MotoNews.pl

Przyszłość Alpine zaczyna się z Alpenglow

19 października 2022

Alpine-Alpenglow-Concept

Alpenglow pokazuje, jakie będą przyszłe modele Alpine, zarówno drogowe, jak i wyczynowe. Alpenglow to więcej niż samochód koncepcyjny. To swoisty manifest marki, który kładzie podwaliny pod ambitne cele i plany rozwoju. To symbol, ucieleśnienie planu strategicznego „Renaulution”, zapowiadający pojawienie się trzech modeli „Dream Garage”. Nowy samochód jest wyrazem strategii Alpine jako producenta samochodów drogowych, a także jako liczącego się gracza w sporcie samochodowym i marki odpowiedzialnej społecznie.

ALPINE ALPENGLOW

Alpenglow niesie w sobie ładunek emocji, kreatywności i elegancji. Otwiera drogę do doskonałości w sporcie i w motoryzacji oraz zapowiada nowe zrównoważone rozwiązania, m.in. wykorzystanie napędów wodorowych. Jest „ojcem” wszystkich przyszłych samochodów Alpine poprzez swój design, zastosowane technologie i innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie w udany sposób nawiązuje do historii marki. Tak jak każde Alpine, dostarcza autentycznych emocji z jazdy, zarówno na drodze, jak i na torze. Zasiądź za sterami przyszłych Alpine już dziś!

“Wyrazisty i imponujący design Alpenglow zapowiada przyszłe samochody Alpine i naszą wizję sportu samochodowego jutra. Zastosowanie napędu wodorowego to dowód zaangażowania w zapewnienie czystej, bezemisyjnej przyszłości bez rezygnacji z autentycznych doznań i przyjemności z jazdy.” – Laurent Rossi, prezes Alpine

Przyszłość Alpine zaczyna się z Alpenglow

Sport samochodowy przyszłości powinien dostarczać równie dużo przyjemności z jazdy, co emocji, a jednocześnie powinien dążyć do zeroemisyjności. Alpenglow jest ucieleśnieniem projektu na nowo określającego markę Alpine, w którym przyjęto to podejście. Zapowiada nową erę głębokiego zaangażowania w zrównoważony rozwój sportu samochodowego. Stylistyka samochodu nawiązuje do wyczynowych ambicji marki, które są widoczne od samego jej początku w 1955 roku. Przecina powietrze z mocą komety i objawia się naszym oczom niczym nowe dzieło sztuki budzące intensywne emocje. Pokazuje, co naprawdę jest ważne dla marki: zrównoważony sport, wykorzystanie uzupełniających się technologii zeroemisyjnych (w tym wodorowych) w gamie samochodów drogowych i wyczynowych, ale także design, dzięki któremu kierowca stanowi jedność z samochodem. Przyszłość zaczyna się już dziś z Alpenglow!

Alpine Alpenglow Concept 4

Alchemia naturalnych żywiołów

Między Alpine i pragnieniem czystej przyszłości zachodzi naturalna alchemia. Alpenglow to wizja bezemisyjnej przyszłości samochodów wyścigowych, ale także nowej generacji seryjnych samochodów marki. Zielony wodór jest jednym z rozwiązań, o których myśli Alpine w celu zapewnienia zrównoważonej mobilności. Napędy wodorowe emitują podczas spalania jedynie parę wodną. Woda jest również kluczowym elementem w stylistyce Alpenglow. Doskonale podkreśla czystość i moc bolidu.

Również zastosowane kolory i materiały pokazują, jakie będą samochody Alpine jutra. Będą to modele, w których emocje i technologie połączą się, by dostarczyć niepowtarzalnych i autentycznych doznań z jazdy. Inspiracją dla bolidu, który robi wrażenie imponującymi kształtami i płynną, aerodynamiczną linią nadwozia, nie mówiąc o ogólnym wrażeniu czystości form, były naturalne żywioły w różnych stanach skupienia: ogień, woda, lód, wiatr i para wodna. Alpenglow ma design dynamicznego, zwrotnego i eleganckiego auta, który z łatwością będzie można dostosować do potrzeb zarówno drogowych, jak i sportowych modeli marki.

