Nissan Maxima 2002

Nissan Maxima 200225.10.2001
Nissan ogłosił, że produkcja nowego modelu Nissana Maxima będzie odbywać się w amerykańskiej fabryce Nissana w Smyrna, w stanie Tennessee. Dzięki tej decyzji, od stycznia 2003 roku, auto wytwarzane będzie na największym rynku zbytu ...

Nissan Maxima 2002 1 Nissan ogłosił, że produkcja nowego modelu Nissana Maxima będzie odbywać się w amerykańskiej fabryce Nissana w Smyrna, w stanie Tennessee. Dzięki tej decyzji, od stycznia 2003 roku, auto wytwarzane będzie na największym rynku zbytu. Wprowadzenie nowej Maximy do programu produkcyjnego zakładów w Smyrna jest częścią realizacji nowej strategii Nissana polegającej na koncentracji produkcji pojazdów w bezpośredniej bliskości najważniejszych rynków zbytu. Strategia ta pozwoli na zmniejszenie wrażliwości koncernu na wahania kursów walut i tym samym zagwarantuje stały wzrost firmy.

"Decyzja ta sprawia, że jeden z najlepiej znanych produktów Nissana będzie produkowany w Ameryce" - twierdzi Emil Hassan, wiceprezydent ds. produkcji, sprzedaży i logistyki w Ameryce Północnej. "Maxima, która będzie tu powstawać, jest zupełnie nowym pojazdem, kontynuującym tradycyjne wartości charakteryzujące dotychczasowy model. Jesteśmy dumni z faktu produkowana tutaj Maximy".

Nissan Maxima 2002 2 "To posunięcie to także dobra wiadomość dla naszych pracowników w Smyrna i Decherd, decyzja zapewniająca również zajęcie dziesiątkom kooperantów, którzy skorzystają na zwiększonych zamówieniach z naszej fabryki" - dodaje Hassan. "Nasz program będzie wymagał od kooperantów przeprowadzenia dodatkowych inwestycji. Oceniamy, że w samym stanie Tennessee inwestycje pochłoną około 50 milionów dolarów i utworzonych zostanie dodatkowo 500 miejsc pracy, aby sprostać zwiększonym zamówieniom".

Hassan ogłosił plany produkcyjne Nissana w stolicy stanu Tennessee. Gubernator Don Sundquist z zadowoleniem przyjął wiadomości na temat rozwoju zakładów w Smyrna i zakładów kooperujących w stanie Tennessee. "Chciałbym w pierwszej kolejności pogratulować kierownictwu i załodze fabryki w Smyrna" - powiedział senator Sundquist. "Dobrze znany jest fakt wysokiej wydajności pracy i zgrania zespołu w zakładach należących do Nissana i to nie tylko w naszym stanie, ale na całym świecie. Nieprzerwane sukcesy zakładów w Smyrna i Decherd są wynikiem rzetelnej pracy jaką wykonują."

Nissan Maxima 2002 3 Produkcja Maximy w Smyrna jest częścią programu ogłoszonego przez Nissana w lipcu 2000 roku, zakładającego inwestycję 1 miliarda USD w zakłady produkcyjne w Smyrna i Decherd w przeciągu najbliższych 4 lat. Tym samym Nissan zwiększy zdolności produkcyjne fabryki w Smyrna z 400 000 do 500 000 pojazdów rocznie. Plany fabryki zakładają wyprodukowanie 400 000 samochodów w bieżącym roku podatkowym. Po rozpoczęciu produkcji Maximy w 2003 roku, ilość ta zwiększy się o dodatkowe 75000 sedanów rocznie. Ponadto planuje się zwiększenie zatrudnienia o 2 000 pracowników w obu fabrykach, w których Nissan zwiększa produkcje silników. Silniki napędzające Maximę powstawać będą w fabryce w Decherd.

Do wytwarzania Maximy wystarczy istniejąca infrastruktura zakładów w Smyrna, których całkowita powierzchnia wynosi 5.2 miliona stóp kwadratowych. Konieczna będzie jedynie modyfikacja linii produkcyjnych. Nowa Maxima będzie oparta na płycie podłogowej wywodzącej się z modelu Altima.

Nissan Maxima 2002 4 Oprócz nowej Maksimy i modyfikacji zakładów w Smyrna i Decherd, Nissan zamierza rozpoczęcie produkcji dużego pickupa (Full-size pickup), dużego samochodu terenowego (full-size sport-utility vehicle) oraz nowej generacji minivana, którego produkcja ruszy w lecie 2003 roku w nowych, obecnie budowanych zakładach, położonych w Canton w stanie Mississippi.

Maxima dołączy do wielokrotnie nagradzanej Altimy, pickupa Frontier i nowoczesnej, terenowej X-terry - obecnie montowanych w Smyrna. Zakłada się, że w 2003 roku zdolności produkcyjne wszystkich fabryk Nissana w Ameryce Północnej sięgną 1.1 miliona pojazdów rocznie.

Źródło: Nissan Poland