper S E Countryman ALL4. Nowy wariant modelu po raz pierwszy umożliwia lokalnie bezemisyjną mobilność elektryczną. Całkowicie elektryczny MINI Electric Concept stanowi płynną kontynuację tej koncepcji. W przyszłości całkowicie elektryczne produkty marki MINI zostaną zgrupowane razem pod szyldem „MINI Electric”.

MINI Electric Concept  – wzornictwo marki w pełnej okazałości

MINI Electric Concept to kwintesencja MINI – kompaktowy, zwinny, po prostu idealny towarzysz codziennej jazdy. Jednocześnie prezentuje on całkowicie nowe podejście do koncepcji sportowego charakteru – wyjaśnia Adrian van Hooydonk, starszy wiceprezes BMW Group ds. wzornictwa.

W istocie, właściwości aerodynamiczne i lekka konstrukcja liczą się nie tylko w świecie sportów motorowych. To również zasadnicze czynniki decydujące o zmaksymalizowaniu zasięgu elektrycznego. Powierzchnie samochodu odznaczają się precyzją wykonania i współczesną wyrazistością, co stanowi imponujące zwieńczenie wydajnego charakteru pojazdu. Ponadto efektowne akcenty i jaskrawe kontrasty nadają wyglądowi zewnętrznemu niepowtarzalny charakter MINI.

Przód z charakterem

Sześciokątna atrapa chłodnicy i okrągłe reflektory czynią MINI Electric Concept z miejsca rozpoznawalnym od przodu. Już z zewnątrz widać, że samochód ten ma elektryczne serce. Cechy charakterystyczne obejmują wyraźnie kontrastujący, znany z modelu MINI E srebrno-żółty schemat kolorystyczny, a także charakterystyczny znaczek E. Ponadto atrapa chłodnicy i reflektory zostały przeinterpretowane tak, aby odzwierciedlały ukrytą pod maską bezemisyjną technologię napędu. Ponieważ napęd elektryczny potrzebuje niewielkiej ilości powietrza chłodzącego, atrapa chłodnicy jest zamknięta w celu zapewnienia niezrównanych właściwości aerodynamicznych. Listwa akcentowa w kolorze żółtym na atrapie, ze znaczkiem E w tym samym kolorze daje silnie kontrastowy efekt, któremu wtóruje stylistyka świateł dziennych w zespołach reflektorów w całości złożonych z diod LED.

Wysoce ekspresyjne dodatki na przednim zderzaku podkreślają dynamiczny charakter MINI Electric Concept, a przy tym, dzięki poprawie właściwości aerodynamicznych, wydłużają jego zasięg. Stylizowane „wloty powietrza” w przednim zderzaku, choć również szczelnie zamknięte, zaopatrzone są w ciemne żaluzje, które wyglądają jak żebra chłodzące, co dodaje technologicznego kolorytu. Zdecydowane linie takich elementów jak reflektory LED i struktury z włókna szklanego kontrastują z dużymi pustymi powierzchniami i nadają przodowi jako całości niezwykle wyrafinowany wygląd.

Kompaktowość i zwinność – boki

Melanż kontrastowych kolorów, gładkich powierzchni i detali o precyzyjnych zarysach rozciąga się także na boki MINI Electric Concept. Wyraziście uformowane dodatki z włókna szklanego wzdłuż dolnej krawędzi potęgują zgrabne proporcje pojazdu. Sylwetka samochodu składa się z napiętych i kształtnych powierzchni, co daje minimalistyczne wrażenie efektywności. Elementy pod powierzchniami kreują wrażenie ujarzmionej mocy i nienatarczywie sportowego charakteru. Lakier w kolorze srebrnym – matowy odcień ciekłego metalu – w wyjątkowy sposób eksponuje powierzchnie i, co za tym idzie, koncentruje uwagę na lekkości i wyrafinowanym charakterze modelu.

Ekspresyjne akcenty

Lekkie materiały i akcenty kolorystyczne łagodzą techniczny wygląd boków i pozostałych obszarów samochodu. Duży, a jednocześnie dyskretny znaczek w kształcie litery E nad przednim kołem to kolejny element wskazujący na źródło zasilania. Współgrające ze sobą powierzchnie matowe i o wysokim połysku w obrębie jednej gamy kolorystycznej dają progresywny wygląd odznaczający się czystością i klasą. Pozostałe znaczki MINI E znajdują się na atrapie chłodnicy i na osłonach lusterek bocznych. Dodatkową ozdobę stanowią przejścia kolorów o akcentowym żółtym odcieniu, wkomponowane w dach i progi. Kolor dachu przechodzi stopniowo z matowej bieli w żółć o wysokim połysku, a żółty kolor progów w miarę wznoszenia staje się coraz bardziej przezroczysty, tak że wygląda jakby stapiał się z kolorem nadwozia. Przejścia kolorystyczne akcentują lekkość i nowoczesność auta.

Innowacyjne drukowanie 3D

Wzornictwo utrzymanych w ciemnej kolorystyce 19-calowych obręczy kół stanowi kolejną atrakcję wizualną, wychodząc od koncepcji listwy akcentowej atrapy chłodnicy i reinterpretując ją w formie asymetrycznej. Wstawki aerodynamiczne – wykonane z zastosowaniem procesu drukowania 3D – naśladują strukturę owiewek z włókna szklanego i nadają kołom atrakcyjną estetykę. Zagłębione powierzchnie żaluzjowe w stylizowanych wlotach powietrza również zostały wyprodukowane przy użyciu metody drukowania 3D. Te dwa elementy podkreślają lekki i nowoczesny charakter MINI Electric Concept, a jednocześnie ilustrują możliwości, jakie oferuje drukowanie 3D w zakresie wytwarzania funkcjonalnych elementów wzorniczych dla potrzeb stylizacji i indywidualizacji pojazdów.

Wyrazistość i dynamizm – tył

Tył samochodu koncepcyjnego również wyróżnia go jako czystej krwi MINI. Jego szeroka postawa na drodze uderza sportowym charakterem bez popadania w efekciarstwo. Górna część jest zdominowana przez czyste powierzchnie, ale im niżej, tym tył staje się bardziej dynamiczny. To charakterystyczne dla MINI podejście, w którym gabaryty samochodu zwiększają się od góry do dołu, nadaje pojazdowi barczystości i atletyczności.

Tylne lampy zespolone to kolejny wyróżniający się element wizualny, wyraźnie sygnalizujący brytyjskie korzenie samochodu. W klasycznym obramowaniu MINI każdy z zespołów tworzy połówkę flagi Wielkiej Brytanii złożoną z diod LED. Tylny zderzak zaopatrzony jest w elementy aerodynamiczne podobne do umieszczonych z przodu, w tym owiewki i dyfuzor z włókna szklanego. Wzmacniają one efektywny dynamizm samochodu zarówno na poziomie wizualnym jak i funkcjonalnym. Jest również żółta listwa akcentowa zapewniająca uderzający kontrast kolorystyczny, gdy patrzymy na samochód z tyłu, a równocześnie informująca o obecności elektrycznego układu napędowego. Wskazuje na nią także brak rur wydechowych i ciemne powierzchnie żaluzjowe stylizowanych wylotów powietrza.

MINI Electric Concept – nowatorski, czysty i dynamiczny (w efektywny sposób) – jak w pigułce przedstawia krótkoterminową wizję MINI całkowicie elektrycznego samochodu zaprojektowanego z myślą o miejskiej mobilności w zmieniającym się świecie.

Zdjęcia: MINI