Nissan Leaf zaopatrzy w prąd Twój dom

Nissan Leaf zaopatrzy w prąd Twój dom08.08.2011
Nissan Motor Co., Ltd. zaprezentował system zaopatrzenia typowego domu w energię elektryczną z akumulatorów litowo-jonowych zainstalowanych w Nissanie LEAF. Projekt ten jest częścią kompleksowych działań na rzecz stworzenia zeroemisyjnego społeczeństwa.

Prezentacja odbyła się w „Kan‑kan‑kyo", domu pokazowym zbudowanym przed siedzibą Nissan Global przez firmę Sekisui House Ltd. Nissan zamierza zakończyć prace nad systemem oraz badania nad możliwościami jego integracji z siecią energetyczną jeszcze w roku obrachunkowym 2011. Celem firmy jest przystąpienie do komercjalizacji rozwiązania we współpracy z liczną grupą partnerów zainteresowanych rozwojem i sprzedażą systemu.

System umożliwia przesyłanie elektryczności zgromadzonej w akumulatorach litowo-jonowych o dużej pojemności zainstalowanych w Nissanie LEAF do instalacji w budynku przez bezpośrednie złącze między tablicą rozdzielczą a gniazdem szybkiego ładowania Nissana LEAF. Złącze szybkiego ładowania działające w standardzie opracowanym przez Stowarzyszenie CHAdeMO jest wykorzystywane na całym świecie ze względu na jego uniwersalny charakter, bezpieczeństwo i niezawodność.

System umożliwia wykorzystanie akumulatorów litowo-jonowych Nissana LEAF także jako zapasowego źródła zasilania domu mieszkalnego w razie awarii sieci energetycznej. Akumulatory litowo-jonowe elektrycznego Nissana mają pojemność 24 kWh, co pozwala na zasilanie typowego domu mieszkalnego przez około 2 dni (Średnie zużycie energii elektrycznej w typowym domu mieszkalnym w Japonii: 10~12 kWh/dzień ).

Co więcej, podłączając samochodowe akumulatory do systemu zasilania budynku, można ograniczyć zużycie energii elektrycznej w godzinach szczytu. Akumulatory Nissana LEAF mogą być ładowane w nocy lub ze źródeł odnawialnych, takich jak ogniwa słoneczne, a następnie wspomagać zasilanie domu w godzinach największego zapotrzebowania na energię w ciągu dnia.

System może pracować w obydwu kierunkach, przesyłając energię z pojazdu do budynku lub ładując akumulatory w pojeździe.

Opis systemu:

System sterowania zasilaniem (PCS)

  • Moc: 6 kW
  • System sterowania: Sinusoidalna modulacja szerokości impulsów (PWM)
  • System zasilania: System trzyżyłowy, jednofazowy, 200 V

Wyświetlacz panelu operacyjnego

  • Wyświetlacz informujący o pracy w trybie zasilania lub ładowania
  • Wskaźnik naładowania akumulatora, napięcia wyjściowego i prądu wyjściowego

Specyfikacja złącza w Nissanie LEAF

  • Złącze szybkiego ładowania (standard CHAdeMo)

Nissan LEAF

  • Zgodność z programem zaopatrzenia w energię

Źródło: Nissan