Wyczynowy charakter, silnie nawiązujący do historii marki, był kluczowym założeniem podczas prac nad Alpenglow. Jego zewnętrzna powłoka przypomina kombinezon do jednego z najbardziej ekstremalnych sportów górskich – wingsuitingu. Dwa przenikające się trójkąty tworzą wysmukły kształt, który zapowiada wyjątkowe doznania.

Alpine Alpenglow Concept 5

Awangardowa nazwa, która odsłania przyszłość

Nazwa Alpenglow idealnie pasuje do nowego samochodu marki. Określa zjawisko optyczne – czerwonawą poświatę pojawiającą się przed wschodem słońca na wierzchołach gór. Doskonale oddaje misję samochodu koncepcyjnego, który ma w spektakularny sposób pokazać moment, w którym zarysowują się kształty i rewolucyjne technologie przyszłości. Samochodu, który daje wgląd w kolejny etap – erę przyszłych Alpine.

Inspirujący projekt, który łączy emocje ze zrównoważonym sportowym charakterem

W tym bolidzie kierowca zajmuje centralne miejsce – jest zespolony z kabiną i otoczony dwoma zbiornikami wodoru. Takie były założenia projektowe samochodu koncepcyjnego Alpenglow, który odwołuje się do samej istoty prowadzenia bolidu, do emocji za sterami futurystycznego Alpine, immersji w samym sercu czystych żywiołów i zaawansowanych technologii.

Samochód studyjny, w którym nadwozie i wnętrze współistnieją w idealnej symbiozie

Nadwozie i wnętrze samochodu studyjnego Alpine są doskonale dopasowane. Lekkie nadwozie o płynnej linii otacza kierowcę, który wydaje się zespolony z materią bolidu. Jego sylwetka jest zespolona z kabiną niczym ciało człowieka, który rzucił się w śnieg i zostawił w nim swój ślad. Dwa zbiorniki umieszczone w „pontonach” po obu stronach kokpitu w kształcie kropli wody potęgują wrażenie jedności z maszyną i optymalnego komfortu kierowcy. W ten sposób samochód staje się źródłem przyjemności i aktywnego zaangażowania kierowcy. Samochód dostarcza emocji. Wspomnienie przyjemności odczuwanej za sterami Alpine pozostanie już na zawsze w pamięci prowadzącego. Takie doświadczenie z jazdy będzie również uwzględniane przy projektowaniu wnętrz przyszłych modeli marki.

Alpine Alpenglow Concept 6

Kokpit inspirowany sportami wyczynowymi

Alpine proponuje sportowe samochody, inspirowane sportami motorowymi, a jednocześnie wyróżniające się niepowtarzalną elegancką sylwetką. Tak brzmi obietnica Alpine. Kokpit Alpenglow ma kształt przezroczystego, niebieskawego kasku, zachowującego maksymalną monolityczność, przez który można jednak dojrzeć sylwetkę kierowcy.

Sportowa kierownica spod znaku Alpine

Geometryczna kierownica modelu koncepcyjnego Alpenglow, wzorowana na rozwiązaniach stosowanych w bolidach LMP1 (Endurance), pobudza wyobraźnię kierowcy i zachęca do sportowej, wyczynowej jazdy.
O przynależności Alpenglow do rodziny Alpine świadczą płatki śniegu z logo marki w tle, wkomponowane w centralnie umieszczony pryzmat i nawiązujące do alpejskich, górskich przestrzeni definiujących ten kreatywny i tajemniczy obiekt. Przezroczyste, podświetlane łopatki zmiany biegów wzmacniają wrażenie lekkości oszczędnego w swych kształtach wnętrza, w którym liczą się tylko doznania z jazdy.

