MotoNews.pl

Nowe, w pełni elektryczne Volvo EX90: początek nowej ery

09 listopada 2022

Marka, model | ,
Volvo-EX90-2022

Prawdziwy siedmiomiejscowy, całkowicie elektryczny SUV, który jeszcze bardziej podnosi standardy szwedzkiego producenta w zakresie bezpieczeństwa i bardziej zrównoważonego stylu życia. Nowe EX90 stanowi początek nowej ery dla Volvo, w której wyznaczają sobie decydujący kurs na w pełni elektryczną przyszłość.

Nowe Volvo EX90

Według zapewnień producenta, począwszy od Volvo EX90, co roku będzie prezentować jeden nowy samochód z napędem całkowicie elektrycznym. Do 2030 r. Volvo chce sprzedawać wyłącznie samochody w pełni elektryczne, co jest jednym z najambitniejszych planów elektryfikacji w branży motoryzacyjnej i ma kluczowe znaczenie dla dla planu, aby do 2040 r. stać się firmą neutralną dla klimatu.

Dziś w centrum Sztokholmu zaprezentowany światu został nowy, w pełni elektryczny, flagowy SUV, który odzwierciedla szwedzkie korzenie. Volvo EX90 będzie produkowane w USA od przyszłego roku, a później także w Chinach. Te dwa zakłady produkcyjne mają być neutralne dla klimatu.

Volvo EX90, nowy klasyk skandynawskiego designu, definiuje zasadę podążania formy za funkcją. To wszechstronny, stylowy samochód rodzinny o nowoczesnych proporcjach, połączony z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi w zakresie podstawowej informatyki, łączności i elektryfikacji, które optymalizują bezpieczeństwo, wydajność i estetykę.

Volvo EX90 2022 4

“Volvo EX90 to deklaracja tego, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy” – powiedział Jim Rowan, nasz dyrektor naczelny. “Jest w pełni elektryczne z zasięgiem do 600 kilometrów na jednym ładowaniu, zaprojektowane z myślą o dalszym podnoszeniu naszych standardów bezpieczeństwa, jest pierwszym samochodem Volvo, który jest naprawdę definiowany przez swoje oprogramowanie i częścią szerszego ekosystemu, łączącego się z Twoim domem i innymi urządzeniami”. Volvo EX90 to pod wieloma względami początek czegoś nowego dla Volvo Cars.”

Zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów

Standardowe bezpieczeństwo w Volvo EX90 jest również wyższe niż w jakimkolwiek samochodzie Volvo przed nim. Został zaprojektowany tak, aby rozumieć kierowcę i otoczenie, aby pomóc zapewnić bezpieczeństwo podróżującym i innym uczestnikom ruchu drogowego. Z czasem może stać się jeszcze inteligentniejszy i bezpieczniejszy, ponieważ uczy się na podstawie nowych danych i otrzymuje aktualizacje.

Volvo EX90 jest wyposażone w niewidzialną tarczę bezpieczeństwa, którą tworzą nasze najnowsze czujniki, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najnowocześniejsze czujniki, takie jak kamery, radary i lidary, są połączone z wysokowydajnymi komputerami głównymi samochodu, gdzie system NVIDIA DRIVE uruchamia wewnętrzne oprogramowanie Volvo Cars, tworząc w czasie rzeczywistym 360-stopniowy obraz świata.

Volvo EX90 2022 5

Czujniki zostały zaprojektowane tak, aby reagować wtedy, gdy jest zaledwie o ułamek za późno. Lidar może wyczuć drogę przed autem, czy to w dzień, czy w nocy, także przy prędkościach autostradowych. Może dostrzec małe obiekty setki metrów przed samochodem, tworząc więcej czasu na informowanie, działanie i unikanie. Czujniki przyczyniają się również do poprawy niezawodności i ogólnej wydajności naszej funkcji jazdy wspomaganej Pilot Assist, z nowym wsparciem układu kierowniczego podczas zmiany pasa ruchu.

We wnętrzu niewidzialna tarcza bezpieczeństwa Volvo również troszczy się o kierowcę. Specjalne czujniki i kamery, wspomagane przez autorskie algorytmy, mierzą koncentrację wzroku. Dzięki tej technologii Volvo EX90 potrafi zrozumieć, kiedy kierowca jest rozproszony, senny lub w inny sposób nieuważny, co nie było dotychczas możliwe w samochodach Volvo.

Układ będzie ostrzegał, najpierw delikatnie, a potem coraz bardziej natarczywie. Jeśli zdarzy się coś nie do pomyślenia, a kierowca zaśnie lub zachoruje podczas jazdy, Volvo EX90 bezpiecznie zatrzyma się i wezwie pomoc.

Volvo EX90 2022 6

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego zestawu czujników, w tym lidaru, Volvo EX90 to pierwsze Volvo, które jest sprzętowo przygotowane do prowadzenia samochodu bez nadzoru w przyszłości.

