Nissan zaprezentuje nowy koncept w Paryżu

Nissan zaprezentuje nowy koncept w Paryżu10.09.2010
Na październikowym show motoryzacyjnym w Paryżu Nissan po raz pierwszy pokaże nowy pojazd koncepcyjny, który w przyszłości, już w wersji produkcyjnej, ma uzupełnić portfolio producenta obejmujące ekologiczne pojazdy bezemisyjne.

Koncept nosi nazwę Townpod. Nie poznaliśmy jeszcze wyglądu nowego modelu Nissana – a jedynie zdjęcie przedstawiające jego przedni reflektor. Według producenta ma on jednak łączyć przyciągający wzrok design z przestronnym i praktycznym wnętrzem.

Nissan zaprezentuje nowy koncept w Paryżu 1 Nissan LEAF
Kontynuując temat zerowej emisji CO2 trzeba także wspomnieć, że Paryż będzie również miejscem publicznego debiutu Nissana LEAF, który na początku przyszłego roku wejdzie do sprzedaży w Europie.

Nissan LEAF jest pojazdem z całkowicie elektrycznym napędem, który nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery i odznacza się niskimi kosztami eksploatacji. Jest też pierwszym produkowanym masowo pojazdem elektrycznym o niezbyt wysokiej cenie stworzonym przez jednego z głównym producentów motoryzacyjnych. To pierwsza elektryczna oferta Nissana.

Na napęd LEAFa składa się kompaktowy silnik elektryczny umieszczony z przodu. Moc 80 kW i maksymalny moment obrotowy 280 Nm przenoszone są na przednią oś. LEAF osiąga prędkość maksymalną 140 km/h.

Jednokrotnie naładowana bateria pozwala na przejechanie odcinka 160 km, co jak twierdzi Nissan wystarczy, by zaspokoić codzienne potrzeby 80% europejskich klientów.

Nissan zaprezentuje nowy koncept w Paryżu 2 Silnik elektryczny w energię zaopatruje laminowana bateria litowo-jonowa o mocy ponad 90 kW. Składająca się z 48 modułów bateria została umieszczona pod fotelami i podłogą LEAFa. By zminimalizować straty mocy magazynowana jest w niej także energia odzyskiwana podczas procesu hamowania.

Nowy Nissan Micra
Nowy Nissan Micra pozostaje wierny duchowi poprzedniej generacji. Nie zwiększył swoich wymiarów, jak „koledzy” z tego samego segmentu”, lecz dzięki sprytnym zabiegom projektowym dysponuje całkiem przestronnym wnętrzem. Dzięki nowej platformie zapewni pasażerom i kierowcy dobrą zrywność i sporą przyjemność z jazdy.

Micra będzie dostępna z nowym, 3-cylindrowym silnikiem o pojemności 1,2 litra emitującym 115 g CO2 na km i zużywającym 5 l paliwa na 100 km w cyklu mieszanym. Wiosną 2011 roku Nissan wprowadzi także wersję turbodoładowaną z wtryskiem bezpośrednim, która ma dysponować większą mocą przy emisji CO2 obniżonej do zaledwie 95 g/km – jeden z najlepszych wyników na rynku. Jak twierdzi producent mimo to cena powinna pozostać na poziomie dostępnym dla większości klientów.

Nissan zaprezentuje nowy koncept w Paryżu 3 Nissan Juke
Termin, w którym odbędzie się Mondial de l'Automobile 2010 zbiegnie się z momentem, w którym w Europie rozpoczną się dostawy Juke’a – nowego crossovera Nissana. Produkowany w Wielkiej Brytanii Juke zebrał już ponad 22 500 zamówień w przedsprzedaży, co sugeruje, że europejscy klienci są ciekawi nowego crossovera. To trzeci tego typu pojazd w ofercie Nissana.

Uaktualniony Nissan X-TRAIL
Klasyczny, kompaktowy SUV Nissana – X-TRAIL przeszedł faceliftig i zyskał nową kratkę atrapy chłodnicy, nowe, tylne reflektory i większe koła.

We wnętrzu podwyższono jakość materiałów wykończeniowych i wprowadzono nowe zestawy kolorystyczne. Kierowcy na pewno docenią poprawioną widoczność i czytelność nowych wskaźników oraz nowy ekran komputera pokładowego.

Dzięki ulepszeniom w silniku diesla, przełożeniach skrzyni biegów i udoskonaleniu aerodynamiki nadwozia zmniejszono emisję CO2 i średnie zużycie paliwa.

Źródło: Nissan, opr. BM