MotoNews.pl

Nowe modele CUPRA – oficjalna premiera w CUPRA Studio

20 lutego 2020

CUPRA-Leon-Competicion 5

20 lutego odbyła się uroczysta inauguracja CUPRA Studio. Wydarzenie zostało połączone z oficjalną premierą czterech nowych modeli – dwóch wersji modelu CUPRA Leon, pierwszego elektrycznego samochodu wyścigowego CUPRA e-Racer oraz wyczynowego CUPRA Leon Competición. Marka ogłosiła również plany na przyszłość, w tym między innymi prezentację produkcyjnej wersji CUPRA Formentor podczas Geneva Motor Show.

Nowe modele CUPRA

Otwarcie nowej siedziby CUPRY 20 lutego w Martorell pod Barceloną miało miejsce dokładnie w drugą rocznicę powstania marki. W trakcie oficjalnej inauguracji CUPRA Studio odbyła się jednoczesna premiera czterech pojazdów: dwóch wersji modelu CUPRA Leon oraz wyczynowego CUPRA Leon Competición, a także pierwszego elektrycznego samochodu wyścigowego CUPRA e-Racer. Przedstawiciele marki ogłaszają rozpoczęcie ofensywy produktowej, a także procesu intensywnej elektryfikacji – CUPRA Leon jako pierwszy model w historii marki będzie dostępny w wersji z napędem hybrydowym typu plug-in.

Cupra Studio 1

CUPRA zamknęła 2019 rok z wynikiem 24 700 sprzedanych samochodów, co oznacza wzrost sprzedaży o 71,8% w stosunku do poprzednich dwunastu miesięcy. CUPRA zainwestowała 5,3 mln euro w nowe, przyjazne środowisku budynki – siedzibę główną o łącznej powierzchni 2400 m² oraz warsztat samochodów wyścigowych CUPRA Racing Factory. W nowych przestrzeniach pracować będzie około 200 specjalistów.

Cupra Studio 2

– Decyzja o wyodrębnieniu CUPRY i stworzeniu nowej marki motoryzacyjnej okazała się bardzo trafna – stwierdził podczas konferencji prasowej Carsten Isensee, pełniący obowiązki Prezesa SEAT SA. – W krótkim czasie CUPRA stała się naszą najbardziej dochodową jednostką biznesową. Daje SEAT-owi szansę produkowania bardziej zyskownych aut i dotarcia do nowych klientów. Dzięki zróżnicowanym zasobom i rozszerzonej bazie operacyjnej, dwie marki pozwalają nam rozwijać się szybciej. Zależy nam na wzmocnieniu CUPRY, stąd decyzja o wybudowaniu jej własnej siedziby.

2020 – kluczowy rok dla marki

CUPRA za główny cel na bieżący rok obrała potwierdzenie swoich możliwości i wyraźne zaznaczenie obecności w branży motoryzacyjnej. W tym celu marka planuje ekspansję na nowe rynki i wdrożenie kolejnych premierowych pojazdów. Po sukcesie CUPRA Ateca przyszedł czas na dwa nowe modele – CUPRA Leon w wersji standardowej i Sportstourer oraz CUPRA Formentor, pierwszy samochód zaprojektowany specjalnie dla młodej marki.

– Wyniki osiągnięte w ciągu dwóch ostatnich lat, czyli prawie 40 000 sprzedanych samochodów, dowodzą potencjału CUPRY. Marka rozwija się szybciej, niż zakładaliśmy. Z tym większym entuzjazmem wkraczamy w nową fazę, w której udowodnimy, że sportowe auta mogą być elektryczne. Wierzymy, że premiera dwóch naszych modeli, CUPRA Leon i CUPRA Formentor, pozwoli nam osiągnąć nasz pierwotny cel: podwojenie sprzedaży w ciągu 2-4 lat – tłumaczy dyrektor generalny CUPRA, Wayne Griffiths.

CUPRA Leon Competicion 1

CUPRA Leon Competición

Griffiths wyjawił także, że wersja produkcyjna modelu CUPRA Formentor zostanie zaprezentowana podczas tegorocznych targów Geneva Motor Show. Premierę handlową pojazdu zaplanowano na drugą połowę roku.

