Średnia ocena modelu na podstawie opinii »
użytkowników publikowanych w dziale »
opinie kierowców - oceń swoje auto »
eeeee
brak opinii

Range Rover Evoque

Land Rover Range Rover Evoque

Range Rover Evoque to kompaktowy luksusowy crossover SUV produkowany przez brytyjską markę Land Rover od 2011 roku.

Produkcyjna wersja Range Rovera Evoque została poprzedzona prezentacją cross-coupe o nazwie Land Rover LRX Concept, który został publicznie przedstawiony podczas salonu samochodowego w Detroit (NAIAS) w styczniu 2008 roku oraz w marcu tego samego roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie.

W lipcu 2010 roku testy przedprodukcyjne weszły w ostatnią fazę, a Land Rover zaprezentował pierwszy oficjalny przeciek zdjęć wersji produkcyjnej Range Rovera Evoque pierwszej generacji w kamuflażu. 17 listopada 2010 roku publiczny debiut podczas Los Angeles Auto Show zaliczyła również pięciodrzwiowa wersja Range Rovera Evoque.

Range Rover Evoque L538 (2011-2018)

Range Rover Evoque pierwszej generacji został wprowadzony na rynek w 2011 roku jako model pięciodrzwiowy i trzydrzwiowy Evoque Coupe z nieco niższym dachem. Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w 2012 roku producent zaprezentował też nowego koncepcyjnego Range Rovera Evoque w wersji ze składanym dachem. Ostatecznie Range Rover Evoque Convertible trafił do sprzedaży w kwietniu 2016 roku czyli już w wersji poliftowej, która charakteryzowała się m.in. nowymi zderzakami, reflektorami i nową osłoną chłodnicy. Evoque w wersji Cabrio był produkowany do końca generacji w odróżnieniu od trzydrzwiowej wersji Coupe.

Gama silników Evoque pierwszej generacji obejmowała silnik benzynowy produkowany przez Forda o mocy 240 KM zestrojony z 6. stopniowym automatem (od 2014 roku wersja 9. stopniowa), natomiast silniki wysokoprężne dla Range Rovera Evoque dostarczał PSA Peugeot Citroen.

Od 2015 roku wraz z modernizacją nadwozia Land Rover wprowadził nowocześniejsze, lżejsze i oszczędniejsze wersje jednostek napędowych. Silnik wysokoprężne serii Ingenium o mocach 150 KM lub 180 KM ważyły około 20 do 30 kilogramów mniej i były wg producenta ekonomiczniejsze nawet o 18%. Najbardziej ekonomiczna była wersja TD4 z napędem na przednie koła, która jak podawał Land Rover, może zużywać 4,1 litra na 100 kilometrów.

Pierwsza generacja Range Rovera Evoque w okresie swojej produkcji doczekała się oczywiście kilku modeli specjalnych. W 2012 roku zaprezentowano model specjalny Range Rover Evoque Victoria Beckham Edition Si4 Dynamic z 2,0-litrowym czterocylindrowym silnikiem turbo o mocy 240 KM. W styczniu 2013 roku na targach motoryzacyjnych w Brukseli zaprezentowano model specjalny Range Rover Evoque Yellow Edition, który wyróżniał się specjalnym lakierem w kolorze Sicilian Yellow oraz czarnym metalicznym dachem. Był też specjalny model Evoque Landmark, który powstał dla uczczenia wyprodukowania 600-tysięcznego Range Rovera Evoque oraz inne wersje produkowane w krótkich seriach.

Range Rover Evoque L551 (2018-)

Druga generacja Evoque została zaprezentowana publicznie podczas specjalnego eventu w Londynie 22 listopada 2018 roku tylko jako pięciodrzwiowy SUV, a pierwsze egzemplarze trafiły do klientów w 2019 roku.

Nowy Range Rover Evoque, podobnie jak Land Rover Discovery Sport drugiej generacji, powstał na nowoczesnej płycie podłogowej PTA przystosowanej do wykorzystana zelektryfikowanych układów napędowych, zastosowanej po raz pierwszy w Jaguarze E-Pace.

Takie rozwiązanie powoduje, że zakres rozwiązań napędowych jest identyczny jak w przypadku wspomnianego Jaguara E-Pace czyli wszystkie warianty z napędem AWD występują w wersji MHEV 48V, a od połowy 2020 roku dostępna jest również wersja Range Rover Evoque P300e AWD z napędem hybrydowym typu plug-in o mocy 309 KM (540 Nm).

Ceny nowych modeli

Ostatnie 28 wiadomości związane z Land Rover Range Rover Evoque:

Range Rover Evoque 2024 - nowy design i zaawansowana technologia

Range-Rover-Evoque-MY24Nowy Range Rover Evoque ma charyzmatyczny, wyrafinowany charakter, a jego minimalistyczna stylistyka została teraz wzbogacona o najnowsze technologie i szeroki wybór ekskluzywnych ...

czytaj dalej

Range Rover Evoque Black Label Edition według A. Kahn Design

Evoque Black Label 6Brytyjski tuner Kahn Design po raz kolejny zajął się Range Roverem Evoque i wyposażył w go w nowe komponenty sugerujące wizualnie techniczne możliwości modelu, nowe wykończenia we ...

czytaj dalej

Range Rover przerobiony na kabriolet

Range Rover 14Nie, to nie halucynacja, czy inna fata morgana, ani żart - to naprawdę Range Rover jako kabriolet. Wprawdzie Land Rover podobno dał już swoim inżynierom zielone światło do ...

czytaj dalej

Range Rover Evoque PD650 zmieniony w kulturystę przez Prior Design

Range Rover Evoque 11We wrześniu 2011 roku Land Rover poszerzył woje portfolio o bardzo dynamiczny model Range Rover Evoque. Producent pojazdów terenowych dotychczas nie słynął ze sportowego ...

czytaj dalej

Range Rover Evoque RS250 według Kahn Design

Orkney Grey RS250 Evoque 5Design podkreślający sportowe właściwości, specjalny lakier nadwozia w odcieniu Orkney Grey i unikalne wykończenia we wnętrzu wyróżniają model Range Rover Evoque RS250 w ...

czytaj dalej

Błękitny Kahn RS250 Evoque

Kahn  RS250 Evoque 7Nazywa się Kahn RS250 Evoque i jest autorską interpretacją Range Rovera Evoque przygotowaną przez brytyjskiego tunera Kahn Design. Specjaliści od modyfikacji w modelach rodzimych ...

czytaj dalej

Pozostałe artykuły ...

Land Rover - archiwum artykułów