10-milionowy samochód wyprodukowany w zakładach Nissana w Sunderland

10-milionowy samochód wyprodukowany w zakładach Nissana w Sunderland29.06.2019
Zakłady Nissana w Sunderland osiągnęły ten próg najszybciej spośród fabryk samochodów w Wielkiej Brytanii. Od uruchomienia produkcji średnie jej tempo wynosi jeden samochód na dwie minuty.

Zakłady Nissana w Sunderland świętują kolejny rekord: wyprodukowanie 10‑milionowego samochodu.

Osiągnięcie tego wyniku zajęło im 33 lata – a więc najkrócej spośród wszystkich fabryk samochodów w Wielkiej Brytanii. Oznacza to również, że od rozpoczęcia produkcji w 1986 roku nowy samochód powstaje w Sunderland średnio co dwie minuty.

Gdyby wszystkie te 10 milionów samochodów zaparkować jeden za drugim, to sznur pojazdów miałby ponad 42 000 km długości – więcej niż obwód Ziemi na równiku.

Nissan Qashqai Tekna
Nissan Qashqai Tekna w kolorze niebieskim (Vivid Blue)

Steve Marsh, wiceprezes ds. produkcji w zakładach Nissana w Sunderland, powiedział: „Wyprodukowanie 10 milionów pojazdów to ogromne osiągnięcie dla wszystkich osób związanych z zakładem. Tak ogromna liczba wyprodukowanych pojazdów jest zasługą pomysłowości, zaangażowania i zapału naszych wysoko wykwalifikowanych pracowników, z których wielu pochodzi z północno-wschodniej Anglii. Razem jesteśmy zdecydowani kontynuować podnoszenie standardów jakości, do której przyzwyczaili się nasi klienci przez ostatnie 30 lat”.

Dziesięciomilionowy samochód to Nissan Qashqai Tekna w kolorze niebieskim (Vivid Blue), wyposażony w system ProPILOT, który kontroluje pracę układu kierowniczego, przyspieszenie i hamowanie na jednym pasie autostrady zarówno przy dużym natężeniu ruchu, jak i w czasie płynnej, szybkiej jazdy. Bestsellerowy crossover jest również modelem produkowanym w Sunderland w największej liczbie – dotychczas z linii produkcyjnej zjechało 3,4 miliona egzemplarzy. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje Micra, której wytworzono tam prawie 2,4 miliona sztuk.

Nissan Qashqai Tekna
Nissan Qashqai Tekna w kolorze niebieskim (Vivid Blue)

Qashqai jest jednym z głównych modeli produkowanych w zakładzie od czasu pierwszego Bluebirda z 1986 roku oraz jednym z trzech obecnie produkowanych, obok w pełni elektrycznego Nissana LEAF oraz Nissana Juke. W ubiegłym roku produkcja modelu Juke przekroczyła milion. Siedmiocyfrową liczbę (1,5 mln) swego czasu osiągnęła jeszcze tylko Primera.

Zakłady Nissana w Sunderland zostały zbudowane na terenie dawnego lotniska. Uroczyste wbicie łopaty pod budowę odbyło się w lipcu 1984 roku. Pierwszy Bluebird opuścił linię produkcyjną dwa lata później, w 1986 roku, kiedy łącznie wyprodukowano 5139 pojazdów. W fabryce pracowało wówczas 470 osób - dziś zatrudnia ona około 7000 pracowników.

Źródło: Nissan