MotoNews.pl

Światowa premiera Mitsubishi D:X CONCEPT podczas Japan Mobility Show 2023

27 października 2023

Mitsubishi-DX-Concept-2023

Firma Mitsubishi Motors Corporation wybrała salon Japan Mobility Show 2023 na światową premierę zelektryfikowanego crossovera MPV Mitsubishi D:X Concept. Ponadto, swój japoński debiut miał również prototyp nowego pickupa Triton/L200 , którego wprowadzenie na rynek japoński zaplanowano na początek 2024 roku.

Premiera MPV Mitsubishi D:X Concept

Podczas konferencji prasowej Takao Kato, prezes i dyrektor generalny Mitsubishi Motors, powiedział:

“Mitsubishi D:X Concept to samochód koncepcyjny, który łączy w sobie najlepsze technologie Mitsubishi Motors – w szczególności nasz zelektryfikowany układ napędowy i układ przeniesienia napędu na wszystkie koła – z myślą o urzeczywistnieniu społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla. Będziemy nadal zapewniać satysfakcjonujący mobilny styl życia, który obudzi w kierowcach ducha przygody i przysporzy pozytywnych emocji wszystkim pasażerom.”

Mitsubishi DX Concept 2023 1

Model koncepcyjny

Mitsubishi D:X Concept, zaprojektowany z myślą o stworzeniu modelu Delica przyszłości, to zelektryfikowany crossover MPV, który ucieleśnia ducha Mitsubishi Motors i inspiruje do przygody.

Model Mitsubishi D:X Concept łączy w sobie wygodną, przyjemną i przestronną przestrzeń kabiny MPV z doskonałymi właściwościami jezdnymi SUV-a, a także pozwala cieszyć się mocą i komfortem jazdy z napędem PHEV, co daje nieograniczone możliwości korzystania z aktywnej mobilności i czyni z niego niezawodnego towarzysza najróżniejszych przygód.

Projekt będący ucieleśnieniem hasła “Maksimum przestrzeni i bezpieczeństwa dla człowieka, maksimum możliwości terenowych przygód bez ograniczeń”.

Mitsubishi D:X Concept, dziedziczy przestronne wnętrze i wysoki poziom bezpieczeństwa modelu Delica, przenosząc je w przyszłość, a co za tym idzie, oferuje niezwykle przestronną kabinę i nadwozie zapewniające ochronę pasażerów. Zaprojektowano je zgodnie z koncepcją “Maksimum przestrzeni i bezpieczeństwa dla człowieka, maksimum możliwości terenowych przygód bez ograniczeń”.

Charakter modelu Delica wyraża grafika na bocznych szybach, rozciągająca się od przedniej części kabiny do słupka D oraz na masywnym słupku D. Przestronność jest także zasługą przedniej szyby, która zawija się w dolnej części aż na maskę.

Mitsubishi DX Concept 2023 2

Pokaźne błotniki i opony o dużych rozmiarach dają poczucie siły, a przednie i tylne płyty ochrony podwozia oraz osłony stopni bocznych gwarantują doskonałe parametry na drodze, a także bezpieczną i pewną jazdę nawet w trudnych warunkach drogowych.

Koncepcja przedniej części nadwozia Dynamic Shield, która wyraża potężne osiągi i bezpieczeństwo – zarówno pasażerów, jak i samochodu – została jeszcze bardziej dopracowana, by chronić kabinę poprzez zintegrowaną osłonę, która rozciąga się na boki i łączy z płytą podzderzakową, dającą dodatkową ochronę.

Projekcyjne reflektory laserowe stanowią element charakterystycznych świateł w kształcie litery T, które rozciągają się na boki, poszerzając optycznie sylwetkę z przodu. Niezwykle wydajne światła pozwalają kierowcy na dokładną ocenę warunków drogowych przed pojazdem, uspokajając atmosferę podczas prowadzenia nawet na wąskich drogach.

Kolor nadwozia to luksusowa miedź zapożyczona z elementów stylu glampingowego, z nową półbłyszczącą teksturą, która podkreśla wysoką jakość.