Kultowy model w ofercie CUPRY

Uroczyste otwarcie nowej siedziby połączone zostało z premierą nowego modelu CUPRA Leon. SEAT Leon w wersji CUPRA okazał się bestsellerem producenta ze sprzedażą na poziomie 44 000 sztuk w ciągu 4 lat. Nowa odsłona dostępna będzie od razu w dwóch wariantach, standardowej hatchback i Sportstourer, dostosowanych do szerokiej gamy wysokowydajnych systemów napędowych – od benzynowego do hybrydowego w wersji plug-in w trzech opcjach mocy: 245, 300 i 310 KM.

CUPRA Leon Competicion 2

CUPRA Leon Competición

CUPRA Leon łączy w sobie wyrafinowany design, wysoki komfort i najnowocześniejszą technologię. Został stworzony dla wielbicieli motoryzacji, którzy szukają sportowych osiągów i niezwykłych doświadczeń z jazdy. Przewiduje się, że do sprzedaży wejdzie w ostatnim kwartale 2020.

Sportowe korzenie

Marka zaprezentowała także model CUPRA e-Racer, pierwszy na świecie całkowicie elektryczny samochód wyścigowy TCR. Prezes Wayne Griffiths potwierdził udział CUPRY w zawodach World ETCR. W pojazdach hiszpańskiego producenta wystartują Mattias Ekström i Jordi Gené.

CUPRA Leon Competicion 3

CUPRA Leon Competición

Inżynierowie CUPRY wywodzący się ze świata sportów motorowych zaprojektowali także nowe spalinowe auto TCR – CUPRA Leon Competición. Ekström i Gené poprowadzili prezentację samochodu i opowiedzieli gościom o jego najważniejszych wyróżnikach: udoskonalonej wydajności aerodynamicznej oraz lepszym rozłożeniu ciężaru. Atrybuty udało się uzyskać dzięki zastosowaniu lekkich części, opracowanych przy wykorzystaniu technologii druku 3D.

CUPRA Leon Competicion 4

CUPRA Leon Competición

Ambasadorzy CUPRA

Inauguracja CUPRA Studio zgromadziła ambasadorów marki, do których niedawno dołączył bramkarz FC Barcelona, Marc ter Stegen. Piłkarz dotarł na wydarzenie jednym z 1999 wyprodukowanych egzemplarzy CUPRA Ateca Limited Edition. W czasie imprezy został oficjalnie przestawiony gościom i mediom.

Obok ter Stegena i oficjalnych kierowców CUPRA, Mattiasa Ekströma i Jordiego Gené, w roli ambasadorów wystąpili także medalista olimpijski Saúl Craviotto i zawodnik wyścigów TCR Mikel Azcona. Na uroczystym otwarciu i premierze obecny był także pierwszy polski Partner CUPRA, Robert Karaś – rekordzista świata na dystansie podwójnego i potrójnego Ironmana.

Nie tylko sportowe auto

CUPRA nie ogranicza się do produkcji samochodów – z myślą o wielbicielach marki powstała kolekcja limitowanych produktów. Podczas otwarcia CUPRA Studio zaprezentowano prototypy i zapowiedziano nowe współprace. Firma oświetleniowa Marset zaprojektowała CHISPA – przenośną lampę z identyfikacją wizualną producenta aut. Natomiast marka obuwnicza Mikakus stworzyła model butów sportowych w charakterystycznych dla CUPRY barwach. W 2019 roku na rynku pojawił się rower utrzymany w charakterystycznej dla CUPRY stylistyce, zaprojektowany przez studio FABIKE Projects.

Ponadto CUPRA rozszerzyła swoją linię toreb, akcesoriów i okularów przeciwsłonecznych, tworzonych we współpracy z włoskimi zakładami TRAKATAN i L.G.R. Do współpracy marka wybiera firmy i projektantów, które podzielają jej wartości i język stylistyczny.

Zdjęcia: CUPRA/SEAT