Jak wyglądają testy Nissana Deltawing?

Jak wyglądają testy Nissana Deltawing?13.04.2012
Jeszcze przed rozpoczęciem europejskich testów Nissana DeltaWing zaplanowanych na przyszły tydzień już od dziś w Internecie można obejrzeć pierwszy odcinek z serii filmów dokumentujących przebieg prac nad rewolucyjnym pojazdem ...

...przygotowywanym do 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku innowacyjnego projektu Juke‑R, Nissan znów w przełomowy i maksymalnie przystępny sposób stara się pokazać przebieg prac związanych z budową pojazdu. Kolejne odcinki serialu będą ukazywać się mniej więcej co dwa tygodnie aż do wyścigu Le Mans. Kulminacją serii będzie telewizyjny reportaż, który zostanie wyemitowany w czerwcu, już po wyścigu.

Ekipa filmowa pracująca na zlecenie Nissana śledziła przebieg prac nad niezwykłym samochodem wyścigowym, rejestrując każdy ruch projektanta Nissana DeltaWing Bena Bowlby'ego oraz jego zespołu konstruktorów i inżynierów, a także czynności związane z przygotowaniem silnika 1.6 DIG‑T Nissana, który trafił pod maskę pojazdu.

Start samochodu w Le Mans będzie zasługą szeregu kluczowych partnerów projektu. Oprócz Nissana i Bena Bowlby'ego, wiele do powiedzenia w sprawach dotyczących pojazdu ma Don Panoz jako partner zarządzający projektem. Dan Gurney i jego All‑American Racers zbudowali prototyp samochodu w Kalifornii. Ważny wkład w projekt mają także firmy Highcroft Racing Duncana Daytna oraz Michelin.

Pierwszy film jest poświęcony testom pojazdu w tunelu aerodynamicznym, przeprowadzonym w obiektach Windshear w Charlotte w Północnej Karolinie.

Ben Bowlby powiedział: Przez ostatnie kilka miesięcy ekipa filmowa Nissana rejestrowała wszystkie nasze czynności przy samochodzie, dzięki czemu fani będą mogli dokładnie prześledzić proces powstawania Nissana DeltaWing. Początkowo czuliśmy się trochę nieswojo w towarzystwie nieustannie pracującej kamery, ale bardzo szybko zaczęliśmy traktować filmowców jak członków naszego zespołu. Gotowy produkt będzie nie lada gratką dla fanów, którzy chcieliby zajrzeć za kulisy tak unikatowego projektu, jak Nissan DeltaWing. Doświadczenia w tunelu aerodynamicznym były szczególnie ważnym elementem projektu. Na podstawie danych zabranych w testach modelu zbudowanego w mniejszej skali oraz symulacji komputerowych mogliśmy stwierdzić, że podążamy we właściwym kierunku. Umieszczenie rzeczywistego pojazdu w tunelu wiatrowym utwierdziło nas w tym przekonaniu. Prawdę mówiąc, ostateczne wyniki przewyższyły nasze oczekiwania.

Darren Cox, Dyrektor Generalny europejskiego oddziału Nissana powiedział: Kiedy tylko Nissan zaangażował się w projekt DeltaWing i na długo przed ogłoszeniem tego faktu chcieliśmy mieć pewność, że wyzwanie, jakim jest udział tak rewolucyjnego pojazdu w wyścigu zostanie należycie udokumentowane. To innowacyjny projekt, który może zmienić oblicze sportu samochodowego, dlatego kibice powinni mieć możliwość poznania całej historii powstawania pojazdu. Zbyt często zdarza się, że prace nad samochodem wyścigowym są niejawne, a ich wyniki trzyma się w tajemnicy. Nissan chce, aby ta ekscytująca część sportowej rywalizacji stała się dostępna. Filmy pozwolą obserwować błyskawiczne tempo prac, jakiemu musiał podołać zespół przygotowujący się do startu w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.


Źródło: Nissan