Błąd nr 14 - CTS (poważna sprawa ?)

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam

Wczoraj zaczęła mi świecić "Check Engine", świeci i gaśnie, po rozgrzaniu, zarówno na gazie jaki i na PB, silnik pracuje normalnie.
Mam problem bo wybieram się do Berlina w poniedziałek i nie wiem czy jechać czy nie.
Sprawdziłem kod błędu - jest tylko nr 14 - CTS Czujnik temperatury płynu chłodzącego, z tego co się orientuję to jest inny czujnik niż ten co podaje temperaturę na wskaźniku, płyn jest u mnie w normie, silnik się nie przegrzewa, co robić ?
Miał ktoś ten problem ?
Sprawa ze względu na mój wyjazd dość pilna.
Aha, na forum szukałem ale niewiele znalazłem na ten temat (wkurza mnie to że nie można szukać po 3 lub mniej znakach np. "CTS" lub "14")
  
 
wg. książki Morawskiego to CTS to jest ten czujnik nad termostatem.

Nie wiem czy on też jest podłączony do wskaźnika temperatury na desce rozdzielczej

[ wiadomość edytowana przez: maltoron dnia 2005-01-01 20:31:59 ]
  
 
Nie jest, ponieważ zleciał mi jaiś czas temu, temp na wskaźnikach była w normie a czek endzine się świecił też przez jakiś czas.
  
 
Najpierw sprawdźpołączenia elektryczne. CTS zlokalizujesz na podstawie Tutaj

Jeśli połączenia elektr. są ok, to pozostaje wymiana czujnika.

A zaniedbanie może spowodować m.in. takie efekty:
- zwiększone zuż. paliwa (bedzie ciągle chodził "na ssaniu")
- problemy z zapalaniem zimnego i/lub gorącego silnika
- wypalenie katalizatora,
- wydmuchanie uszczelki pod głowicą (to chyba mało prawdopodobne, ale po co potem mieć kłopot)

Warto się tą sprawą zająć, bo usunięcie usterki nie będzie chyba zbyt kosztowne!



[ wiadomość edytowana przez: Robert_S dnia 2005-01-01 23:54:29 ]
  
 
Zaniedbania rzeczywiście mogą mieć opłakane skutki,
ale czy jeżdżąc na gazie zanim dokonam naprawy (wymiany czujnika) też ryzykuję (chodzi mi o to że muszę jechać w poniedziałek rano, a czujnika u mnie na Wygwizdowie pewnie rano nie dostanę).
Sądziłem że gaz podawany jest z pominięciem całych wskazań modułu ECM i wszystkich czujników z wyjątkiem oczywiście lambdy.
Jeśli tak to na gazie chyba mogę śmignąć ?

Zresztą rano zobaczę, może to tylko przewody od czujnika