Studyjne modele Nissana

Studyjne modele Nissana15.11.2001
(...) Wszystkie zaprezentowane w Tokio pojazdy niosą wyraźne i jasne "przesłanie", będące wyrazem najważniejszych priorytetów koncernu, takich jak: atrakcyjna stylizacja, przyjemność prowadzenia ...

Podczas 35. międzynarodowej wystawy motoryzacyjnej Tokyo Motor Show 2001, Nissan zaprezentował aż osiem interesujących modeli studyjnych. Wśród nich znalazły się: nawiązujące do sportowej tradycji Nissana GT-R i Fairlady Z, Ideo - pojazd interaktywny, wykorzystujący najnowsze techniki teleinformatyczne, futurystyczny minivan Kino, młodzieżowy Pickup Nails, terenowy Crossbow, auto miejskie Moco i "mm" - samochód klasy kompaktowej, wyróżniający się intrygującą bryłą nadwozia i niespotykaną dotąd funkcjonalnością. To właśnie takie konstrukcje tworzą wizerunek Nissana, jako koncernu podejmującego śmiałe wyzwania, podkreślające jego kreatywne i trzeźwe spojrzenia na temat budowy i przeznaczenia samochodów.

Wszystkie zaprezentowane w Tokio pojazdy niosą wyraźne i jasne "przesłanie", będące wyrazem najważniejszych priorytetów koncernu, takich jak: atrakcyjna stylizacja, przyjemność prowadzenia, która może być uznana za tradycyjną już cechę Nissanów oraz interaktywność. Dotyczy ona zastosowania najnowszych technologii teleinformatycznych, na skalę zmieniającą dotychczasowe pojęcia na temat funkcji samochodu i przyjemności, jakie może dawać jego posiadanie. Jednocześnie modele te odzwierciedlają najnowsze osiągnięcia Nissana w zakresie technologii produkcji, ochrony środowiska i bezpieczeństwa jazdy.

Studium GT-R

Studyjne modele Nissana 1 Nissan zamierza kontynuować produkcję modelu GT-R, dając tym samym wielu klientom możliwość doświadczenia prawdziwej i pełnej przyjemności jazdy. Następna generacja tych słynnych pojazdów ma za zadanie wprowadzić GT-R na światowe rynki.

Kolejne generacje Nissana GT-R konsekwentnie zbliżały się do ideału pod względem zapewniania przyjemności z jazdy. Przez lata GT-R należał do najlepszych spośród dopuszczonych do ruchu samochodów supersportowych, dostarczając wspaniałych doznań, głównie dzięki swym przewidywalnym reakcjom na polecenia kierowcy. Wystarczyło usiąść za kierownicą GT-R, aby doświadczyć dreszczu emocji.

Osiągnięcie prawdziwej i pełnej przyjemności z jazdy wynika z faktu, że samochód reaguje z sposób precyzyjny i przewidywalny na wszelkie polecenia kierowcy. Dzięki adekwatnej odpowiedzi pojazdu na ruchy kierownicy, zmianę położenia pedału przyspieszenia i pedału hamulca, prowadzący jest w stanie dokładnie i szybko określić dynamiczne możliwości pojazdu. Odczucie bezgranicznego zaufania i jedności z prowadzonym pojazdem, umożliwia kierowcy wykorzystanie wszystkich swoich umiejętności i pozwala wykorzystać potencjał drzemiący w samochodzie.

Nissan Ideo

Studyjne modele Nissana 2 Propozycja pojazdu realizującego postulat interaktywności. Prototyp idealnego pojazdu pracującego w sieci teleinformatycznej Stabilność sylwetki ideo podkreślają krótkie zwisy nadwozia. W pogoni za fuzją funkcjonalności i estetyki, projektanci ideo wszczepili mu liczne nowoczesne, typowo japońskie akcenty stylistyczne. Inspiracją była tradycyjna japońska architektura: szklany dach zbudowany jest z aluminiowej kraty podobnej do kratownicowych konstrukcji sufitów budynków, a "lampy powitalne" przypominają papierowe lampiony, w których rozmyte światło sączy się zza papierowych ścian.

Tablicę rozdzielczą tworzy ogromny, wielofunkcyjny ekran wyświetlacza "Super Surround Screen", prezentujący różnorodne obrazy i informacje. Jeżeli ekran ustawi się na funkcję uzyskiwania informacji z sieci, pasażerowie przemieszczając się po mieście, mają dostęp do informacji rozproszonej w miejskiej sieci informatycznej. Ekran przestawia również obraz systemu trójwymiarowej nawigacji satelitarnej oraz widok z czternastu kamer CCD rozmieszczonych wokół pojazdu, dzięki czemu manewrowanie pojazdem w środowisku miejskim jest bardzo proste.

Nissan mm

Studyjne modele Nissana 3 Atrakcyjna i wyrazista stylizacja nadwozia w umiejętny sposób łącząca motywy obłe i kanciaste; obszerne wnętrze stworzone przy użyciu materiałów najwyższej jakości.

Liczne schowki i miejsca na drobiazgi z ogromnym schowkiem w tablicy rozdzielczej. Nowoczesny rzędowy silnik 4-cylindrowy, łączący znakomite parametry dynamiczne z przyjaznością środowisku naturalnemu. Nowy system otwierania i zamykania pojazdu za pomocą przenośnego pilota, umożliwia otwarcie drzwi poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na klamce, bez konieczności wyjmowania pilota lub używania jakichkolwiek innych przycisków. Podobnie odbywa się uruchamianie silnika - za pomocą przycisku na tablicy rozdzielczej.

