Nissan nagrodzony za wkład w ochronę środowiska

Nissan nagrodzony za wkład w ochronę środowiska17.06.2008
Zainstalowanie największego zespołu paneli słonecznych do użytku przemysłowego w Hiszpanii przez Nissan Motor Iberica zaowocowało nie tylko redukcją emisji związków węgla i obniżeniem rachunków za energię, ale także przyznaniem firmie ważnej nagrody.

W uznaniu działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej, firma Nissan została uhonorowana w 2008 r. Nagrodą im Carlesa Ferrera Salata, przyznawaną co roku przez konfederację przedsiębiorstw katalońskich Fomento del Trabajo Nacional.

Obniżenie emisji CO2 z fabryk Nissana jest jednym z celów firmy realizowanych we wszystkich jej zakładach. Strategia ekologiczna „Zielony Program Nissan 2010” zakłada także obniżenie emisji spalin z samochodów osobowych i dostawczych produkowanych przez Nissana oraz znaczące zwiększenie wskaźnika recyklingu w skali globalnej. Nissan uzyskał istotne obniżenie emisji CO2 dzięki wprowadzeniu systemu zasilania energią słoneczną w zakładach na terenie Zona Franca w Barcelonie oraz w Avili w regionie Kastylia-Leon. Do końca 2007 r. w obydwu zakładach zainstalowano łącznie 1428 paneli solarnych, fotowoltaicznych i termalnych, co umożliwiło fabrykom zmniejszenie emisji CO2 o około 381 ton rocznie.

"Zainicjowaliśmy budowę największej instalacji paneli termalnych do użytku przemysłowego w Hiszpanii i zainstalowaliśmy dużą liczbę paneli fotowoltaicznych w zakładach w Barcelonie i Avili" – powiedział Jose Vicente de los Mozos, dyrektor naczelny Nissan Motor Iberica. "Wymagało to potężnych inwestycji finansowych w ramach globalnej strategii firmy Nissan, zakładającej obniżenie emisji CO2 i ochronę środowiska naturalnego".

Od 2005 r. fabryka Nissana w Barcelonie, będąca największym zakładem produkującym samochody osobowe w Hiszpanii, zmniejszyła emisję CO2 o 9 400 ton, czyli o 12%. Przyczyniło się do realizacji globalnego celu firmy Nissan, jakim było obniżenie emisji z fabryk o 7% w tym okresie. {AKAPIT Do 2010 r. Nissan w Hiszpanii zmniejszy emisję CO2 o 16 000 ton, czyli o 13% w stosunku do roku 2005. W Zona Franca obniżenie emisji powinno sięgnąć 20%.

Patronem nagrody jest Carles Ferrer Salat, były czołowy hiszpański tenisista, a w późniejszych latach życia wybitny ekonomista, inżynier chemik i wizjoner biznesu. Carles Ferrer Salat był założycielem i dwukrotnym przewodniczącym Hiszpańskiej Konfederacji Organizacji Pracodawców, a także odegrał kluczową rolę w modernizowaniu podejścia kraju do przemysłu i biznesu, pomagając Hiszpanii stać się gospodarką konkurencyjną w skali globalnej.

Źródło: Nissan