Kierownica posiada również dwa przełączniki z kilkoma wbudowanymi funkcjami, umieszczone w jej dolnej części, które są bezpośrednim nawiązaniem do kierownicy bolidów Formuły 1 i LMP1. Służą one do wyboru różnych ustawień jazdy, takich jak track control czy hamowanie z odzyskiwaniem energii. Na kierownicy znajduje się także przycisk overtake pozwalający dodatkowo zwiększać moc pojazdu. Do uruchamiania pojazdu służy klucz w kształcie pryzmatu, który kierowca umieszcza w kierownicy. Stanowi on uzupełnienie centralnej piramidki, która w momencie uruchamiania zapala się i ożywia pojazd.

Alpine Alpenglow Concept 7

Centralna czerwona linia

Przez całą długość pojazdu przebiega czerwona linia prowadząca, która pełni rolę osi kierunkowej. Podkreśla ona miejsce kierowcy, który tworzy jedność z pojazdem, i wyznacza mu centralne, wyjątkowe miejsce, łączące go z drogą i z najbliższym otoczeniem.

Nowy charakterystyczny układ świateł Alpine

Charakterystyczny układ świateł Alpenglow zmienia się i zyskuje całkiem nową stylistykę. Nowy układ świateł, ujednolicony z istniejącymi modelami Alpine i wierny istocie tożsamości marki, przykuwa uwagę nowoczesnością i mocą. To zapowiedź nowego rozdziału w historii Alpine, w której zamiłowanie do prędkości i wysokich osiągów jest obecne bardziej niż kiedykolwiek dotąd. Odczytywanie świetlnej sygnatury rozpoczyna się od przodu, który poprzez czerwone zabarwienie przywodzi na myśl kometę wchodzącą w ziemską atmosferę, następnie przechodzi ku tyłowi, gdzie świetlna gradacja różnych odcieni niebieskiego symbolizuje czystą emisję Alpenglow, który podczas „spalania się” emituje praktycznie tylko parę wodną.

Przód auta to również deszcz gwiazd, który symbolizują świetlne trójkąty wyłaniające się z czterech reflektorów, nawiązujące do kultowego układu świateł Alpine. Wszystko razem nadaje nadwoziu wygląd rozpędzonego bolidu. Tył pojazdu z niebieskawymi światłami jest zapowiedzią użycia wodoru jako czystego paliwa. Dzięki otwartemu kształtowi te mocno stylizowane światła umożliwiają parze wodnej powstającej w procesie spalania wydostawanie się na zewnątrz. Niebieska smuga tworząca się w zetknięciu z powietrzem wydobywa się z tych czystych wydechów, co nadaje magiczny i jednocześnie sportowy wymiar modelowi koncepcyjnemu Alpenglow.

Alpine Alpenglow Concept 8

Obręcze kół nawiązujące do tożsamości marki Alpine

Koła z obręczami o przezroczystej konstrukcji w kształcie płatków śniegu również nawiązują do alpejskiego rodowodu auta. Styl, przenoszący nas do świata gór, jest podkreślony trójkątem, umieszczonym pośrodku obręczy. Podobnie jak w przypadku środka kierownicy tworzy on swoistą kapsułę wodorową z widniejącym w tle logo Alpine i podkreśla unikatową osobowość marki.

Zaawansowany technologicznie, przezroczysty tylny spojler

Tylny spojler Alpenglow wyróżnia się całkowicie przezroczystą konstrukcją, która sprawia, że zarówno sam spojler, jak i jego funkcja, są niewidoczne. Poza wyjątkowo lekkim wyglądem element ma kluczową rolę w pojeździe. Jest ruchomy, co pozwala zmniejszyć opory aerodynamiczne i zwiększyć docisk pojazdu do nawierzchni.