W układzie przeniesienia napędu zastosowano nowo opracowany przez Nissana kompaktowy i lekki system E-4WD, włączający napęd czterech kół, tylko kiedy jest to bezwzględnie konieczne.

Nissan Fairlady Z

Studyjne modele Nissana 4 Stylizacja zewnętrzna i wewnętrzna podkreśla wyjątkowość konstrukcji. Auto stanowi kwintesencję najwspanialszej sportowej tradycji i unikatowego charakteru poprzednich generacji Z.

Nowoczesny, 6-cylindrowy, widlasty silnik VQ35DE o pojemności 3.5 dm³, zapewniający znakomite osiągi, najlepsze w 30-letniej historii sportowej rodziny Z. 6-biegowa przekładnia manualna gwarantuje efektywne wykorzystanie parametrów silnika.

Sportowe wnętrze zapewnia wygodę, komfort i funkcjonalność. Nowa koncepcja umieszczenia zespołu napędowego (FM) zapewnia wzorowy rozkład mas i doskonałe własności jezdne.

Nissan Moco

Studyjne modele Nissana 5 MOCO łączy interesującą stylizację z obszernością i funkcjonalnością wnętrza. Atrapa chłodnicy i stylizacja kół zdradza tożsamość samochodu - jest typowa dla Nissana.

MOCO jest napędzany silnikiem DOHC o pojemności 660 cm³, którego zarówno kadłub, jak i głowica wykonane są ze stopu aluminium.

Nissan Kino

Studyjne modele Nissana 6 Stylizacja zewnętrzna KINO podkreśla przestronność wnętrza i dobre parametry aerodynamiczne nadwozia. Szklany dach, sięgający trzeciego rzędu siedzeń zapewnia dobre oświetlenie kabiny naturalnym światłem słonecznym. KINO posiada asymetryczny układ drzwi: po stronie kierowcy znajdują się trzy otwory drzwiowe, a po drugiej stronie dwa.

Taki układ, wraz z nisko umieszczoną podłogą, w ogromnym stopniu ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. KINO, pozwalający przewieźć sześć osób w trzech rzędach siedzeń, posiada długość nadwozia odpowiadającą klasycznemu pojazdowi wyposażonemu w dwa rzędy siedzeń, zapewniając przy tym ponadprzeciętną wysokość wnętrza. Fotele umożliwiają swobodną aranżację wnętrza w trzech podstawowych układach: limuzyny, salonu i transportowym. Umieszczony w KINO monitor wyświetla komunikaty dotyczące warunków jazdy i systemu nawigacji, potrzebne kierowcy i zwiększające komfort podróży pasażerów tylnych siedzeń. 15-calowy monitor z dwoma ekranami został zamontowany w suficie dla wygody i przyjemności pasażerów, wykorzystujących go do gier wideo, czy "surfowania" po internecie. Tablica rozdzielcza jest zakryta, lub odsłonięta w zależności od tego, czy KINO znajduje się w ruchu, czy jest zaparkowane.

Nissan Nails

Studyjne modele Nissana 7 Nails zawdzięcza formę pick-upa unikatowej koncepcji umieszczenia kabiny przypominającej literę A na nisko położonej podłodze biegnącej przez całą długość nadwozia.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest wizualne zintegrowane obręczy i opon, tak że sprawiają one wrażenie, jakby całe zostały wykonane z gumy. Ten sam motyw zawarto w formie koła kierownicy, dzięki czemu nawiązuje ona wyglądem do stylizacji kół.

Siedzenia charakteryzują się nietypową konstrukcją, przypominającą dwa zazębione ze sobą grzebienie. Taki stelaż umożliwia szybką i łatwą przemianę kanapy w pojedyncze fotele, tylko poprzez zwiększenie odstępu pomiędzy zębami "grzebieni". Nails został stworzony z myślą o młodych ludziach, o pobudzeniu ich wyobraźni i umożliwieniu im nawiązywania łatwiejszego kontaktu z przyjaciółmi. Gdy użytkownik samochodu włoży swój telefon komórkowy w odpowiedni uchwyt, zamontowany w centralnej części tablicy rozdzielczej, następuje jego identyfikacja w zestawieniu z danymi pojazdu i uruchomienie systemu.

Nissan Crossbow

Ten nowy "król samochodów terenowych" symbolizuje doskonałą funkcjonalność, wytrzymałość i niezawodność terenowych konstrukcji Nissana. Nadwozie crossbow o imponujących wymiarach zewnętrznych (długość 4860 mm, szerokość 1965 mm, wysokość 1850mm) jest niezwykle ekspresywną interpretacją potężnej mocy i ogromnych możliwości. Motywem głównym wnętrza jest zaś luksus.

Wystarczy jedno spojrzenie na charakterystyczna atrapę chłodnicy, aby rozpoznać w nim terenowego Nissana.

Wnętrze crossbow obfituje w liczne funkcjonalne, przemyślane rozwiązania w postaci pomysłowo zaplanowanych schowków oraz 15-calowego monitora wyświetlającego informacje w sposób umożliwiający szybkie odczytanie.

Źródło: Nissan