MotoNews.pl

KIA Venga bez spalin

10 marca 2010

Kategoria | Auta koncepcyjne
Marka, model | ,
KIA Venga Plug-In 2

Podczas tegorocznej wystawy motoryzacyjnej w Genewie na stoisku firmy KIA zadebiutował znany już model Venga w nieznanym dotąd wariancie z napędem elektrycznym. Koncepcyjna Venga EV wygląda identycznie jak typowa Venga, MPV z segmentu B, jednak posiada silnik elektryczny o mocy 80 kW i maksymalnym momencie obrotowym 280 Nm. Venga EV może przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 11,8 sekundy i osiągnąć maksymalną prędkość 140 km/h.

Pojazd koncepcyjny posiada także baterię o pojemności energetycznej 24 kWh, w której zastosowano innowacyjną technologię LiPoly (litowo-jonowo-polimerową) mającą szereg zalet w porównaniu z innymi typami baterii. Dzięki niej pojazd po jednokrotnym ładowaniu może przejechać do 180 km.

Baterię akumulatorów można naładować do 80 % ich pojemności już w ciągu 20 minut w szybkim cyklu ładowania (50kW). W normalnym cyklu (3.3 kW) stuprocentową moc akumulatory uzyskują po ośmiu godzinach.

Venga EV jest pojazdem z napędem na przednią oś, z jednostką elektryczną umieszczoną w ramach istniejącej komory silnikowej. Baterie zamontowano pod podłogą bagażnika.

Jako samochód z wyłącznym napędem elektrycznym, nieemitujący żadnych zanieczyszczeń Venga EV ma w zamyśle producenta przyczynić się do lepszej ochrony środowiska naturalnego i stanowi wyraz zaangażowania marki KIA w badania i rozwój technologii przyjaznych dla naszej planety.

Zdjęcia: KIA