Imponujące nadwozie o przeciwstawnych płaszczyznach

Model koncepcyjny, zaprojektowany z użyciem technicznie zaawansowanych i aerodynamicznych elementów, jest ilustracją szczególnej filozofii, w której kształt jest zależny od funkcji. Kluczowymi elementami jego sylwetki są dwa zbiorniki wodoru, które otaczają nadwozie i wyrażają całą potężną moc Alpenglow.

Alpine Alpenglow Concept 9

Kształty tego koncepcyjnego modelu pozwalają zoptymalizować przepływ powietrza w celu zwiększenia efektywności aerodynamicznej. Płaszczyzny nadwozia wyrzeźbione przepływem powietrza przechodzą z wybrzuszeń we wgłębienia tworząc aerodynamiczny twist. Specyficzny przód w kształcie litery „V” jest punktem, w którym bierze początek czerwona linia przebiegająca wzdłuż całego nadwozia. Wyraźnie zarysowana z każdego boku linia sygnalizuje wlot powietrza, który jest początkiem tunelu aerodynamicznego biegnącego wzdłuż bolidu. Zaprojektowane do jazdy wyczynowej nadwozie wyróżnia się bardzo długimi, wysmukłymi tylnymi błotnikami, które zapewniają wyjątkową aerodynamikę. To ukłon w stronę długodystansowego bolidu Alpine A220 z końca lat 60. Dwa umieszczone po bokach zbiorniki o imponujących, zmysłowych kształtach, podkreślają sylwetkę bolidu i idealnie współgrają z wyszukanym designem Alpenglow.

Nadwozie, mierzące ponad 5 metrów długości, ponad 2 metry szerokości i niecały metr wysokości, ma proporcje godne samochodu marzeń. Ten szybki, zwinny pojazd o precyzyjnie wyrzeźbionych kształtach stanowi zapowiedź stylistyki przyszłych modeli Alpine.

Koncepcyjny model, w którym zastosowane materiały wyzwalają całą gamę doznań

Gdy zbliżamy się do Alpenglow, ulegamy całej serii magicznych doznań. Przy doborze kolorów i materiałów projektanci czerpali inspirację z żywiołów i naturalnych stanów skupienia, takich jak ogień, woda, lód, wiatr i para wodna. Poszczególne elementy stwarzają wrażenie ruchu, zmieniają się i przeobrażają w miarę zbliżania się do pojazdu. Czynią z Alpenglow żywy i pełen dynamiki obiekt. I tak na przykład nieprzezroczyste połacie przechodzą w przezroczyste powierzchnie, przez które można dostrzec, co dzieje się wewnątrz. Strefy czerwone, symbolizujące ciepło, są równoważone strefami w kolorze intensywnego błękitu nawiązującymi do alpejskiego chłodu. Ta ukryta magia naprzemiennie pojawiających się i znikających elementów, która towarzyszy nam podczas odkrywania tego pojazdu.

Alpine Alpenglow Concept 10

Nowy, bardziej wyrafinowany odcień niebieskiego

Nadwozie koncepcyjnego modelu Alpenglow ma nowy odcień niebieskiego, który jest kolejną wersją kultowego dynamicznego Niebieskiego Alpine . Nowy, bardziej rozświetlony i bogatszy odcień zawiera mikroskopijne perłowe drobiny tworzące efekt płynnej gry światłocieni, jak na powierzchni jeziora czy oceanu, i nadaje większą intensywność bryle pojazdu.

Elementy karbonowe pochodzące z recyklingu

Lekkość Alpine to rzecz oczywista. Alpenglow nie stanowi wyjątku od reguły i korzysta z całego bogatego doświadczenia zespołu konstruktorów i designerów w zakresie rozwiązań służących uzyskaniu tej lekkości. Dlatego przy jego projektowaniu w tak szerokim stopniu korzystano z włókien węglowych. Aby sprostać wyzwaniom zrównoważonego rozwoju, przy pracach nad tym modelem koncepcyjnym wykorzystano także włókna węglowe pochodzące w całości z sieci recyklingowych.

