Nissan w 24-godzinnym wyścigu Le Mans

Nissan w 24-godzinnym wyścigu Le Mans06.06.2011
Już za kilka dni zwycięzca Akademii GT Lucas Ordonez spełni swoje marzenie startując w Le Mans za kierownicą samochodu Signatech Nissan LMP2. Od zwycięstwa w 2008 roku Lucas uczestniczył w intensywnych szkoleniach zakończonych uzyskaniem ...

...licencji profesjonalnego uczestnika wyścigów samochodowych.

O Le Mans marzyłem już jako dziesięciolatek. - wyznał Lucas. To najważniejszy wyścig na świecie i bardzo ważne wydarzenie dla mojej rodziny. Mój ojciec ma wszystkie almanachy wyścigu, które czytałem jako dziecko, nie myśląc nawet, że kiedyś i moje nazwisko znajdzie się w takiej publikacji. Nawet po wygraniu Akademii GT nie spodziewałem się, że zajdę aż tak daleko i sam wciąż nie mogę w to uwierzyć. Dzień testów był dla mnie niesamowitym przeżyciem. W czasie pierwszego okrążenia zaczęło padać, więc na Muslanne zacząłem się bać. W sumie jednak byłem zachwycony pokonując kolejne legendarne zakręty i już nie mogę się doczekać, kiedy wrócę na tor, aby wystartować w wyścigu.

Bogata tradycja Nissana w Le Mans sięga słynnego wyścigu z 1986 roku, kiedy to firma wystawiła dwa prototypy R85V. W latach 80. i 90. ubiegłego wieku w 24-godzinnej rywalizacji uczestniczyło wiele samochodów klasy GT i prototypów Nissana - od R90CK, który wywalczył pool position w 1990 roku, poprzez R390 GT, który zajął trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej w 1998 roku, aż do R391 w 1999 roku.

Po jedenastoletniej przerwie Nissan wreszcie wraca do Le Mans! Japoński producent wyposaży w silniki Nissan VK45DE V8 aż trzy zespoły walczące w samochodach LMP2 w 24-godzinnym wyścigu Le Mans: partnerski zespół Signatech Nissan, Greaves Motorsport oraz Team Oreca Matmut.

W Le Mans Nissan przedstawi także własną wizję przyszłości wyścigu na przykładzie nowego elektrycznego samochodu wyścigowego, prezentowanego w akcji po raz pierwszy poza Japonią. Nissan LEAFTM NISMO RC debiutował na tegorocznym Salonie Motoryzacyjnym w Nowym Jorku i został uznany za model nadający nowe znaczenie koncepcji „ekologicznego wyścigu".

Źródło: Nissan