Nissan X-TRAIL 20GT wyróżniony za oszczędność

Nissan X-TRAIL 20GT wyróżniony za oszczędność09.02.2009
Nissan Motor Co., Ltd. poinformowała, że model X-TRAIL 20GT, wyposażony w ekologiczny silnik Diesla i wprowadzony na rynek we wrześniu 2008 r., zwyciężył w 19. edycji dorocznych Nagród za Oszczędność Energii i został wyróżniony ...

...nagrodą Dyrektora Generalnego Agencji Zasobów Naturalnych i Energii Japonii. Nagroda przyznawana przez Japońskiego Ministra Gospodarki, Handlu i Przemysłu przypadła firmie Nissan już drugi rok z rzędu.

Nagroda ma charakter publiczny, a zgłoszenia mogą dotyczyć szerokiego zakresu innowacji w dziedzinie oszczędności energii, w tym korzystania z nowych rodzajów energii oraz stosowania materiałów, urządzeń i systemów przeznaczonych do użytku cywilnego i przyczyniających się do oszczędności energii oraz innych zasobów lub efektywnego wykorzystania energii. Nagroda służy premiowaniu innowacyjnych pomysłów, które przyczyniają się do przyspieszenia komercjalizacji nowych technologii oszczędzania energii.

Nissan X-TRAIL 20GT został nagrodzony za wyższą czystość spalin w porównaniu z pojazdami wyposażonymi w tradycyjne silniki Diesla. Jako pierwszy pojazd na świecie, który spełnia najbardziej rygorystyczne japońskie normy czystości spalin - tzw. „Post New Long-term Regulations” – X-TRAIL 20GT rozwija znakomite przyspieszenie i wysoki moment obrotowy przy niższej emisji CO2. W porównaniu z samochodem z silnikiem benzynowym o pojemności 2,5 litra i rozwijającym tę samą moc, zużycie paliwa zostało obniżone o około 30%, co w ujęciu rocznym (Roczny przebieg: 9 807 km - raport Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu), przeliczony w trybie 10-15. daje oszczędność 200 litrów paliwa i ograniczenie emisji CO2 o 267 kg.

Technologie zastosowane w pojeździe:

Technologia obniżenia emisji
Samochód spełnia nowe normy w zakresie emisji spalin – tzw. „Post New Long-term Regulations”, które zaczną obowiązywać od października 2009 r.: system common rail pracujący pod ciśnieniem 1600 barów , podwójna komora wirowa, chłodnica EGR, filtr cząstek stałych (DPF), katalizator LNT (magazynujący i redukujący tlenki azotu).

Technologia ograniczenia hałasu i wibracji
Zastosowano następujące rozwiązania służące zmniejszeniu hałasu i wibracji, czyli typowych wad współczesnych silników Diesla: wtryskiwacze piezoelektryczne, wałek wyważający.

Nissan otrzymał tę nagrodę już po raz drugi z rzędu. W zeszłym roku jury nagrodziło oferowaną przez firmę usługę eko-jazdy, dostępną za pośrednictwem systemu nawigacji CARWINGS. X-TRAIL 20GT został także uhonorowany Nagrodą Ministra Gruntów, Infrastruktury i Transportu za rok 2008 w kategorii Produktów Ekologicznych.

W ramach średniookresowego planu ekologicznego Zielony Program Nissan 2010 firma stara się rozwijać i wprowadzać nowe technologie, produkty i usługi przyczyniające się do rzeczywistego ograniczania emisji CO2, poprawy czystości spalin w celu ochrony powietrza, wody i gleby oraz recyklingu zasobów.

Źródło: Nissan