MotoNews.pl

Elektryczne Volvo EX90 w wersji Excellence

18 kwietnia 2023

Volvo-EX90-Excellence-2023

Najnowsze Volvo EX90 przykuwa uwagę, a jego wersja Excellence jest wyjątkowa. Podczas targów Auto Shanghai 2023 Volvo zaprezentowało limitowaną edycję najbogatszej wersji tego modelu. Auta segmentu premium zwykle rozpieszczają swoich pasażerów. A czym zaskakuje Volvo EX90 Excellence?

Volvo EX90 Excellence nie ma najwygodniejszego miejsca

W wielu samochodach najwygodniejsze siedzenie ma kierowca i pasażer obok niego. A co jeśli właściciel auta chciałby usiąść z tyłu i siedzieć równie wygodnie? Na szczęście w Volvo EX90 siedzenia drugiego rzędu w niczym nie ustępują tym z pierwszego. Po pierwsze są oddzielne, po drugie mają spory zakres regulacji. Wielu przedstawicieli biznesu pracuje podczas jazdy samochodem. Korki są duże, obowiązków sporo, zatem wiele tematów da się załatwić z tylnego siedzenia. Dodajmy – bardzo wygodnego. Zresztą zabieganych przedsiębiorców można znaleźć na każdym kontynencie.

“Wraz z EX90 Excellence demonstrujemy naszą zdolność do wprowadzania innowacji w najwyższym segmencie premium i spełniania specyficznych wymagań rynku naszymi samochodami” – powiedział Björn Annwall, dyrektor handlowy i zastępca prezesa Volvo Cars. “Najpierw będzie oferowany w Chinach, ponieważ rynek chiński jest niezwykle ważny dla naszej firmy, a EX90 Excellence został stworzony, aby zaspokoić popyt na wysokiej klasy samochody z szoferem.”

Volvo EX90 Excellence 2023 16

Zewnętrznie Volvo EX90 Excellence zostało poddane kilku drobnym modyfikacjom w porównaniu z 7-miejscowym bratem, dzięki czemu wygląda jeszcze lepiej. Nadwozie ma dwukolorową kolorystykę oraz 22-calowe kute felgi zaprojektowane tylko do tej odmiany. Mają doskonałe właściwości aerodynamiczne i są wzmocnione.

“Volvo EX90 jest wyrazem tego, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy” — powiedział Javier Varela, dyrektor operacyjny i zastępca prezesa Volvo Cars. “Jest w pełni elektryczny, zaprojektowany w celu dalszego podnoszenia naszych standardów bezpieczeństwa, pierwszy samochód Volvo, który został naprawdę zdefiniowany przez oprogramowanie i część szerszego ekosystemu, łączącego się z Twoim domem i innymi urządzeniami. Volvo EX90 to pod wieloma względami początek czegoś nowego dla Volvo Cars.”

Volvo EX90 Excellence 2023 4

Wyjątkowy komfort wewnątrz w drugim rzędzie siedzeń

Największa zmiana nastąpiła w drugim rzędzie siedzeń. Zamiast typowej pojedynczej kanapy, zastosowaliśmy dwa odrębne siedzenia – podobne do tych, jakie ma kierowca i pasażer z przodu. Przy zagłówkach umieszczono dodatkowe, miękkie poduszki. Pomiędzy siedzeniami znalazła się lodówka, w której spokojnie zmieści się butelka schłodzonego napoju. Pasażerowie tylnych siedzeń mają pod ręką konsolę sterowania funkcjami. Dotykowe panele są wkomponowane w powierzchnię z naturalnego drewna.

Tylne siedzenia są wyposażone w funkcję masażu (pięć różnych poziomów) i ogrzewania (trzy stopnie). Kryształowy przełącznik Orrefors służy do sterowania dozownikiem zapachu. Do wyboru są trzy różne aromaty. Klimatu w kabinie dopełnia nastrojowe oświetlenie o licznych punktach światła.

Do wyboru są dwa różne materiały tapicerki: mieszanina wełny lub Nordico. Ten drugi materiał jest stworzony z tekstyliów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak butelki PET i materiał pochodzenia biologicznego z lasów w Szwecji i Finlandii.

Tymczasem mieszanka wełny składa się z tkaniny certyfikowanej zgodnie ze ścisłymi normami zrównoważonego rozwoju w zakresie dobrostanu zwierząt, kwestii środowiskowych i społecznych.

Volvo EX90 Excellence 2023 8

Najnowocześniejsza baza technologiczna wprost z modelu EX90

Pod względem technologicznym EX90 Excellence korzysta z tej samej zaawansowanej bazy technologicznej, którą pokazano w zeszłym roku w Volvo EX90. EX90 Excellence to najbezpieczniejszy czteromiejscowy samochód, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy, i ma niewidzialną tarczę bezpieczeństwa zapewnianą przez naszą najnowszą technologię czujników, wewnątrz i na zewnątrz, a także standardową technologię Lidar firmy Luminar i przełomowy system rozumienia kierowcy.

Podstawowy system — oparty na samochodowej platformie komputerowej NVIDIA DRIVE® z układami scalonymi Xavier i Orin, platformami Snapdragon® Cockpit firmy Qualcomm Technologies, Inc. oraz opracowanym przez nas oprogramowaniem inżynierów Volvo — obsługuje kluczowe funkcje wewnątrz samochodu, od bezpieczeństwa i systemu informacyjno-rozrywkowego po zarządzanie akumulatorem. Efektem są bardziej responsywne i przyjemniejsze doznania wewnątrz samochodu.

Volvo EX90 Excellence 2023 12

Czym będzie Twoje Volvo EX90 Excellence?

Twoje Volvo EX90 Excellence nie będzie tylko nowym samochodem, będzie to bardzo zaawansowany komputer na kółkach. Co więcej, podobnie jak Twój smartfon lub laptop, EX90 Excellence został zaprojektowany tak, aby z czasem stawał się coraz lepszy dzięki regularnym bezprzewodowym aktualizacjom oprogramowania.

Centralny ekran o przekątnej 14,5 cala daje dostęp do intuicyjnego systemu informacyjno-rozrywkowego, a dzięki standardowemu połączeniu 5G, jeśli jesteśmy w jego zasięgu, instalowanie potrzebnych aplikacji na ekranie głównym jest łatwe i przebiega bardzo sprawnie. System audio przygotowany jest do strumieniowego odtwarzania muzyki i podcastów. Pożądane dźwięki popłyną z głośników zestawu Bowers & Wilkins High Fidelity.

Volvo EX90 Excellence 2023 17

To pierwsze Volvo z systemem Dolby Atmos, który czuwa nad przestrzennym brzmieniem tego perfekcyjnego zestawu audio. System jest specjalnie dostrojony do konfiguracji wnętrza czteromiejscowego EX90 Excellence, a głośniki zintegrowane z zagłówkami dodatkowo zwiększają wciągające wrażenia dźwiękowe. Dzięki dwóm silnikom elektrycznym i napędowi na wszystkie koła EX90 Excellence zapewnia płynną jazdę i zasięg do 650 kilometrów w cyklu CLTC na jednym ładowaniu.

Źródło: Volvo