Nissan i Mitsubishi rozszerzają współpracę

Nissan i Mitsubishi rozszerzają współpracę14.12.2010
Firmy Mitsubishi Motors Corporation i Nissan Motor Co., Ltd. ogłosiły dziś decyzję o rozszerzeniu dotychczasowego zakresu współpracy o nowe projekty, które zwiększą konkurencyjność obydwu firm na japońskim rynku samochodów typu mini ...

...i w światowym sektorze aut dostawczych. Mitsubishi Motors i Nissan współpracują na rynku japońskim w ramach kilkunastu umów o dostarczaniu gotowych samochodów (OEM) a umowy te dotyczą samochodów typu mini i aut dostawczych. Dodatkowo, aby rozszerzyć zakres obecnej współpracy obydwie firmy postanowiły zbadać możliwości, które generowałyby dodatkowe efekty synergii. Umowa o współpracy pomiędzy Mitsubishi Motors i Nissanem będzie uzupełniała zawarte dotychczas porozumienia.

Odnośnie rozszerzenia współpracy przy dostarczaniu gotowych samochodów (OEM), postanowiono co następuje:

  • Nissan dostarczy lekki samochód typu van/kombi dla Mitsubishi Motors, przeznaczony na rynek japoński
  • Mitsubishi Motors dostarczy samochód typu SUV dla Nissana z przeznaczeniem na rynki Bliskiego Wschodu.

Trwają także rozmowy na temat dostarczania przez Nissana firmie Mitsubishi Motors samochodów z segmentu aut klasy wyższej na rynku japońskim. Odnośnie nowych możliwości, badane są obecnie 2 projekty:

  • Produkcja obecnej generacji pickupa Nissan Navara w fabryce Mitsubishi Motor w Tajlandii. W dłuższej perspektywie obydwie firmy badają możliwość współpracy przy produkcji
  • Założenie spółki joint venture (50:50) w celu planowania i opracowywania aut typu mini przeznaczonych na japoński rynek.

Prezes i dyrektor wykonawczy firmy Nissan Carlos Ghosn powiedział: “Ta umowa jest ważna dla Nissana, gdyż wspiera naszą ekspansję na rynkach rozwijających się, pozwala natychmiast zwiększyć światową wydajność i rozszerzać biznes aut typu mini w Japonii. Nasze relacje z Mitsubishi pokazują możliwości sojuszu Renault-Nissan – w ramach sieci globalnych partnerów – ciągłego rozwoju i kreowania nowych form współpracy opartej na wzajemnych korzyściach, wspólnych dążeniach w celu sprostania specyficznym potrzebom.

Prezes Mitsubishi Motors Osamu Masuko powiedział: Wśród drastycznie zmieniających się warunków rynkowych i ekonomicznych koncern Mitsubishi Motors współpracuje z firmą PSA Peugeot Citroen w obszarze aut typu SUV i EV (elektrycznie napędzanych), nieustannie poszukując innych optymalnych rozwiązań właściwych dla każdego z sektorów naszej działalności. Ta umowa o rozszerzeniu naszej współpracy biznesowej z Nissanem bazuje na efektywnej kooperacji od 2003 roku, która obejmowała kilkanaście umów o dostarczaniu gotowych samochodów (OEM) w segmencie aut typu mini i samochodów dostawczych. Wierzę, że rozszerzenie umowy OEM pozytywnie wpłynie na ofertę produktową obydwu partnerów tej umowy w poszczególnych regionach i że projekty dotyczące jednotonowego pickupa oraz auta typu mini są najlepszą metodą na zwiększenie konkurencyjności obydwu koncernów.

Źródło: Mitsubishi