Zaawansowana technologia

Główny system zasilany przez platformy NVIDIA DRIVE AI Xavier & Orin, platformy Snapdragon Cockpit firmy Qualcomm Technologies oraz oprogramowanie opracowane wewnętrznie przez inżynierów Volvo, obsługuje większość podstawowych funkcji wewnątrz samochodu, od bezpieczeństwa i systemu informacyjno-rozrywkowego po zarządzanie bateriami. Efektem końcowym jest bardziej elastyczne i przyjemne doświadczenie we wnętrzu samochodu.

Innymi słowy, Volvo EX90 nie będzie tylko nowym samochodem, ale wysoce zaawansowanym komputerem na kołach. Co więcej, podobnie jak smartfon czy laptop, Volvo EX90 będzie z czasem coraz lepsze dzięki regularnym aktualizacjom oprogramowania.

Volvo EX90 2022 10

Dzięki połączeniu najnowocześniejszej mocy obliczeniowej platformy Snapdragon Cockpit z możliwościami wizualizacyjnymi Unreal Engine, narzędzia 3D opracowanego przez Epic Games i wykorzystywanego jako silnik niektórych największych gier na świecie, otrzymujemy błyskawiczną moc obliczeniową i wysokiej jakości grafikę na ekranach samochodowych i wyświetlaczu head-up.

14,5-calowy ekran centralny z wbudowanym systemem Google to brama do jednego z najlepszych systemów informacyjno-rozrywkowych w ofercie. Wbudowane są w niego aplikacje i usługi Google, w tym asystent Google Assistant, nawigacja Google Maps i więcej ulubionych aplikacji z Google Play. Wyświetlacze w Volvo EX90 pomagają utrzymać wzrok na drodze, oferując odpowiednie informacje we właściwym czasie. Volvo EX90 będzie również kompatybilne z bezprzewodowym systemem Apple CarPlay.

Dzięki standardowemu połączeniu 5G, tam gdzie jest ono dostępne, nigdy nie było łatwiej zainstalować potrzebne aplikacje na ekranie głównym i cieszyć się wysoce intuicyjną nawigacją. Ulubioną muzykę można również przesyłać za pośrednictwem nowego, referencyjnej jakości systemu audio Bowers & Wilkins, wyposażonego w system Dolby Atmos oraz głośniki zintegrowane z zagłówkami, zapewniające wciągający dźwięk.

Volvo EX90 2022 11

Volvo EX90 będzie również standardowo wyposażone w technologię kluczyka telefonicznego. Smartfon służy jako kluczyk do samochodu i automatycznie odblokowuje samochód oraz uruchamia osobistą sekwencję powitalną, gdy tylko się do niego zbliżymy. Po wejściu do samochodu automatycznie zostanie załadowany Twój osobisty profil.

Cała ta technologia łączy się z jednym z najbardziej przyjemnych i eleganckich wnętrz samochodów na rynku, pełnym naturalnych i odpowiedzialnie pozyskiwanych materiałów. Ta kompozycja wnętrza odzwierciedla również nasze ambicje związane ze zrównoważonym rozwojem, takie jak bycie w pełni okrągłą i neutralną klimatycznie firmą do 2040 roku.

Wspieranie bardziej zrównoważonego stylu życia

Dzięki całkowicie nowej, opracowanej przez nas technologii w pełni elektrycznej, Volvo EX90 jest idealnym towarzyszem dla bardziej zrównoważonego stylu życia rodziny. Zgodnie z cyklem testowym WLTP, na jednym ładowaniu pokonuje do 600 kilometrów bez emisji spalin, a ładowanie od 10 do 80 procent trwa mniej niż 30 minut.

Początkowo dostępna dwusilnikowa wersja z napędem na wszystkie koła jest zasilana akumulatorem o pojemności 111 kWh i dwoma silnikami elektrycznymi z magnesami trwałymi, które w wersji wyczynowej osiągają moc 380 kW (517 KM) i moment obrotowy 910 Nm. W połączeniu z zupełnie nowym podwoziem tworzy to wspaniałe i płynne wrażenia z jazdy.

Volvo EX90 zawiera około 15 procent stali pochodzącej z recyklingu, 25 procent aluminium pochodzącego z recyklingu oraz 48 kilogramów tworzyw sztucznych i materiałów biopochodnych pochodzących z recyklingu, co odpowiada około 15 procentom tworzyw sztucznych użytych w samochodzie. Jest to najwyższy poziom wśród wszystkich dotychczasowych samochodów Volvo.

Volvo EX90 2022 12

Volvo EX90 jest pierwszym samochodem szwedzkiej firmy wyposażonym we wszystkie niezbędne urządzenia umożliwiające ładowanie dwukierunkowe. Jest to technologia, dzięki której można wykorzystać akumulator samochodowy jako dodatkowe źródło energii, np. do zasilania domu, innych urządzeń elektrycznych lub innego elektrycznego samochodu Volvo. Planowane jest udostępnienie ładowania dwukierunkowego w przyszłości, zaczynając od wybranych rynków.

Zdjęcia: Volvo