MotoNews.pl
REKLAMA

BMW i Vision Dynamics – przyszłość mobilności elektrycznej

21 września 2017

35 bmwi-vision-dynamics

Zaledwie rok po prezentacji nowatorskich modeli NEXT100 Vision firma BMW Group przedstawiła na Międzynarodowej Wystawie Samochodowej we Frankfurcie znacznie bliższą przyszłość mobilności elektrycznej w postaci czterodrzwiowego BMW Gran Coupe: BMW i Vision Dynamics. BMW i Vision Dynamics o zasięgu 600 km, prędkości maksymalnej 200 km/h i przyspieszeniu 0-100 km/h w 4,0 s jest zapowiedzią przyszłej mobilności elektrycznej o zupełnie nowym poziomie sportowej elegancji.

„W BMW Group przyszłość mobilności elektrycznej dzieje się już teraz. Mamy na drogach więcej zelektryfikowanych samochodów niż jakikolwiek inny renomowany producent i konsekwentnie rozbudowujemy naszą strategię NUMBER ONE > NEXT. W roku 2025 w ofercie będziemy mieć 25 modeli ze zelektryfikowanym napędem, w tym 12 z napędem stricte elektrycznym. Wraz z BMW i Vision Dynamics pokazujemy, że przyszłość mobilności elektrycznej widzimy gdzieś pomiędzy i3 a i8: w postaci dynamicznego, progresywnego czterodrzwiowego Gran Coupeé. Tym samym elektryfikujemy to, co stanowi serce marki BMW i jednocześnie wprowadzamy BMW i w całkowicie nowy wymiar”, mówi Harald Krüger, Prezes Zarządu BMW AG.

BMW i Vision Dynamics: niezwykłe formy przeszkleń

W płynnych kształtach powierzchni w widoku bocznym uwagę zwraca nowa forma szyb. Charakterystyczny kształt wprowadzony w pierwszych modelach BMW i pojawia się tu w nowej, funkcjonalnej interpretacji, zapewniając autu rozpoznawalność z boku. Niemal symetryczny kształt szyb daje wszystkim pasażerom tak samo dobrą widoczność na zewnątrz. Podkreśla to symbolicznie znaczenie pasażerów oraz wspólnych wrażeń z jazdy – w obliczu (pół-)autonomicznej jazdy aspekt ten będzie w przyszłości zyskiwał na znaczeniu.

Niezwykłych wrażeń z jazdy dostarcza też jednolita powierzchnia szyby od przodu aż po tył. Daje to wnętrzu jeszcze bardziej przestrzenny charakter i mimo dynamicznej sylwetki zapewnia poczucie przestronności i swobody. Na zewnątrz jednorodna powierzchnia szyb dzięki ich bezfugowym łączeniom między przodem i tyłem nadaje karoserii nowoczesny wygląd.

BMW i Vision Dynamics: znane elementy przodu zyskują nowe znaczenie

Wydatne, zamknięte „nerki” na minimalistycznym przodzie to coś więcej niż tylko formalne połączenie pomiędzy przeszłością i przyszłością BMW. Atrapa chłodnicy była dotychczas symbolem kompetencji BMW w zakresie budowy silników. Teraz w BMW i Vision Dynamics symbolizować będzie kompetencje technologiczne. Ukryte pod nią czujniki zamieniają atrapę w „inteligentną powierzchnię”. Również reflektory stanowią pomost między tradycją i przyszłością: klasyczny układ podwójnych reflektorów znalazł tu bardzo nowoczesną i minimalistyczną interpretację: dwa filigranowe diodowe elementy świetlne po obu stronach łączą wszystkie wymagane funkcje reflektorów, tworząc przy tym bardzo wyrazisty, typowy dla BMW wygląd przodu.

BMW i Vision Dynamics:  opanowanie i dynamika

Tył dominują miękkie krągłości, nadając mu opanowany i dynamiczny wygląd. Zwężenie kabiny tworzy szerokie barki i muskularną sylwetkę. Charakterystycznym elementem tyłu są lampy w kształcie litery L. Ich płaski kształt demonstruje dynamikę i wydajność auta i podkreśla jego duży rozstaw kół.

Z każdej perspektywy BMW i Vision Dynamics emanuje nowoczesnością, progresywnym charakterem i techniczną estetyką. Jako prekursor marki BMW jasno demonstruje, jak BMW Group wyobraża sobie emocjonującą przyszłość elektrycznej mobilności: również w przyszłości BMW będzie synonimem sportowych i eleganckich samochodów.

Zdjęcia: BMW
REKLAMA
REKLAMA