Nissan zaoferuje wskaźniki ekonomicznej jazdy

Nissan zaoferuje wskaźniki ekonomicznej jazdy31.08.2007
Firma Nissan Motor Co. ogłosiła, że wszystkie jej nowe modele wyposażane będą we wskaźniki ekonomicznej jazdy, które mają na celu promowanie bardziej świadomych i oszczędnych nawyków w prowadzeniu auta.

Działanie to wpisuje się w ogólną strategię firmy, polegającą na wdrażaniu szerokiej gamy przyjaznych dla środowiska technologii w ramach średniookresowego planu działań ekologicznych znanego jako Nissan Green Program 2010. Nowe rozwiązania będą również wprowadzane w dotychczasowych modelach przy okazji ich drobnych modernizacji (obecnie w modelach SKYLINE, LAFESTA, ATLAS w Japonii oraz ALTIMA, INFINITI G35 w USA).

Wskaźniki pokazujące chwilowe oraz średnie zużycie paliwa sprawiają, że kierowcy są bardziej świadomi bezpośredniego wpływu, jaki ich styl jazdy ma na to, ile paliwa zużywa ich pojazd. Podczas przeprowadzonych przez Nissana testów fabrycznych, zastosowanie takich wskaźników spowodowało obniżenie zużycia paliwa o około 10% (średnia z wyników uzyskanych podczas wewnętrznych obserwacji; wyniki różnią się w zależności od stylu jazdy).

Dotychczas Nissan oferował systemy nawigacyjne pokazujące zarówno chwilowe jak i średnie zużycie paliwa. Firma ma nadzieję, że dzięki umieszczeniu tej informacji dla kierowcy bezpośrednio w zestawie wskaźników, skuteczność owego prostego rozwiązania wzrośnie i spowoduje podniesienie poziomu świadomości kierowców na temat ekologicznych nawyków prowadzenia samochodu.

W ramach Nissan Green Program 2010, w styczniu firma dodała do swego serwisu informacyjnego CARWINGS nową funkcję promującą bardziej przyjazny dla środowiska styl jazdy. Usługi obejmują publikowanie średniego zużycia paliwa, uzyskiwanego przez członków CARWINGS na witrynie internetowej CARWINGS, w formie miesięcznych rankingów oraz tygodniowych porad internetowych, dotyczących ekologicznych technik jazdy.

Źródło: Nissan