MotoNews.pl

Citroen Survolt, koncept pod wysokim napięciem

10 marca 2010

Kategoria | Auta koncepcyjne
Marka, model | ,
Citroen Survolt Concept 4

Podczas wystawy motoryzacyjnej w Genewie Citroen zaprezentował nowy koncepcyjny pojazd z napędem elektrycznym o nazwie Survolt. Stanowiący połączenie modnego wyglądu, ekstrawaganckiego charakteru i szczypty wyścigowej mocy Survolt wziął to, co najlepsze z konceptu Revolte, pokazanego w zeszłym roku we Frankfurcie i dodał do tego sportowy wymiar.

Nowy typ stylowego, sportowego i eleganckiego supermini nawiązuje do najnowszych trendów stylistycznych i wskazuje, jak będzie wyglądać przyszłość eleganckich coupe – łączących wyrafinowany styl ze sportową pasją. Survolt wybiega także w przyszłość dzięki zastosowaniu innowacyjnego i nieszkodliwego dla środowiska napędu elektrycznego, który zapewnia przyjemność z jazdy, dreszczyk emocji i odpowiednie osiągi – a wszystko w całkowitej ciszy.

Survolt ma kompaktowe wymiary nisko zawieszone podwozie – mierzy 3,85 m długości, 1,87 m szerokości i 1,2 m wysokości. Twórcy pojazdu inspirowali się stylistyką samochodów sportowych, lecz starali się przy tym odejść od konwencji i stworzyć całkowicie nowy i rewolucyjny pojazd koncepcyjny. Aerodynamiczne, płynne linie Survolta kojarzą się ze zwinnością, precyzją i witalnością i sygnalizują mocny charakter oraz wyrafinowaną elegancję.

Na wyrazisty profil Survolta składa się krągła maska silnika i wyraźnie zarysowane boki ze sporymi nadkolami. Z przodu zauważymy wąskie reflektory ułożone horyzontalnie oraz dużą, owalną kratkę chłodnicy z przyciągającą wzrok plakietką i symbolem Citroena. Z tyłu Survolt posiada te same eleganckie światła, co koncept Revolte, jednak dodano mu nowy spojler, jako wyraz bardziej sportowego charakteru.

Survolt nawiązuje również do wyrazistej kolorystyki Revolte – jego lakier ma dwa odcienie – fuksji i szarości. Eleganckie krągłości samochodu miejscami posiadają satynowe wykończenie, a w innych częściach wyraźnie lśnią – odróżnia to pojazd od klasycznego „męskiego” stylu, w jakim lubuje się świat samochodów sportowych. Natomiast użycie sporych ilości chromu i aluminium nawiązuje do świata luksusu i wyścigów.

Przypominająca modną biżuterię kabina dwuosobowego Survolta została zaprojektowana tak, by w oczy rzucały się głównie duże, szklane powierzchnie i chromowane wykończenia. Wnętrze jest jasne i sprawia wrażenie przestronnego, co także odróżnia Survolta od współczesnych samochodów sportowych, które zwykle mają dość mroczne i ograniczone kokpity.

Zdjęcia: Citroen