Nissan Juke Shiro: wyrafinowany i elegancki

Nissan Juke Shiro: wyrafinowany i elegancki10.01.2012
Nissan wprowadza nową flagową wersję niezwykle popularnego modelu Juke, przeznaczoną dla klientów poszukujących szczególnie wyróżniającego się pojazdu. Juke Shiro to nazwa nieprzypadkowo wybrana dla tej wersji Nissana Juke, zaprezentowanej na

...Salonie Motoryzacyjnym w Brukseli. Shiro to po japońsku „biały" - i to właśnie białe akcenty zdominowały wnętrze specjalnej edycji małego crossovera. Konsola centralna, inspirowana kształtem baku motocykla, która dotychczas była dostępna wyłącznie w kolorze czerwonym lub szarym, w Shiro jest biała. Biała jest również górna część podłokietników na drzwiach.

Nissan Juke Shiro: wyrafinowany i elegancki 1 Szwy na skórzanej kierownicy i rękojeści dźwigni zmiany biegów, a także skórzanych fotelach mają kolor biały. Spod perforowanej skóry na siedzisku i oparciu foteli widać białą podściółkę.

We wnętrzu zdominowanym przez czerń i głębokie szarości białe akcenty dodają elegancji i pozwalają jeszcze bardziej zindywidualizować posiadany egzemplarz Juke.

Z zewnątrz Juke Shiro można rozpoznać po imponujących ciemnoszarych 17-calowych aluminiowych obręczach kół, matowo srebrnym wykończeniu klamek i lusterek bocznych oraz błyszczącym słupku B. Juke Shiro jest oferowany w takich samych kolorach, jak pozostałe wersje Juke oraz dodatkowo w specjalnym kolorze Nightshade - czyli głębokim fiolecie zarezerwowanym tylko dla tej wersji.

Motywem przewodnim Juke jest indywidualizm. Juke wyróżnia się na tle samochodów w swojej klasie, co doceniają klienci z całej Europy. Juke Shiro z wyrazistym wnętrzem z białymi akcentami to kolejna możliwość wyboru takiego Juke, który najlepiej pasuje do stylu i gustu jego przyszłego użytkownika - powiedział Gareth Dunsmore, menedżer produktu odpowiedzialny za model Juke w Europie.

Nissan Juke Shiro: wyrafinowany i elegancki 2 Juke Shiro oparty na wersji Tekna jest oferowany z trzema silnikami do wyboru - 1.5 dCi 81 kW (110 KM), wolnossącym benzynowym 1.6 86 kW (117 KM) oraz turbodoładowaną jednostką benzynową z bezpośrednim wtryskiem 1.6 DIG-T rozwijającą moc 140 kW (190 KM). Silniki napędzają koła przednie za pośrednictwem pięcio- lub sześciobiegowej przekładni manualnej, w zależności od zastosowanej jednostki napędowej.

Juke Shiro 1.6-litre DIG-T można także zakupić z zaawansowanym napędem All-Mode 4x4-i z indywidualnym rozdziałem momentu obrotowego na wszystkie koła (system TVS) i przekładnią bezstopniową najnowszej generacji. Torque Vectoring System (TVS) - unikatowy w tej klasie pojazdów - ogranicza podsterowność, dzięki czemu Juke charakteryzuje się najlepszymi w swojej klasie właściwościami jezdnymi mimo zwiększonego prześwitu i bez uszczerbku dla komfortu jazdy.

Do standardowego wyposażenia należy też Nissan Connect, czyli zaawansowane centrum medialno-komunikacyjno-nawigacyjne, kolorowa kamera cofania, inteligentny kluczyk i system uruchamiania silnika przyciskiem w desce rozdzielczej, podgrzewane przednie fotele, automatyczna klimatyzacja, wycieraczki i reflektory z czujnikami deszczu i zmierzchu, składane lusterka boczne oraz przyciemniana tylna szyba.

Nissan Juke Shiro: wyrafinowany i elegancki 3 Standardem jest również Nissan Dynamic Control System optymalizujący dynamikę pojazdu. Bezpieczeństwo zapewniają ESP, sześć poduszek powietrznych, ABS z EBD i systemem wspomagania hamowania awaryjnego oraz trzy zagłówki z tyłu.

Do Juke Shiro przygotowano pakiet funkcjonalnych i dopasowanych do białego wnętrza akcesoriów, takich jak centralny podłokietnik ozdobiony białymi szwami, spełniający rolę dodatkowego schowka, chromowane i podświetlane na biało osłony progów przy przednich drzwiach, oraz welurowe dywaniki z emblematem Juke pod przednie i tylne siedzenia.

W zależności od rynku powyższy pakiet jest dostępny jako opcja lub integralna część wyposażenia specjalnej wersji Shiro.

Od premiery w 2010 roku Juke wprowadził niemało zamieszania w konkurencyjnym segmencie B. Połączenie surowości SUV-a ze sportowym stylem wyróżnia go na tle rywali, a unikatowe wzornictwo jest atrakcyjne zwłaszcza dla indywidualistów poszukujących odmienności. Juke Shiro powoli im jeszcze wyraźniej zamanifestować ten aspekt ich osobowości.

Nissan Juke Shiro: wyrafinowany i elegancki 4 Juke produkowany w zakładach Nissana w Wielkiej Brytanii inspiruje klientów z całej Europy. Dzięki temu modelowi fabryka w Sunderland ustanowiła nowy rekord produkcji, która w 2011 roku wyniosła 480 485 egzemplarzy. Kontynuując sukces starszego brata, czyli modelu Qashqai, mały crossover Juke przekroczył wszelkie oczekiwania pod względem popularności na rynku. W zeszłym roku sprzedano go w liczbie 136 282 egzemplarzy, a wiele wskazuje na to, że w 2012 roku wynik ten będzie jeszcze lepszy.

Zgodnie z zasadą ciągłego rozwoju realizowaną przez Nissana w 2011 roku w Juke wprowadzono istotne zmiany konstrukcyjne. Zmiana wartości przełożenia przekładni głównej w wolnossącej wersji benzynowej oraz w wersji z silnikami Diesla umożliwiła obniżenie spalania. Poprawiła się także kultura pracy zespołu napędowego, który działa ciszej bez uszczerbku dla dynamiki pojazdu. Emisja w egzemplarzach wyposażonych w silnik benzynowy 1.6 117 KM wynosi obecnie tylko 139 g/km, a model z silnikiem Diesla 1.5 emituje CO2 w ilości zaledwie 129 g/km, co uprawnia go do emblematu PURE DRIVE umieszczanego na Nissanach z emisją poniżej 130 g/km.

Źródło: Nissan