Mitsubishi DX Concept 2023 3

Wygodna, komfortowa i przestronna kabina samochodu MPV

Przestronne wnętrze typu monobox zapewnia dużo miejsca dla wszystkich pasażerów. Obrotowe fotele o panoramicznym kształcie, które poruszają się w górę i w dół, a także przednia szyba, przechodząca w przezroczystą maskę, które zapewniają otwarte, szerokie pole widzenia, tworzą zawieszony w powietrzu kokpit, oferujący niespotykane dotąd wrażenia.

Panoramiczne fotele można przesuwać w górę i w dół, aby uzyskać optymalną pozycję siedzącą. Wysoka linia wzroku gwarantuje doskonałą widoczność do przodu, co ułatwia prowadzenie pojazdu i daje poczucie otwartej przestrzeni. Podczas przerw przednie fotele można obrócić tyłem do kierunku jazdy, aby stworzyć przestrzeń, w której wszyscy pasażerowie mogą cieszyć się rozmową.

Przezroczysta maska, która sięga od przedniej szyby w dół, wyświetla kombinację informacji, takich, jak warunki na drodze przed samochodem i kąt skrętu przednich kół. Otwarte i szerokie pole widzenia wpływa na poczucie zrelaksowania podczas prowadzenia samochodu.

Interaktywny system komunikacji głosowej AI Concierge informuje o trasach do miejsc docelowych, warunkach pogodowych i innych ważnych kwestiach, pomagając w bezpiecznej i pozbawionej stresu jeździe.

Mitsubishi DX Concept 2023 4

Naturalna skóra w jasnobrązowym odcieniu, użyta do wykończenia deski rozdzielczej i foteli, wpływa na atmosferę wnętrza wysokiej jakości, natomiast metalowe elementy w odcieniu przydymionego alumitu służą podkreśleniu luksusowego charakteru wyposażenia.

System nagłośnienia nowej generacji opracowany we współpracy z Yamaha Corporation przeszedł dalszą ewolucję. Aby zapewnić potężny, przestrzenny dźwięk, zastosowano zestaw wielu głośników, umieszczonych w zagłówkach i innych lokalizacjach, co pozwoliło uzyskać niezrównane poczucie akustycznej głębi w przestronnej kabinie. Wszyscy pasażerowie mogą cieszyć się angażującym brzmieniem muzyki najwyższej jakości, potęgującym emocje związane z przygodą, a także uspokajającym podczas przerw w podróży.

Elementy słupków, w tym solidny słupek D, są wykonane z wykorzystaniem wzmocnionej ramy szkieletowej o okrągłej strukturze żeber, znanej z modelu Delica D:5, w którym rozwiązanie to zapewnia doskonałe parametry bezpieczeństwa. Dzięki temu pojazd oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i przestronne wnętrze.

Mitsubishi DX Concept 2023 5

Bezpieczny i komfortowy napęd elektryczny 4WD zapewnia doskonałe prowadzenie SUV-a na drodze

Zintegrowany system kontroli dynamiki w S-AWC zarządza pracą elektrycznego napędu na cztery koła. Jest odpowiedzialny za bezpieczną i komfortową jazdę w każdych warunkach pogodowych i drogowych, dzięki czemu kierowcy mogą skupić się na spokojnym pokonywaniu tras. System umożliwia kierowcy precyzyjne prowadzenie, a pasażerom komfortową jazdę z minimalnym kołysaniem. Pomimo wysokiego nadwozia typu monobox, Mitsubishi D:X Concept prowadzi się jak standardowy pojazd osobowy.

PHEV, który budzi w kierowcach ducha przygody i poszerza ich horyzonty

W Mitsubishi D:X Concept zastosowano przyjazny dla środowiska układ napędowy PHEV, który dostarcza wspaniałych wrażeń z jazdy. Budzi w kierowcach motywację do przygód i poszerza zakres ich aktywności, dając im do dyspozycji w codziennych dojazdach tryb elektryczny, a w dalekich podróżach – tryb hybrydowy. Można wybierać pomiędzy różnymi trybami jazdy w zależności od nawierzchni i warunków, dzięki czemu samochód sprawdzi się w każdej podróży.

Źródło: Mitsubishi