Nissan prezentuje vana przyszlości

Nissan prezentuje vana przyszlości24.07.2007
Nissan Design Europe (NDE) zaprezentował wczoraj wysoce innowacyjną, koncepcyjną wersję małego pojazdu dostawczego. Model NV200, którego światowy debiut obędzie się w październiku podczas Salonu Motoryzacyjnego w Tokio, ...

...całkowicie zmienia tradycyjną koncepcję samochodów dostawczych.

Najciekawszym rozwiązaniem jest platforma, która wysuwa się ze skrzyni ładunkowej po zaparkowaniu pojazdu, dzięki czemu pusta przestrzeń ładunkowa może zamienić się w mobilne biuro.

NV200 to wspólna konstrukcja japońskiego Nissan Design Center i NDE z londyńskiego Paddington. Zespół konstruktorów odciął się od wszelkich wstępnych pomysłów na formę modelu NV200 i opracował radykalną, futurystyczną, ale pod każdym względem praktyczną koncepcję.

Nissan prezentuje vana przyszlości 1 "Pojazdy dostawcze wykonują bardzo specyficzne zadania, ale nie ma powodów, aby były to czysto racjonalne konstrukcje bez odrobiny przytulności. W NV200 estetyka jest elementem funkcjonalności. Nasz koncepcyjny model to bardzo wydajne narzędzie pracy, ale podporządkowane ludzkim potrzebom" – wyjaśnia Shiro Nakamura, starszy wiceprezes i dyrektor ds. kreatywnych Nissan Motor Co., Ltd.

Wprawdzie NV200 przystosowany jest do specyficznych wymagań profesjonalnego podwodnego fotografa z "mokrymi" i "suchymi" strefami przechowywania sprzętu do nurkowania i fotografowania w platformie ładunkowej, to jednak podstawową koncepcję pojazdu można zmodyfikować pod kątem potrzeb innych klientów.

W czasie jazdy platforma jest schowana w skrzyni ładunkowej. Po przyjeździe na miejsce można ją wysunąć do tyłu, uzyskując łatwy dostęp do schowków. Po wysunięciu platformy przestrzeń ładunkowa za nią zamienia się w mobilne biuro. Fotel pasażera z przodu obraca się o 180 stopni na zakrzywionej prowadnicy i ustawia na wprost rozkładanego stolika komputerowego, ukrytego w bocznej ściance pojazdu.

Źródło: Nissan