Niewidomy kierowca kontra Kajetanowicz!

Niewidomy kierowca kontra Kajetanowicz!19.12.2008
Jedną z największych atrakcji towarzyszących rozegranemu w ostatnią sobotę Rajdowi Warszawskiej Barbórki był niezwykły pojedynek niewidomego kierowcy Bartka Lenartha - 24-letniego studenta Uniwersytetu Śląskiego, ...

...który stanął w szranki z najlepszym polskim kierowcą rajdowym minionego sezonu, Kajetanem Kajetanowiczem.

Niewidomy kierowca kontra Kajetanowicz! 1 Obydwaj kierowcy zasiedli za kierownicami najnowszych Lancerów Sportback z benzynowym silnikiem 1.8l. o mocy 143KM.

Bartek Lenarth całkowicie stracił wzrok w 3 roku życia. Od tego czasu samochody stały się jego pasją. Jazdy samochodem nauczył go ojciec - najpierw pozwalał wrzucić bieg, wcisnąć gaz czy hamulec. Gdy Bartek podrósł, jechali na leśne drogi i tata sadzał go za kierownicą. Potem Bartek kupił sobie malucha – potrafił go złożyć i rozłożyć, wymienić gaźnik, silnik, amortyzatory. Kilka lat później rozpoczął przygodę z wyścigami samochodowymi.

Dwa lata temu Bartek trafił do fundacji „Bractwo Rajdowe”, która ma na celu promocję utworzenia w 2009 roku Samochodowego Pucharu Osób Niepełnosprawnych.

Podczas sobotniego pojedynku pilotem niewidomego Bartka Lenartha był dawny kierowca wyścigowy, kierowca i pilot rajdowy, oraz współzałożyciel "Bractwa Rajdowego" Fundacji, Paweł Ciurzyński. Ciurzyński ściga się od 17. roku życia. Jako pilot rajdowy zdobył wicemistrzostwo Polski.

Niewidomy kierowca kontra Kajetanowicz! 2 Obydwaj kierowcy "dosiedli" najnowszych modeli Mitsubishi Lancer Sportback, co ze względu na dynamikę tych samochodów dodatkowo zwiększało emocje towarzyszące pojedynkowi.

Kajetan Kajetanowicz w czasie tej rywalizacji miał całkowicie zaklejoną szybkę w swoim kasku.

W prawym fotelu tegorocznego rajdowego v-ce Mistrza Polski, zasiadł jego obecny partner z załogi i były rajdowy Mistrz Europy, Maciej Wisławski.

Na skróconej trasie kultowego OS-u usytuowanego na autodromie Bemowo lepsza o 3 sekundy okazała się załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Wisławski. Jednak popularny „Kajto” zaraz po mecie długo patrzył z podziwem na rywala. Wiślak zaś powiedział krótko: „Choć czas w tym pojedynku nie miał żadnego znaczenia, to te 3 sekundy są niczym w porównaniu z minutami o jakie rywale przegrywali z Kajetanowiczem podczas tegorocznych rajdowych Mistrzostw Polski”. Następnie Maciej Wisławski pogratulował Bartkowi zwycięstwa. A Bartuś z wrodzonym poczuciem humoru podszedł do "swojego" Lancera i stwierdził; „Tak wspaniałym autem nigdy jeszcze nie jechałem. Auto ma jednak jedną, jedyną wadę. Strasznie w nim ciemno”.

Źródło: Mitsubishi