Średnia ocena modelu na podstawie opinii »
użytkowników publikowanych w dziale »
opinie kierowców - oceń swoje auto »
ffffh
4.69

Range Rover

Land Rover Range Rover

Range Rover to w najnowszej odsłonie luksusowy SUV z napędem 4x4 produkowany pod brytyjską marką Land Rover.

Wprowadzona przez British Leyland w 1970 roku linia Range Rover, w pierwszych dwóch generacjach spełniała kryteria konstrukcyjne dla typowego samochodu terenowego i w dużym stopniu utorowała drogę późniejszym pojazdom sportowo-użytkowym.

Od trzeciej generacji, która została opracowana przez BMW, Land Rover Range Rover oddalił się konstrukcyjnie od swoich terenowych braci i zbliżył się specyfikacją do SUV-ów, zachowując jednak wspaniałe własności terenowe i oferując jednocześnie maksimum komfortu i niezwykle bogate wyposażenie.

Range Rover Classic (1970-1996)

Chociaż pierwszy prototyp Range Rovera został zbudowany w 1967 roku, to pomysł na powstanie takiego samochodu pojawiał się już w firmie Rover Company od początku lat 50, a prawdopodobnie nawet wcześniej. Kiedy w 1969 roku inżynierom udało się domknąć projekt przyszłego przeboju marki Land Rover, w ostatnim roku powstało 26 pojazdów rozwojowych z oznaczeniem Velar, które intensywnie testowano na drogach.

Wprowadzony ostatecznie na rynek w 1970 roku Range Rover Classic był produkowany początkowo przez oddział Rovera w zakładach British Leyland, a następnie przez Rover Group. Do 1981 roku produkowano Range Rovera wyłącznie jako model dwudrzwiowy, później dołączyła do oferty również wersja czterodrzwiowa opracowana i początkowo również produkowana przez szwajcarskiego producenta samochodów sportowych, firmę Monteverdi.

Pierwotnie Range Rover Classic był wyposażany w zmodernizowaną wersję silnika Rover V8 pochodzącego z Buicka Special z 1960 roku. Pojemność i moc montowanego silnika V8 zwiększała się w kolejnych latach - z 3,5 do 3,9 litra w roku modelowym 1989 i do 4,2 litra w 1992 roku. Od 1986 roku Range Rovery zyskały również fabryczne silniki wysokoprężne.

W latach 80. Range Rover pierwszej generacji w niezwykły wręcz sposób zadebiutował na rynku północnoamerykańskim, gdzie miał konkurować z takimi modelami jak np. Jeep Wagoneer. W 1987 roku jako 17-letni już w sumie model został zaprezentowany podczas Los Angeles Auto Show.

Ciekawostką jest też fakt, że nazwa Range Rover Classic w odniesieniu do całej pierwszej generacji pojawiła się w użyciu dopiero w 1994 roku. Było to spowodowane potrzebą odróżnienia pierwszej serii Range Rovera od jego następcy, który był od 1994 roku produkowany równolegle z klasycznym Range Roverem.

Range Rover P38A (1994-2001)

Zaprezentowana publicznie z końcem września 1994 roku druga generacja Range Rovera swoje oznaczenie kodowe P38A przejęła od numeru budynku, w którym pracował zespół inżynierów zajmujący się tym projektem (Project 38A).

Wprowadzony nowy model Range Rovera otrzymał po raz kolejny zaktualizowaną wersję silnika Rover V8 oraz specjalnie dostosowanego 2,5-litrowego sześciocylindrowego turbodiesla M51 pochodzącego od BMW. Nowy model otrzymał więcej wyposażenia i wykończenie klasy premium, pozycjonując pojazd powyżej Land Rovera Discovery. Był też pierwszym nowo zaprezentowanym modelem Rover Group po przejęciu przez BMW.

Podstawowe warianty oferowane w drugiej generacji to wersja SE z 4,0-litrowym benzynowym V8 o zakresie mocy 185-190 KM, wersja HSE z silnikiem benzynowym V8 o pojemności 4,6-litra i mocy 218-224 KM oraz DSE z 2,5-litrowym dieslem R6 M51D25 o mocy 136 KM.

Krótko po premierze P38A w 1994 roku Grupa Rovera została przejęta przez BMW, a nowe kierownictwo w zasadzie od początku uznało, że ta generacja nie będzie miała długiej historii i praktycznie od razu przystąpiono do opracowywania kolejnej generacji pod nazwą kodową L30.

W czerwcu 1998 roku Range Rover P38A przeszedł symboliczny lifting, który zewnętrznie można rozpoznać po białych kloszach kierunkowskazów z przodu, a także przyciemnionych tylnych światłach.

Range Rover L322 (2002-2012)

Trzecia generacja Range Rovera, która zadebiutowała w styczniu 2002 roku, została opracowana pierwotnie przez BMW, dzieliła podzespoły z BMW serii 7 (E38) i była zaprojektowana tak, aby w przyszłych modelach można było zamontować silniki BMW M62 V8.

Jednak rozwój modelu nie doczekał się planowanej kontynuacji, bo jeszcze przed rozpoczęciem produkcji seryjnej BMW sprzedało Land Rovera Fordowi, a model zmienił oznaczenie wewnętrzne na L322 czyli najwyższe w ówczesnej linii modelowej.

Ceny nowych modeli

Land Rover Range Rover - Fotogalerie

Ostatnie 30 wiadomości związane z Land Rover Range Rover:

Nowa era marki Range Rover - rozpoczyna się faza testów prototypu

Nowa era marki Range Rover - rozpoczyna się faza testów prototypu Range Rover prezentuje zapowiedź długo oczekiwanego Range Rovera Electric i otwiera właśnie listę oczekujących na Range Rovera...

czytaj dalej

5 lat gwaracji na wszystkie nowe modele Range Rovera, Defendera i Discovery

5 lat gwaracji na wszystkie nowe modele Range Rovera, Defendera i Discovery Z dniem 1 września gwarancja dla marek Range Rover, Defender i Discovery przedłużona zostaje z trzech do pięciu lat lub 150 000 kilometrów, w zależności od tego, co...

czytaj dalej

Range Rover 2024 z nowymi jednostkami napędowymi

Range-Rover-2024-UpdateRange Rover ustanawia nowy wzór dla nowoczesnego luksusu, prezentując nową usługę SV Bespoke, która daje klientom wyjątkowy poziom wyrafinowanej personalizacji. Usługa dostępna ...

czytaj dalej

Nowy Range Rover otrzymuje główną nagrodę za design

Nowy Range Rover otrzymuje główną nagrodę za design Nowy Range Rover otrzymał najwyższe wyróżnienie Car Design Review 9 w kategorii Production Car of the Year, za swoją na wskroś nowoczesną, a jednocześnie rozpoznawalną...

czytaj dalej

Nowy Range Rover i Range Rover Sport otrzymały po 5 gwiazdek Euro NCAP

Nowy Range Rover i Range Rover Sport otrzymały po 5 gwiazdek Euro NCAP Nowy Range Rover i Range Rover Sport łącząc luksus i osiągi z wyjątkowym bezpieczeństwem, uzyskały maksymalne pięciogwiazdkowe oceny bezpieczeństwa Euro...

czytaj dalej

Hamann Mystere - wchodzi do sprzedaży

Hamann Mystere 7Range Rover od lat kojarzy się z bardzo wyrazistym stylem i raczej luksusowym charakterem. Firma tuningowa Hamann postanowiła sprawić, że będzie się jeszcze bardziej wyróżniać z ...

czytaj dalej

Pozostałe artykuły ...

Land Rover - archiwum artykułów