NV200 międzynarodowym vanem roku 2010

NV200 międzynarodowym vanem roku 201016.12.2009
Andy Palmer, starszy wiceprezes Nissan Motor Co., Ltd, odebrał nagrodę w konkursie na Międzynarodowy Van Roku (IVoY). Nagrodę przyznaną firmie za przełomowy model NV200 wręczył przewodniczący jury konkursu IVoY Peter Wieman ...

...na uroczystości w fabryce Nissana w Barcelonie, gdzie produkowane są NV200 na rynek europejski. Nagroda IVoY przyznawana jest co roku za pojazdy dostawcze, które najbardziej przyczyniły się do poprawy efektywności transportu. Jury złożone z przedstawicieli 23 krajów przyznało NV200 imponującą notę 107 punktów na 161 możliwych.

„Jury było pod szczególnym wrażeniem faktu, że Nissan zbudował kompaktowy pojazd dostawczy wyznaczający nowe standardy pod względem relacji przestrzeni wewnętrznej do wymiarów zewnętrznych” – powiedział Pieter Wieman. „NV 200 to bardzo dobrze zaprojektowany, kompaktowy van, którego atutami są wysoka jakość i niskie koszty eksploatacji” – kontynuował Wieman.

„Mamy bardzo ambitne plany związane z modelem NV200” – powiedział Palmer. „Chcemy oferować ten pojazd na tak różnych rynkach, jak japoński, europejski czy chiński. Rozważamy także sprzedaż w Ameryce Północnej, Indonezji i w innych regionach. Zakładamy, że w Europie uda nam się sprzedawać ponad 35 tysięcy egzemplarzy rocznie. Przy takich ambicjach wsparcie, jakie otrzymaliśmy w postaci nagrody IVoY jest dla nas bardzo cenne. Pomoże nam to zwiększyć popularność NV200 i zbudować mu dobrą reputację już na samym początku sprzedaży” – stwierdził Palmer.

W NV200 połączono atuty dwóch segmentów: wymiary zewnętrzne porównywalne z pojazdem dostawczym zbudowanym na bazie samochodu osobowego i przestrzeń ładunkową spotykaną w większych pojazdach. Samochód ma 4,4 m długości, 1,86 m wysokości i 1,69 m szerokości oraz imponującą pojemność przedziału towarowego. Dzięki pomysłowemu rozplanowaniu wnętrza długość przestrzeni ładunkowej przekracza 2 metry, co pozwala załadować do środka dwie standardowe europalety. Podłoga skrzyni ładunkowej znajduje się na wysokości zaledwie 524 mm. Kubatura przestrzeni towarowej NV200 wynosi 4,2 m3, czyli o 25% lub o cały metr sześcienny więcej niż w konkurencyjnych modelach.

Na rynek europejski trafią początkowo w dwie wersje NV200: furgon i kombi. W 2010 roku do oferty dołączy także wersja rodzinna. Ponadto, zgodnie z niedawną zapowiedzią Nissana, drugim pojazdem elektrycznym, jaki firma wprowadzi na masowy rynek będzie elektryczny pojazd dostawczy zbudowany właśnie na bazie modelu NV200.

Źródło: Nissan