Najlepszy samochód terenowy roku 2008

Najlepszy samochód terenowy roku 200801.10.2007
Brytyjskie czasopismo 4x4 Magazine ogłosiło wyniki konkursu "4x4 of the year 2008", czyli przyznało tytuł najlepszego pojazdu z napędem na cztery koła. Dziennikarze 4x4 przetestowali ponad 60 pojazdów off-roadowych, klasyfikując je w ośmiu kategoriach.

Oceniając je skupiali się głównie na tym, czy auta łączą praktyczność z przyjemnością z jazdy, jaką jakość oferują za swoją cenę, no i oczywiście, jak spisują się w terenie.

Największą grupę stanowiły tzw. "softroadery" , do których zaliczono takie modele, jak Land Rover Freelander2, Honda CRV, Toyota RAV4 i BMW X3. W tej kategorii najlepszym okazał się X-TRAIL, który zdobył 9,5 na 10 możliwych do uzyskania punktów. Dyrektor Marketingu w Nissanie, Vincent Wijnen tak to komentuje: "To pierwsza nagroda nowego X-TRAILa w Europie, więc oczywiście jesteśmy zachwyceni, że zmiany wprowadzone w modelu pozwoliły mu wrócić na szczyt w tej grupie pojazdów." Nissan odnotował jeszcze jedno zwycięstwo – Navara otrzymała tytuł "Lifestyle Pickup of the Year" – drugi raz z rzędu.

Jednak absolutnym zwycięzcą okazał się Land Rover – samochody tej marki wygrały w trzech z ośmiu kategorii, a nowy Defender tytuł "Auta 4x4 roku 2008".

Najlepszy samochód terenowy roku 2008 1 "Uważamy, że to najbardziej wiarygodny tego typu test, jaki kiedykolwiek przeprowadziliśmy w "4x4 magazine" i błędem byłoby nie doceniać sukcesu Land Rovera w sektorze rynku, w którym panuje tak silna konkurencja." - powiedział John Carroll, redaktor naczelny "4x4 Magazine". "Wszystkie modele Land Rovera spisały się wyjątkowo dobrze wobec konkurentów, jednak to właśnie Defender wciąż jest Królem Off-roaderów. Dzięki nowej 2,4-litrowej jednostce napędowej stworzonej przez Forda i zmodernizowanemu wnętrzu ta tradycyjna brytyjska ikona wzniosła się na zupełnie nowy poziom."

Daihatsu Terios kolejny rok z rzędu wygrało w kategorii "Budget class", czyli off-roaderów za niewygórowaną cenę.

A oto pełna lista wyróżnionych modeli:

OGÓLNY ZWYCIĘZCA
Land Rover Defender 90

NAGRODA SPECJALNA - "DUCH 4X4"
Zwycięzca: Jeep Wrangler Rubicon

klasa "BUDGET"
Zwycięzca: Daihatsu Terios
Szczególnie polecany: Subaru Impreza Station Wagon

klasa SOFT-ROADER
Zwycięzca: Nissan X-Trail
Szczególnie polecany: Land Rover Freelander 2

klasa SAMOCHODY RODZINNE
Zwycięzca: Land Rover Discovery 3
Szczególnie polecany: Jeep Commander

klasa SAMOCHODY LUKSUSOWE
Zwycięzca: Land Rover Range Rover
Szczególnie polecany: Audi Q7

klasa CROSSOVER ESTATE
Zwycięzca: Skoda Octavia Scout
Szczególnie polecany: Audi A6 Allroad

klasa LIFESTYLE PICK-UP
Zwycięzca: Nissan Navara
Szczególnie polecany: Toyota Hilux

klasa POJAZDY EKSTREMALNE
Zwycięzca: Land Rover Defender 90
Szczególnie polecany: Jeep Wrangler Rubicon

Źródło: opr. BM na podst. Newspress, Land Rover