Kontrastujące ze sobą materiały

Od gorąca do zimna – symboliczny rozkład temperatur koncepcyjnego modelu Alpenglow odpowiada kontrastującym ze sobą materiałom, tworzącym wizualną równowagę pojazdu. We wnętrzu czeka na kierowcę kokpit, który dokładnie otuli jego ciało, oraz wystrój inspirowany wyścigami samochodowymi. Liczne przezroczyste połacie konstrukcji pozwalają zapoznać się z zastosowanymi w tym pojeździe technologiami. Wykończone na czarno podzespoły techniczne, takie jak zawieszenie czy kolumna kierownicy, są dobrze widoczne i odpowiednio wyeksponowane.

Alpine Alpenglow Concept 11

Więcej przezroczystych elementów

Pedały, łopatki zmiany biegów pod kierownicą, trójkątna obudowa zbiorników wodoru, spojler i część pokrywy silnika są przezroczyste, odsłaniają techniczne elementy konstrukcji pojazdu niewidoczne dotąd dla pasjonatów motoryzacji.

Flagi i wyrafinowane logo jako wyraz dumy

Alpenglow jest koncepcyjnym modelem dumnym ze swoich korzeni. Niebiesko-biało-czerwona flaga umieszczona na nadwoziu i we wnętrzu pojazdu przypomina, że został on wyprodukowany we Francji z wykorzystaniem francuskiego know-how, zgodnie z najwyższymi francuskimi standardami motoryzacyjnymi. Na masce silnika i na tylnej klapie zobaczymy również znak Alpine, który dumnie podkreśla sportowy charakter samochodu i przynależność do marki.

DREAM GARAGE: ambitny projekt, który świadczy o zaangażowaniu marki

Alpenglow stanowi punkt odniesienia dla designu i technologii przyszłych modeli Alpine, zarówno wyścigowych, jak i seryjnych. Siłą napędową tego projektu było zamiłowanie do sportów samochodowych i niezrównana przyjemność jaką daje prowadzenie Alpine.

Alpine Alpenglow Concept 12

Design i technologie będące inspiracją przy projektowaniu gamy Dream Garage…

Marka Alpine, czerpiąca ze swojego dziedzictwa, ale zdecydowanie zwrócona ku przyszłości, jest liderem innowacyjności zarówno w projektowaniu bolidów wyścigowych Formuły 1, jak i modeli seryjnych. Następna generacja samochodów marki – Dream Garage – składać się będzie z trzech unikatowych, innowacyjnych, w 100% elektrycznych modeli: kompaktowego modelu sportowego (segment B), crossovera GT (segment C) i następcy A110. W każdym z nich wszystko jest podporządkowane zapewnieniu kierowcy maksimum emocji i przyjemności prowadzenia.

Charakterystyczny układ przednich i tylnych świateł Alpenglow stanowi jeden z kanonów stylistycznych, które posłużą za inspirację przy projektowaniu przyszłych modeli marki. Przyszłe modele Alpine będą też posiadać intuicyjną, sportową, wzorowaną na Alpenglow kierownicę z ergonomicznie rozmieszczonymi przełącznikami wyboru funkcji właściwych dla modeli marki.

Jeśli chodzi o zastosowane materiały, w przyszłych modelach pojawi się włókno węglowe, w tym włókno pochodzące z recyklingu, aby zapewnić lekkość, z której dumne jest każde Alpine. Precyzyjnie wyrzeźbione, imponujące kształty Alpenglow dają wyobrażenie co do wyglądu przyszłych modeli Alpine – zaklęta w każdym z nich moc i siła charakteru będą rozpoznawalne już na pierwszy rzut oka. Nie mówiąc o charakterystycznych płatkach śniegu, dzięki którym każde Alpine jest wyjątkowe.

