Elektryczne Nissany będą produkowane w Europie

Elektryczne Nissany będą produkowane w Europie18.03.2010
Nissan ogłosił wczoraj, iż nowy model tej marki - Nissan LEAF będzie produkowany w fabryce w Sunderland w Wielkiej Brytanii. Nissan LEAF to pierwszy model z nowej serii pojazdów elektrycznych tego producenta ...

...– ma być pierwszym, produkowanym masowo pojazdem o zerowej emisji spalin, na który będzie sobie mógł pozwolić przeciętnie zamożny klient.

Nissan ogłosił także, że w kwietniu rozpocznie budowę zaawansowanej technologicznie fabryki baterii litowo-jonowych. Zakład również będzie się mieścić w Sunderland i ma produkować 60 000 zestawów baterii rocznie na potrzeby Nissana i jego partnera Renault, począwszy od 2012 roku.

Produkcja Nissana LEAF i baterii wymagać będzie inwestycji w wysokości 468,2 miliona euro i przyniesie Wielkiej Brytanii około 2250 nowych miejsc pracy. Część wydatków na budowę nowej fabryki zostanie więc sfinansowana przez rząd brytyjski.

Światowa produkcja Nissana LEAF rozpocznie się w miejscowości Oppama, w Japonii jeszcze w tym roku. W 2012 roku ruszy amerykańska fabryka w Smyrnie, w Tennessee, a na początku 2013 pracę rozpocznie europejska fabryka w Sunderland. Początkowo produkować będzie około 50 000 samochodów rocznie.

Sprzedaż LEAFa w Japonii rozpocznie się w tym roku, a w Stanach Zjednoczonych i Europie w 2012 roku.

Źródło: Nissan