Ponad milion Nissanów z przekładnią CVT

Ponad milion Nissanów z przekładnią CVT24.04.2008
Nissan Motor Co. Ltd., poinformowała wczoraj, że globalna sprzedaż produkowanych przez tę firmę pojazdów z bezstopniową przekładnią automatyczną CVT przekroczyła milion egzemplarzy i wyniosła około 1 088 000 egz. w roku obrachunkowym 2007, ...

...co oznacza zrealizowanie jednego z założeń średniookresowego Zielonego Programu Nissan 2010. Cel zakładający sprzedaż miliona pojazdów wyposażonych w przekładnie CVT został ogłoszony w ramach Zielonego Programu Nissan w 2010 r. Sprzedaż pojazdów z przekładnią tego typu wzrosła czterokrotnie od roku obrachunkowego 2004 do roku obrachunkowego 2007, odpowiednio z 250 000 do miliona egzemplarzy. Obecnie pojazdy z CVT stanowią około 28,6% łącznej globalnej sprzedaży, natomiast w roku obrachunkowym 2004 wskaźnik ten wynosił 7%. Popularność technologii CVT jest różna w poszczególnych regionach – najwyższa w Ameryce Północnej i Japonii – odpowiednio 47,4% i 43,8%.

Firma Nissan jako jeden z pierwszych producentów pojazdów rozpoznał zalety technologii CVT pod względem obniżenia zużycia paliwa i poprawy osiągów, wynikające z płynnego przyspieszania. Pierwszy pojazd ze skrzynią CVT został wprowadzony na rynek w 1992 r. i od tego czasu Nissan kontynuuje promowanie licznych zalet tej technologii oraz rozszerza jej dostępność w globalnej ofercie produktów.

Nissan nieustannie pracuje nad poprawą parametrów i wydajności skrzyń CVT. W 2002 r. konstruktorzy marki opracowali rozwiązanie umożliwiające współpracę przekładni CVT z silnikami o wysokim momencie obrotowym i zaprezentowali pierwszą na świecie bezstopniową przekładnię automatyczną przystosowaną do eksploatacji z silnikami o dużych pojemnościach do 3,5 litra.

W ramach Zielonego Programu Nissan 2010 firma będzie zwiększała globalną produkcję pojazdów wyposażonych w przekładnie CVT, a także wprowadzała nowe technologie, produkty i usługi przyczyniające się do realnego obniżenia emisji CO2 przez pojazdy, podwyższenia czystości spalin oraz recyklingu zasobów.

Źródło: Nissan