Alpine Alpenglow Concept 13

… i modeli wyścigowych

Nie sposób nie wspomnieć tu o duchu współzawodnictwa Alpine na torach wyścigowych. Alpenglow to uosobienie samochodu wyścigowego, którego sylwetka wprost zaprasza do przetestowania jego możliwości na wszystkich zakrętach toru. Jego wnętrze nawiązuje swym kształtem do bolidów Formuły 1, a sylwetka kojarzy się ze światem wyścigów długodystansowych. Przednia szyba w kształcie kasku zapewnia świetny widok każdemu pasjonatowi oczekującemu na rozpoczęcie tej przygody. Umieszczony z tyłu silnik i aerodynamiczne kształty modelu doskonale odzwierciedlają jego wyścigową naturę. Zarówno pod względem kształtów, układu świateł, jak i ducha, przyszły hipercar Alpine klasy LMDh będzie wzorowany na imponującym koncepcyjnym modelu Alpenglow.

Alpenglow – awangarda innowacyjności

Alpenglow stanowi ilustrację bezemisyjnej przyszłości marki, możliwej zarówno w przypadku bolidów wyścigowych jutra, jak i przyszłych generacji seryjnych modeli Alpine. Emocje związane z jazdą są
w tym pojeździe spotęgowane dzięki innowacyjnej technologii opartej na wodorowym silniku spalinowym, która umożliwia zachowanie brzmienia silnika tak drogiego miłośnikom motoryzacji.

Alpine Alpenglow Concept 14

Wodór: zrównoważone rozwiązanie na rzecz bezemisyjnej mobilności

Modelem Alpenglow Alpine wkracza na drogę ku bezemisyjnej mobilności i proponuje szereg zrównoważonych rozwiązań w tym zakresie. Mobilność jutra będzie połączeniem neutralnych węglowo rozwiązań z ofertą naturalnie uzupełniających się wersji z napędem w 100% elektrycznym (BEV), samochodów z ogniwami paliwowymi (FCEV) i innymi wyposażonymi w hybrydowe zespoły napędowe, zasilane zrównoważonym paliwem, którym mógłby być zielony wodór.

Dlatego też marka Alpine rozpoczęła badania nad technologią, która mogłaby zostać wykorzystana w przyszłych samochodach wyścigowych i seryjnych. Hybrydowy zespół napędowy ze spalinowym silnikiem wodorowym mógłby stać się rozwiązaniem, które pogodzi przyjazność dla środowiska z niezrównaną przyjemnością prowadzenia, jaką zapewnia ten rodzaj napędu dzięki swej mocy, lekkości i bogactwu doznań dźwiękowych.

Zastosowanie wodoru jako paliwa w połączeniu z technicznym know-how zdobytym w wyścigach samochodowych pozwoli przyszłym pojazdom uzyskać poziom osiągów godny samochodów wyścigowych i emitować przy tym niemal wyłącznie parę wodną przy akompaniamencie rasowego brzmienia.

Alpine Alpenglow Concept 15

Alpenglow, wyposażony w dwa cylindryczne zbiorniki wodoru sprężonego pod ciśnieniem 700 barów, zachowuje charakterystyczną dla marki niewielką masę i oferuje fanom marki najwyższą przyjemność jazdy przy zerowej emisji spalin.

Ekosystem oparty na wodorze

W pracach nad rozwojem tej technologii Alpine opiera się na specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu podmiotów należących do Grupy Renault, które stworzyły cały ekosystem oparty na wodorze i którego częścią jest firma HYVIA. Podczas tegorocznego lipcowego Grand Prix Francji Formuły 1 stajnia BWT Alpine F1 Team i HYVIA poinformowały o nawiązaniu współpracy partnerskiej, która potwierdza ich wspólne zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju zaawansowanych technologii i transformacji w kierunku zrównoważonej mobilności.

Zdjęcia: Alpine